| andreeaeml1200 a întrebat:

Voi cât plătiți pe lună la apă, in general? E scumpa apa la voi in oras/comuna/sat? Chiar sunt curioasă cat plateste lumea in general la apa, eu platesc in jur de 90-110 lei, acum nu stiu daca e normal sau nu

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In orasul nostru, apa costa cca. 10lei/mc, la fel ai canalizarea.
Deci putem calcula cu 20lei/mc.
O persoana consuma lunar intre 3-12mc apa (in medie, 6-7mc).
Deci poti calcula raportat cu plata ta lunara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 90lei

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai... nu prea ai mers la scoala, nu? Cu ce te ajuta daca eu vin si spun ca platesc 20 sau 20.000 pe luna, atita vreme cit nu mentionez macar cantitatea si/sau ce consumatori am? La ce trebuie sa te uiti e costul pe metru cub, nu la total. In Iasi e vreo 18.2 lei/mc.

| andreeaeml1200 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am intrebat frumos si vii tu cu raspunsul "nu prea ai mers la scoala, nu?" Ce inseamna asta? Eu doar am intrebat, am fost si eu curioasa să vad cat plateste lumea in general… vad că n am cu cine frate să vorbesc, trebuie de fiecare data sa se treazească unu, care o face intotdeauna pe "desteptul", in fine, am uitat ca sunt pe TPU, ceva foarte normal aici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Daca citeai si mai ales daca si INTELEGEAI ce am scris dupa aia, nu te mai ofensai...

| andreeaeml1200 explică (pentru Hyperion7):

7,48 e clară treaba… Ce ipocrizie oricum, să se faca diferențe pe judete

| Hyperion7 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Cam da
Privește partea plina a paharului, in alte părți este mult mai scumpbig grin

| LordCristobal a răspuns:

In Brasov e foarte scumpa, daca in 2020 plateam 80 de lei acum am ajuns sa platesc 200 de lei.

| ioana748 a răspuns:

Pentru o singura persoana?
Cam mult daca este asa.
In Bucuresti este Apa Nova si se plateste cam 50 de Ron de persoana activa.