| colescanicolae a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti cu ce pot lipi polistirenul expandat sau extrudat pe OSB-va multumesc!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu adeziv de polistiren la sac, cu adeziv tip spuma poliuretanica, cu adeziv tip silicon. Eu unul prefer spuma.

| anonimg a răspuns (pentru regis):

Pe lange cele recomandate de tine as adauga pentru siguranta si niste suruburi -de dimensiune potrivita- si cu saibe.

| regis a răspuns (pentru anonimg):

Nu sunt necesare, dar daca vrea neapărat, se pot utiliza holzsuruburi și discurile de plastic de la diblurile de fixare polistiren (de la acele pioneze utilizate la termosistem).

| anonimg a răspuns (pentru regis):

La diblurile de care spui tu trebuie să dea gaură cu o rotopercutanta; acestea se folosesc în mod recomandat în prinderea pe beton dar nu pe un placaj de lemn/osb.

| regis a răspuns (pentru anonimg):

Nici într-un caz nu se găurește cu rotopercutanta. Nu se găurește deloc, am spus clar ca se utilizează doar discurile, pe post de șaibe la holzsuruburi.

| baru a răspuns:

Glet pentru piatra.

| sierra1 a răspuns:

Bandă dublu adezivă dacă nu sunt bucați masive

| PavelAndrei78 a răspuns:

Cu O.S.B. Kleber la sac sau pasta gata preparata