Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salutare,as vrea sa stiu care este mai bun/ai economic dintre un calorifer electric,sau un convector electric? daca aveti si voi, si imi puteti spune cam cate ore pe zi il tineti in priza si cu cat in plus v-a venit factura la curent v-as fi recunoscator! multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca exista o diferenta semnificativa intre cele doua. Ambele incalzesc cu ajutorul unei rezistente, iar energia necesara pentru a obtine o anumita temperatura in camera respectiva in principiu este aceeasi.
In privinta timpului de utilizare, mai ales in conditiile in care camera nu are probleme de termoizolare, este adesea mai economic sa il tii 24 din 24 in priza, pentru ca va functiona efectiv mai putin timp pentru a mentine o temperatura constanta decat pentru a o lua zilnic de la zero.
In privinta facturii, depinde de dimensiunile incaperii, de gradul de izolare, de temperatura de afara samd. Consumul va fi insa unul semnificativ, incalzirea bazata pe energie electrica nu exceleaza la capitolul economie.

7 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Panou radiant-cam la 10 ore pe zi functionare, 150 lei pe luna, cu tot cu becuri, calculator...asta anul trecut.anul asta am folosit soba.

| piciux23 a răspuns (pentru viotedy):

10 ore pe zi cu cati W?

| viotedy a răspuns (pentru piciux23):

Nu mai stiu exact trebuie sa caut cutia, cred ca 800.

| Ovydiw a răspuns:

Caloriferul nu consuma, caloriferul mananca curentul, acum depinde si de model si dimensiune insa caloriferele consuma mult, daca il tii la ambele butoane o sa cazi jos cand o sa iti vina factura. totusi e bun daca e frig in camera, ii dai drumul 1-2 ore si se incalzeste destul de repede dar e costisitor.

| piciux23 a răspuns (pentru Ovydiw):

Dar de convector ce zici?

| piciux23 a răspuns (pentru Ovydiw):

Mi-ar trebui ceva pentru o camera, macar 4-5 ore pe zi as vrea sa-l tin in priza