| ZbarMario a întrebat:

Salut, vreau sa fac beton rezistent.
De exemplu: bag 3 pahare de ciment, cate trebuie de piatra(nisip amestecat cu pietre)?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Is mai multe retete de beton, fctie la ce il utilizezi.Deci una este sa faci un trotuar,alta sa afci un baraj,fundatie etc.
Ca urmare cauta retete de beton,gasesti pe net destule,multe chaiir de la companiile care fac betoane,da detalii.
Conteaza ce ciment folosesti,ce nisip si ce piatra,ma refer de ce diametre.
Sa faci beton tare ce spui tu ai nevoie de site,speli piatra,o dai prin sita astfel folosesti un singur diametru al pietrei.
Nisupul la fel se spala,nisipul contine mal,pamant etc deci pentru un beton tare trebuie sa ai nisip spalat,curat de un anume diametru.

Cauti retete,vezi la fiecare scrie cantitatile si diametrul pietrei si nisipului si tipul de ciment folosit.
Spune ce vreui sa faci cu el si iti scriu o reteta,asa nu stau sa insir pe aici retete de beton,sau intra pe google cauti retete de beton si vezi.
Apoi conteaza si armatura,fierul ala cel pui,depinde cum am spus ce faci,stalpi de sustinere,la aia bagi fier gros la greu laughing si tot asa.

Oamenii acasa de regula foloseste ciment cel mai ieftin si balastru,adica nisip si piatra de diferite glomerulati amestecate,ala va iesi un beton slab,dar omu acasa face o alee,mai baga o o casa la fundatie,la ce greutate are nu-i trebuie cine stie ce.
Unia baga din ochi,din lopata,unia zic X roabe la sacu de cinment,unele roabe is mici,altele mari,dar nu conteaza,apoi vezi ca betonu ala se macina laughing
Conteaza cum am spus si cimentu,majoritatea stora mici,ma refer la aia care vand aduc cel mai ieftin ciment, bagi din ala, omu zice bai frate pe vremuri ce beton iesea, acu nu mai e cum era odata, nu mai e ca cimentu odata era altul, deci trebuie sa stii ce faci.
Bafta oricum la ce faci

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Noi nu știm ce vrei să construiești; de aceea o luăm pe dibuite. ^_^
Cimentul este și el pe calități; aceeași fabrică poate să producă ciment mai slab sau ciment mai tare.
Apoi -cum ai zis și tu- cumpărătorul poate la rândul lui să "dilueze" cimentul făcând-ul mai tare sau mai slab în funcție de cantitatea de nisip și pietriș.

Tu trebuie să te gândești și la costuri. Chiar în mod profesional, nu se folosește un ciment prea tare acolo unde nu trebuie. Pentru că tu nu faci blocuri și nici poduri rutiere ca să folosești un tip de ciment prea tare.
La construcția unei case se folosește de obicei o cantitate de ciment și 3 de nisip amestecat cu pietriș (pentru temelie și placă). Adică o găleată de ciment și 3 găleți de nisip amestecat cu pietriș. În ultimii ani se comandă cimentul gata preparat și fabrica de betoane ți-l aduce direct preparat cu betoniera.

Dacă tu vrei un ciment mai tare, la 3 pahare de ciment adaugi 1 pahar (sau 2) piatră și nisip. La un ciment mai tare, cantitatea de ciment trebuie să fie mai mare decât cea a nisipului și pietrișului. Apa se adaugă progresiv, în funcție de necesitate (dacă e prea lichid nu îl vei putea pune pe perete). Întâi se amestecă materialele uscate și apoi se adaugă apa.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Ai scris exact INVERS! big grin
La 3 pahare de ciment se folosesc 9 pahare de nisip cu pietris.

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Nu am scris invers.
"La un ciment mai tare, cantitatea de ciment trebuie să fie mai mare decât cea a nisipului și pietrișului."

Cimentul devine mai slab dacă se adaugă pietriș mai mult de o jumătate din cantitatea de ciment.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Intreaba-l pe Dorel!
Chiar si el va confirma ca, la beton pune 1 lopata de ciment si 3 de nisip... tongue NU INVERS!

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

happy
Aici este vorba de un ciment tare.
In mod normal asa se face, cum spui tu. Dar aici este vorba de un ciment mai tare.
Profesionala sau nu, aceeasi rotopercutanta intra de 3 ori mai greu in cimentul de la bloc fata de cimentul de la casa.
Exista si blocuri unde in ciment se gaseste o cantitate prea mare de pietris; si se vede destul de clar acest lucru. In astfel de ziduri burghiul patrunde mai usor.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Si la compozitiile "foarte tari" de beton, raportul nisip + pietris / ciment este mai mare de 1.
Omul nu vrea sa faca asemenea beton din 3 pahare de ciment tongue

| NLS a răspuns:

Retetele pentru beton sunt cele din linkul Mihaelei Dart.
Cea mai slaba clasa e C8/10
iar cea mai rezistenta C25/30 sau C20/25
Cantitatile sunt date in kg, pentru un m cub.

Am lucrat la o firma de proiectare pentru constructii civile si industriale, in 6 ani am folosit C20/25 de 3 ori, pentru niste turnuri de 45m inaltime, pe care veneau plasate aparaturi si masinarii industriale.
Se mai foloseste la baraje, buncare...

Indiferent ce ai vrea sa construiesti, C16/20 ajunge, se foloseste la blocuri de 4 etaje.

| MihaelaDart a răspuns:

Ai aici exliplcatia si reteta betonului https://mathaus.ro/......tice-art49