| Nicu2110 a întrebat:

Vreau sa torn niste beton si nu stiu care este amestecul de apa ciment si nisip. Cam 4 metri x 2 metri. Adica vreau sa stiu la un sac de 40 kg de ciment ce cantitate apa si nisip trebuie sa pun.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ciment, apă si nisip inseamnă șapă. La beton ai nevoie si de pietriș. Degeaba spui 4 metri x 2 metri daca nu spui si grosimea pe care o vrei. Ai 8 metri patrati dar conteaza si grosimea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt retete functie de tipul de beton. Una este pentru temelie, alta pentru trotuar si alta pentru pereti. https://bit.ly/2LjjX2W

| georgedanielc a răspuns:

Normal este la o betoniera intra 4 roabe de nisip la un sac de ciment acum depinde iar apa pui in functie de necesitate cit de moale vrei sal ai prima data pui 10 litri si in functie de cum se amesteca mai pui daca trebuie-acum depinde si de cit de umed este nisipu, nu ai specificat ce grosime vrei sa ai, ca dupa parerea mea un sac de ciment nu iti va ajunge