| anonim_4396 a întrebat:

Va salut pe toti! De foarte mult timp am un vis. Sper sa nu radeti de mine. Deci vreau sa-mi fac o casa in pamant. Un fel de bordei. Asemanator ca cel din Stapanul inelelor sau Hobbitul. Ceva foarte frumos si simplu. Vreau sa sap in pamant un metru. Sa fac o camera de 2 metrii jumatate lungime si 2 metrii jumatate latime. O bucatarie de 2 metrii pe 2 micuta si o baie tot la fel de micuta, unde sa locuiesc. In camera unde dorm vreau sa fac si o soba. Dupa ce sap as vrea sa bat bine pamantul, sa il nivelez si pe urma sa pun o plasa de Buzau si sa torn ciment. Cam 15 cm. Inaltimea incaperilor vreau sa o fac undeva la 2 metrii. In jurul peretilor din pamant vreau sa pun caramizi facute din pamant galben si paie si pe urma sa tencuiesc tot cu pamant. Sa ii fac drepti, netezi si sa ii vopsesc. In ceea ce priveste acoperisul, o sa il fac din scandura si peste el sa pun tigla ceramica, peste aceasta o folie din plastic mai grosuta si la final sa acopar totul cu un strat grosulet de pamant de gradina si sa seman peste acesta iarba verde, gazon, ca sa arate totul ca un deal micut si inverzit.Pe interior, la tavanul de scandura vreau sa pun vata bazaltica si pe urma rigips. In jurul bordeiului acesta vreau sa pun trandafiri si alte flori minunate.Ca sa o scurtez si sa nu va plictisesc vreau doar sa va intreb daca as putea sa ma racordez la canalizare la aceasta "constructie", daca imi va trebui o autorizatie de constructie si avand in vedere modul cum v-am descris ca vreau sa realizez acest proiect, cam la ce suma m-ar ajunge cu totul? Acord funda si va mulțumesc din suflet daca m-ati putea ajuta cu ceva sau cu o vorba buna!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, o idee foarte interesanta. Felicitari.

Oriunde ai vrea sa construiesti in Romania, ai nevoie de autorizatie de construire. Aceasta se obtine in baza unui proiect tehnic.

In oricecaz, pentru ce vrei sa faci, te sfatuiesc sa faci proiectul tehnic, pentru ca ce descrii tu nu e asa simplu cum crezi.

Depinde foarte mult de solul in care construiesti, si de zona. Trebuie sa stii ce rezistenta are solul. Faptul ca vrei un planseu de 15 cm din beton (nu ciment cum ai specificat) si o simpla armare din plasa sudata indica ca vei avea deja probleme structurale.

Chiar daca tu crezi ca fiind sub pamant, casa e mai usoara, d total fals. Umplutura din draptul peretilor, care urca la jumatate din inaltimea lor, va pune incarcari suplimentare asupra lor. Mare atentie.

Canalizarea o poti face. Depinde insa cat de jos e reteaua in zona in care construiesti.

Daca ai nevoie de detalii, scrie-mi. Bafta

| AndreiMarius01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspuns amice! Daca voi avea nelamuriri iti voi scrie. Sunt constient de asemenea ca sunt multe de luat in calcul.Eu doar am descris pe scurt cum as vrea sa fac si cred de asemenea ca unele lucruri trebuiesc reevaluate si regandite. Multumesc inca odata!

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Proiectul tau are doua mari hibe.
1) Acoperisul. Pe scindura vrei sa pui si tigla, si pamint. Tigla doar, merge, asa se face. Dar pamintul e destul de greu, si, in plus, cand ploua, mai stringe si apa in el, care tot grea e. Mai pune si greutatea tiglei, a foliei (chiar daca e mica, conteaza), a bazei pentru pamint, (ma gindesc la ceva plasa care va trebui prinsa cu folia de tigla, altfel ti-o va lua pamintul la vale pe folie, daca nu imediat, la prima ploaie mai serioasa asigurat), si scindura poate ceda.
2) Suprafata. Merge daca esti singur. Insa sa nu te gindesti pe viitor sa iti aduci in casuta prietena sau nevasta. Nu va fi spatiu suficient pentru amindoi, asta orice arhitect iti va spune.

