| KaPy2 a întrebat:

Vreau sa-mi plachez si eu casa cu polistirent de 5
Cat ma ajunge si pe mine sa plachez 70 m2
Cat costa materialele pentru a palca 70m2
Nu stiu cat costa materialele,vor pe cineva care stie sa-mi spuna si mie cat ma ajunge sa fac treaba asta, multumesc!

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Cea mai buna oferta ti-o poate face doar la un magazin de specialitate, cu profil ''materiale de constructii'', deoarece fiacare comerciant are preturile lui si ofertele lui, poti cere ofretele de la mai multi si apoi sa te hotarasti la cea mai buna oferta.Respecte

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un pachet normal de polistiren de 5 cm contine 10 placi de jumatate de metru patrat fiecare, deci 5mp. Vei avea nevoie de 14 astfel de pachete, atentie insa, unele magazine comercializeaza si pachete mai mici, de doar 4 mp, sa nu te pacalesti.
Consumul de adeziv difera in functie de cat de drepti sunt peretii, daca sunt foarte drepti ti-as recomanda sa tragi adezivul pe toata suprafata, cu piaptanul, ca la gresie. La cost se mai adauga plasa de armare si tencuiala decorativa, la aceasta din urma preturile difera foarte mult, de la 20 de lei pentru tencuiala alba, la sac, pana la cateva sute de lei o galeata de tencuiala gata preparata. Diblurile de plastic nu sunt obligatorii, decat daca sunt probleme la suprafata suport probleme.

| viotedy a răspuns:

14 baxuri*38 lei=532 lei.adeziv vreo 20 saci=vreo 300 lei-depinde de care iei-plasa vreo 140 lei, coltare pentru geamuri-usi, tencuiala, manopera, vreo2500-3000 lei. daca faci singur iesi la jumatate.

| CMaria21 a răspuns:

Un pachet de polistiren de 5 costa cam 200 de Ron acu nu stiu cate pachete iti trebuie!

| viotedy a răspuns (pentru CMaria21):

Da de cand s-a scumpit asa? traiesti in RO? E 38 lei un pachet, nu mai speria omul.