| Alex00615 a întrebat:

Salut TPU!

Recent intampin o problema cu masina de spalat rufe. Cand o bag in priza, scoate fum, dar asta fara sa o pun la un program sau ceva, pur si simplu emana fum cand e in priza si oprita. Maine, poimaine chem un mecanic dar pana atunci imi puteti spune, va rog, care credeti ca ar fi cauza?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Așteaptă să vină specialistul. Dacă insiști se poate defecta mai rău. Din ce descrii tu poate fi un scurtcircuit undeva.

| Alex00615 explică (pentru gabicoo):

Crezi ca ar putea fi vorba de vreo eroare umana, asa ca opinie generala? Ca masina de spalat e destul de veche, nu stiu sigur cati ani are dar e destul de veche

| gabicoo a răspuns (pentru Alex00615):

Dacă este destul de veche e clar - te duci și îți iei una nouă. De multe ori este mai rentabil să-ți cumperi una nouă decât să o repari pe cea veche. Vezi ce-ți spune specialistul. Dacă reparația nu te costă mult o repari, dacă ajunge la valoarea a 1/2 din prețul uneia noi atunci nu merită reparată pentru că se va strica din nou.

| Alex00615 explică (pentru gabicoo):

Am inteles. Multumesc frumos pentru lamurire

4 răspunsuri:
| amalfi007 a răspuns:

Te salut, s-ar putea sa ai nevoie de o priza care la randul ei sa fie conectata in tablou la o siguranta diferentiala. cred ca in videoclipul asta gasesti mai multe explicatii la problema ta https://www.youtube.com/watch?v=zZZY43hpuz4