Dar, sa iti raspund la intrebare. Ai nevoie de autorizatie de constructie. Si asta presupune un proiect mai intii. Iar daca ai autorizatia, poti trage si canalizarea.
Cit despre costuri, ti s-a zis deja.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu ai bani sa faci casa pe pamint, in pamint se duc mortii atit, nu vei reusii sa faci tu case in pamint decat cand mori, vei avea casa ta la cimitirlaughing

| Iote a răspuns:

Nimic de ras. Chiar vei fi invidiat daca reusesti.
Dar vei avea nevoie de autorizatii de constructie si aprobari de apa, canalizare si ce mai vrei tu.
Insa va fi ca o casa normala dar... sub pamant.
Am vazut imagini de undeva din tarile nordice cu iarba pe acoperis. De sus, nici nu vezi ca e casa. Si am intrebat "de ce?" Mi s-a raspuns ca este un bun izolator termic. Dar evident, sub iarba este o folie izolatoare pentru umiditate. Altfel toata umezeala ar patrunde in casa, in pereti, si ar distruge totul.
https://www.ziarulnational.md/......candinavi/

| AndreiMarius01 a răspuns (pentru Iote):

Multumesc de raspuns prietene! Da, ai dreptate la faza cu izolarea termica. Ofera multe beneficii.

| SharpEagle a răspuns:

Ai un vis foarte frumos, felicitari!
Dar unde anume te-ai gandit sa construiesti? Si vezi ca e o stiinta si asta, nu se face dupa ochi, ca-ti cade cand ti-e lumea mai draga.

| AndreiMarius01 a răspuns (pentru SharpEagle):

Multumesc frumos! La campie m-am gandit sa fac. Si da, ai dreptate. Sunt multi factori de luat in calcul la asa ceva. Oricum iti multumesc de raspuns!

| nukeyly a răspuns:

1. racordari la utilitati de la 5-10.000 ron in sus, valoarea unei case poate fi infinita dar e limitata de bugetul fiecaruia, pune de inceput 50.000-100.000 euro iar dupa vezi, mai trebuie consumabile discuri carote dalti etc, rotopercutoare de calitate gen DUSS, drujba de beton.

2. o autorizatie de constructie? daca vrei sa-ti complici viata poti incerca
2-1. altii s-au apucat de proiect din beciul casei si au lucrat 10-20+ani acum sunt muzeu se poate vizita
in Spania parca ~?, pe yt gasesti.

3. o casa in pamant poate avea scurgeri de RADON > subiect larg pe net da mai bine sa stiii dinainte, GAZ care nu vrei sa-l respiri incolor inodor, oricum e in top 5 cauza de mortalitate, sunt harti de radon pe orase zone etc, un detector calibrat costa, de evitat subsolurile neventilate

4. idei magnetice mai poti lua de aici
https://www.youtube.com/results?search_query=jungle+underground+costruction

Modern Caveman - Man Builds A $230, 000 House In 700-Year-Old Cave
https://www.youtube.com/watch?v=eqwsQ65CEvk
MAN CAVE rules at 2.51!

Man Digs a Hole in a Mountain and Turns it Into an Amazing Apartment
https://www.youtube.com/watch?v=fyfxB_SqWtc

CAVE HOUSE: Man Drills a Hole in a Mountain and Turns it Into an Amazing Place to Live
https://www.youtube.com/watch?v=bN0W3BohZAI

| Iote a răspuns (pentru nukeyly):

"o casa in pamant poate avea scurgeri de RADON"
Infiltratii de radon!
Dar infiltratiile nu apar numai la casele sub pamant, specialistule. Pot sa para si la ultimul etaj al unui bloc turn daca este pe sol bogat in radon. Cum e in Ardeal, de exemplu. Se acumuleaza in spatii mai putin aerisite, de asta se gaseste in concentratie mai mare in subsoluri.

| AndreiMarius01 a răspuns (pentru Iote):

Bravo. I-ai explicat asa cum trebuielaughing

| KR0N5TADT a răspuns:

Nu se poate face o estimare în orb. Sunt prea mulți factori de luat în calcul.

| BabiNepotu a răspuns:

Eu nu stiu cum sa te ajut. Dar iti pot ura in bafta si sper sa poti sa iti indeplinesti visul.