| RorySan a întrebat:

As vrea si eu cateva anime-uri care intr-adevar merita vazute dar sa nu fie nici cu multe episoade
Si o descriere daca ati dori
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Vandal a răspuns:

Tokyo Ghoul = Aceasta poveste de groaza are loc in Tokyo, un oras vanat de "ghouli" monstri, care se hranesc cu carnea oamenilor. Kaneki, un student si un cititor desavarsit are o intalnire cu Rize. Kaneki realizeaza ca destinul sau se va schimba peste noapte.

Owari No Seraph = Un virus a invadat Terra, infectand toti oameni, mai putin pe cei sub 13 ani. Totodata vampirii ies din intuneric, inrobind lumea. Personajul principal este Hyakuya Yuuichirou, care alaturi de familia sa, orfelinatul este tratat de catre vampiri ca un animal domestic. Yuu viseaza sa anihileze vampiri si sa readuca libertatea tuturor.

Akame Ga Kill = Luptatorul Tatsumi porneste catre Capitala pentru a strange bani pentru satul lui sarac. Acolo descoperă o lume coruptă care il invaluie pana e salvat de Raidul Noptii, un grup de asasini care hotarasc să scape lumea de nedreptate.

Shikabane Hime = Dupa ce a fost ucisa brutal impreuna cu familia ei, Hoshimura Makina se transforma intr-o Shikabane Hime (Printesa a Cadavrelor), pentru a se razbuna pe organizatia misteriosa a nemortilor responsabila de moartea ei. Ea e asistata de-a lungul misiunilor de Tagami Keisei, Preotul ei Contractant şi un fost prieten. Aceasta serie urmează povestea fratelui mai mic al lui Keisei, Oori, un baiat cu o atracţie neobisnuita pentru moarte, care descoperă subit secretul fratelui său şi este tras în lumea Shikabanelor.

Soul Eater = Aceasta poveste de actiune are loc intr-o scoala, unde maestrii manuitori de arme vii au obiectiv sa isi faca arma " Coasa Mortii". Personajele cu care pornim in aventura sunt : Maka si Soul, Blackstar si Tsubaki, Death The Kid si surorile Liz si Patty. Lucrurile devin complicate cand vrajitoarele isi fac miscarile si nebunia pandeste la orice colt.

Attack On Titans = Este vorba despre lume acum 800 de ani, unde pradatorii oamenilor sunt titani inalti de 5 m in sus. Acestia dorect anihilarea oamenilor, devorandu-i nu din foame. Eren si-a vazut mama mancata de unul si a promis ca ii va anihila pe toti. Pornim in aventura cu Eren, sora lui, Mikasa, si prietenul lor, Armin.

Another = Acum 26 de ani, într-o clasa din anul trei dintr-o scoala generala, era un elev numit Misaki. Ca un elev onorabil, ce era bun şi la sporturi, fermecatorul baiat era popular printre colegii lui. Când el a murit din senin, colegii lui au decis sa continue de parca el era inca in viata pana la absolvire.
Apoi, în primavara anului 1998, un baiat numit Kouichi Sakakibara se transfera in acea clasa si devine suspicios în legatura cu atmosfera infricosatoare din acea clasa. Mai ales ca, acolo este o fata frumoasa, distantă numită Misaki Mei ce poarta un petic de ochi si sta mereu singura desenand.

Kuroko No Basket = Este prezentata echipa de baschet Teiko, care ii are pe cei mai buni jucatori, "Generatia Miracolelor" formata din : Akashi, Aomine, Midorima, Murasakibara, Kise si un " Al saselea membru fantoma" Kuroko. Echipa se destrama si fiecare merg la alta echipa. Kuroko merge la Seirin, unde il intalneste pe Kagami, un jucator care ii poate depasi pe cei din Generatia Miracolelor. Kuroko devine umbra luminii lui Kagami din cauza specialitati sale de a pasa mingea si forta lui Kagami vor ajunge numarul 1 din Japonia.

Pandora Hearts = Oz Bezarius, mostenitorul conacului unui duce, tocmai implinește 15 ani. Isi traieste viata din belsug, neavand nicio grija. Singura sa dezamăgire e absența tatalui sau. In ziua aniversarii sale, totusi, ceva se schimba. Dintr-un anumit motiv, pe care Oz nu-l cunoaste, e aruncat în aaa-zisul „Abis" (o inchisoare eterna plina de monstri), ca mai apoi sa fie salvat de „lantul" numit Alice, Insangeratul Iepure Negru. Motivul aruncarii sale în Abis e necunoscut, la fel si intalnirea cu Alice si interesul oraganizatiei „Pandora" in aceea ce-l priveste.

Sunt cateva care mi-au venit in minte.
Sper ca te-am ajutat, vizionare placuta!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Death note
hellsing

| Sakura13574 a răspuns:

Duddy complex(Este cu roboti uriasi. Poveste se invarte in jurul unui baiat, care calatoreste in timp, in viitorul indepartat), Akame ga kill(Intr-o lume fantastica, un luptator pe nume Tatsumi se stabileste in capitala pentru a castiga banii necesari satului sau, dar ce gaseste acolo este o lume corupta, de neimaginat. Pe punctul de a deveni o victima a coruptiei, Tatsumi este recrutat de Raidul Noptii, un grup de asasini ce elimina coruptia din capitala), Zetsuen no tempest(Povestea se invarte in jurul lui Yoshino, un student normal care are un prieten misterios pe nume Mahiro.Mahiro a facut o intelegere cu o vrajitoare pe nume Hakaze, o intelegere prin care vrajitoarea il va ajuta sa-i vaneze si sa-i omoare pe cei care i-au ucis sora.), Magi:the labirinth of magic(Aladdin e un baiat ce decide sa exploreze lumea, dupa ce a fost inchis in interiorul unei camere ciudate pentru o mare parte din viata sa.Prietenul sau cel mai bun este Ugo, un duh care este inchis intr-un flaut. Dupa putin timp, Aladdin descopera ca este un Magi, un magician care alege regi, si ca s-a nascut cu scopul de a alege regii care vor conduce alegand o cale dreapta, luptand impotriva celor care incearca sa distruga destinul. Urmati-l in aventurile sale in care se imprieteneste cu alte personaje din faimoasele povesti din,, 1001 de Nopti'', precum Alibaba si Sinbad, alaturi de care va lupta pentru a pastra echilibrul lumii)