| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, vi s-a întâmplat să aveți consum foarte mare la apa? Stam la casa și suntem 4 persoane, eu, tata, mama și sorămea, noi nu ne spălăm in fiecare zi mai ales iarna acum și ne-a venit ultima data 17 metriide apa și înainte ne venea cate 6 metri! De ce oare? Nu vi si se pare exagerat? Daca făceam duș in fiecare zi mai ziceam dar eu de exemplu fac baie iarna doar o data pe săptămână, părinții la fel!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Verificati ca toate bateriile din casa sa fie inchise si verificati contorul. Ar trebui sa stea nemiscat, daca o mica rotita mișcă cat de puțin, aveti o problema.
Mie mi se pare mic consumul, la mine media e de 14 mc, la doar doua persoane. Dar e drept ca ne spălăm zilnic, desi mai e iarna uneori si la noi.

| nyoentox2002 explică (pentru regis):

Pai zic că dacă ne spălăm in fiecare zi mai ziceam, dar bunicămea că se spala in fiecare zi+mașina de spălat consuma 3 metrii!

| darrio2007 a răspuns (pentru nyoentox2002):

De la bunica este consumul.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi o mica fisura pe conducta de apa, unde scapa.
Trebuie inchise toate robinetele din casa, dupa care urmarit contorul, daca se misca (in caminul de la strada), timp de o ora.
In caz ca se misca, trebuie chemat un instalator, sa "asculte" conducta de sub pamant.

| ioana748 a răspuns:

Incercati sa opriti apa si verificați daca se invarte ceasul.
Posibil sa fie pierderi pe undeva.

| TheGentleman a răspuns:

Trimiteți citirea lunar? Dacă nu, o dată la câteva luni vine rectificare. Așa se întâmplă și la curent

| nyoentox2002 explică (pentru TheGentleman):

Pai vine lună de lună aproape așa! ba 13, ba 14, ba 17 așa vine in fiecare lună

| adryang78 a răspuns:

Verificați țevile, să nu aveți pierderi pe undeva. Începeți de la apometru către casă. Eventual, opriți robinetele peste tot și uitați-vă la apometru, ar trebui să nu contorizeze. Dacă se mișcă, e clar că e vreo țeavă spartă.
Sau poate s-a efectuat o citire și o regularizare de cei de la apă-canal.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Da, pot fi mai multe cauze. Una dintre cauze este pierderea de apa prin armaturile sanitare. Exemplu: vas acumulare apa WC, robineti cada/dus, robinet lavoar.
Alta cauza: apometrul. Apometrul de apa calda neverificat metrologic (4 ani), cel de apa rece (7 ani), functionare defectuoasa.
La instalatia dumenavoastra se poate sa fie o fisura / pierdere pe la vreun cot, imbinare etc.
Daca aveti robineti pe bila, inchideti pe rand cate o coloana si notati-va cat este indicat pe apometru. Tineti o evidenta timp de 2-3 zile, apoi trageti concluziile.
Daca nu. un instalator.