| Mihaitza_9967 a întrebat:

Salut TPU,

Ma intereseaza ce tip de pavaj pentru curte rezista cel mai bine pe timpul iernii?

Vreau sa imi pavez curtea, dar vreau sa fie ceva de calitate, ce dureaza.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| popescul a răspuns:

Mai, nu va impungeti... omul vrea un sfat, nu sa vada cum va dati voi contraargumente! tongue

eu zic sa nu te iei cu piatra naturala, ca e f.f.f.f. scumpa si daca nu lasi spatiu ca sa creasca iarba intre ele, rosturirea aia arata total nenatural. in plus, daca ai gradina in curte si mai treci si cu masina peste ele, in timp o sa vezi ca se produc deformari de nivel.

cel mai bine, cum zicea si kronstadt, e sa iti pui pavaj vibropresat. de ce? pentru ca atunci cand sunt produse, la genul asta de pavele se foloseste f. putina apa, astfel neexistand risc de inghet iarna si de fisuri, ca la betonul amprentat si alte minunatii.

si chiar daca ai masina mica/mare sau tir, poti sa treci linistit peste ele, pentru ca sunt f. rezistente!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca le pui cum trebuie, toate sunt bune. Fa o "fundatie" cum trebuie, si nu vei avea probleme. Aceasta inseamna sa sapi (daca ai doar pamint in curte) minim 30 cm, sa umpli cu balastru aprox. 15-20 cm, apoi peste nivelezi (dupa ce ai nevelat cit ai putut balastrul, iar daca poti sa il compactezi cu ceva e si mai bine) cu nisip fin 1-2 cm, si apoi pui pavelele, dar cu grija, sa se imbine corect, asta dupa ce ai pus bordura, ale carei parti e bine sa le prinzi cu mortar (daca nu cumva ai facut-o din beton), pentru a avea tot "sistemul" o mai buna stabilitate. Dpa ce ai "asamblat" totul, dai cu putin nisip peste pavele si dupa aceea il maturi. El va intra intre pavele, ocupind locurile libere si fixind astfel pavelele mai bine. Daca vei face asa, daca vei face ca la carte, te asigur ca te va tine mult si bine, orice fel de pavaj ar fi. Bineinteles, daca treci cu tancul sau cu vreo macara care sa fie si incarcatahappy, nu va tine, insa pentru "uz personal", eventual o masina mica (turism sau microbuz), nu ai de ce sa iti faci probleme in timp. Daca vrei, pentru ca eu lucrez si in domeniul placarilor (si pavajul tine oarecum tot de placari), pot sa te ajut, pot veni sa iti fac.

| adevar a răspuns:

Cristi - la cat de "profesionist" esti, ar trebui sa stii ca "balastru" nu intra in vocabularul limbii romane cu sensul de agregate ci de compas (ceva asemanator unui compas). Corect e balast. Iar turism e o activitate cu caracter recreativ sau sportiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de pavelele facute din piatra naturala (scumpa rau de tot), pavelele vibropresate sunt cele mai ale dracu'!

| nikosdumi a răspuns:

Nu-i mai umpleti omului capul cu prostii. Nu conteaza cata apa pui in pavaj pentru ca exista aditivi de gelvitate, adica din aia care nu permit pavajului sa inghete. Daca vrei pavaj ieftin, vei avea pavaj prost, pentru ca producatorul umbla la reteta ca sa ajunga la costul pe care il vrei tu. De aceea exista pe piata si pavaje proaste. Mai ales cele produse iarna, in conditii de temperatura necontrolata sunt cele mai slabe calitativ. Te-a sfatuit bine Cristi si poti sa vezi si alte informatii pe http://www.pavajeborduri.ro/pavaj-pavele.html

| Gabor_Catalin_1990 a răspuns:

Eu ma ocup cu piatra naturala si daca vrea cineva pot sa-i trimit poze cu ce pot sa fac si dau garantia 5 ani fara probleme

| BahAndra a răspuns:

Cea mai eleganta metoda de pavaj mi se pare piatra(ex : www.pasdesign.ro)