| maria_7745 a întrebat:

Unde se gasesc ghioceii de padure? Vreau sa-mi pun in gradina (Valcea).

8 răspunsuri:
| mami a răspuns:

In padurile de prin zona Gurahont jud Arad
trebuie sa cunosti locurile unde se intalnesc in numar mai mare
In tinerete am colindat padurile cu sotul si am gasit multi ghiocei si am plantat si in gradina noastra si in fiecare an infloresc de ziua nepotelului care este nascut in 2 februarie
sunt curioasa daca si in acest an vor inflori dupa asa zapada mare si iarna friguroasa

| simf a răspuns:

Eu am vorbit special la un magazin cu seminte si bulbi si mi i-au adus dupa 2 luni. unguresti, ca romanesti cica nu sunt si nu se cauta. romanii ambaleaza doar branduse.
oricum, se planteaza toamna, ai timp sa gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghioceii de padure se gasesc in padure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta toama pe site-ul www.multeplante.ro sau pe siebertz.ro
Incearca si acum poate mai ai noroc

| Dominicc a răspuns:

La florarie ai incercat? sau in centru in piata?

In ostroveni...

Am vazut in centru odata.

| pedobear a răspuns:

In padure.

| Sonny a răspuns:

Se pot gasi la florarile mai mari, sau in marketurile astea pentru produse de casa, gen Obi, Praktiker, tot felul de seminte de flori. Incearca acolo.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Pai in locuri un pic umbroase, unde este umezeala si pe la margine padurii.Pe la mine este un fel de deal inalt si roata sunt copaci iar in mijloc sunt numai ghiocei. Mereu merg acolo cand sunt suparat sau trebuie sa iau o decizie grea alai locul meu unde ma simt cel mai bine.Sau poti sa iei 2-4 bulbi de ghiocei si sai plantezi undeva in padure (dar sa ai grija sa nu stie nimeni de locul ala fiindca multi oameni ai distrug sau ai culeg ca sai vanda pe piata, acolo la mine unde sunt ghiocei nu stie nimeni de acel loc fiindca e in mijlocul paduriilaughing) sau poti sa iei un bulb si sal plantezi in giveci.