| 001agent001 a întrebat:

Iarasi va cer ajutoru.Cum credeti ca pot sa imi zugravesc camera? Eu as vrea albastru caraibe sa fie culoarea peretilor sau roz.Dar imi place si violet-mov.As vrea peretele de la fereastra sa fie de o culoare si ceilalti trei de alta culoare.Va rog ajutati-ma cu o sugestie.Toate sunt bine venite.Mersy pentru colaborare.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care vrei neaparat sa-ti zugravesti peretii in 2 culori,combinatia roz-albastru nu este chiar cea mai potrivita, putand crea un contrast prea puternic. Poti merge, in schimb, pe combinatia roz(deschis)-lila, sau lila-bleu.Personal as alege a doua varianta.De asemenea, in cazul in care-ti doresti 2 culori, e de preferat sa nu varuiesti un singur perete de o culoare si ceilalti 3 de alta culoare(ar putea crea un contrast interesant, dar numai in anumite situatii si nu prea e valabil si in cazul de fata, culorile fiind apropiate), ci sa ai 2 pereti de o culoare si 2 de cealata.Cel mai bine ar fi ca peretii care au aceeasi culoare sa se uneasca si nu sa fie paraleli.Numai bine.