| PrettyLittlePsycho a întrebat:

Bunăă! Care sunt cele mai romantice anime-uri vazute de voi? Descrieri, vreau si descrieri. happy

Răspuns Câştigător
| ???pikapika??? a răspuns:

Baka to Test to Shoukanjuu
Plasarea într-o clasă mai avansată e determinată de rezultatele testului de promovare în legătură cu tipul de clasă în mod strict. De la clasa A, care are cele mai bune facilităţi, oricine poate ajunge tocmai până la clasa F, care are mese de proastă calitate, covoare putrezite şi alte chestii degradate. Elevii pot schimba clasa concurând în Sistemul de examinare cu creaturi invocate. În acest sistem ei invocă bestii cu echivalentul notelor lor şi le folosesc pentru a concura împotriva altor clase.

Aku no Hana
Kasuga Takao e un băiat care iubeşte literatura şi adoră să citească, în special volumul lui Baudelaire, "Les Fleurs du Mal". Pentru el, Saeki Nanako, o colegă de clasă, este muza sa, steaua sa, şi o admiră mereu de la distanţă. Dragostea lui Kasuga se împleteşte cu felul în care acesta vede viaţa, fiind incapabil de a exprima un sentiment, închizându-se în sine şi aşteptând ca iubirea sa să se descompună ( conotaţie către un poem aparţinând tot lui Charles Baudelaire - "Une charogne" ).
În această vâltoare deja stinsă de sentimente, o scânteie îşi face loc în ziua în care tocmai volumul său mult îndrăgit îl aduce în faţa pierzaniei. Fără a sta prea mult pe gânduri, Kasuga face un pas destul de pripit către muza sa... şi nu direct, ci în cel mai indirect mod. Problema lui Kasuga apare abia în momentul în care descoperă că o colegă, Nakamura Sawa, îi cunoaşte secretul. Nakamura plănuieşte să facă din Kasuga ceva nemaivăzut. Dar care sunt planurile acesteia şi ce joc psihologic este dispusă să pună la bătaie pentru a vedea pentru prima dată în viaţa ei... obsesia? Oamenii, prin natura lor, rămân întotdeauna flori ale răului.

Ao Haru Ride

Yoshioka Futaba are câteva motive pentru care vrea să-şi refacă imaginea şi viaţa proaspăt ajunsă la liceu. Deoarece este drăguţă, a fost exclusă din grupuri de către prietenele ei din gimnaziu, şi din cauza unei neînţelegeri, nu şi-a putut exprima sentimentele faţă de singurul băiat pe care l-a plăcut vreodată, Tanaka-kun.

Aflându-se la liceu acum, ea este determinată să fie cât de nefeminină posibil aşa încât prietenele ei să nu fie geloase pe ea. În timp ce îşi trăieşte mulţumită viaţa în acest fel, îl întâlneşte pe Tanaka-kun din nou, dar acesta are acum numele de Mabuchi Kou. El îl spune că avea aceleaşi sentimente ca şi ea când erau tineri...

Free ( Nu are chiar romance. dar sunt baieti draguti laughing )
În acest anime facem cunostinţă cu Haruka Nanase (Haku) şi prietenii săi. Deşi au reuşit să câstige un concurs de înot împreună în şcoala generală, soarta îi va despărţi, fiecare mergând pe propriul drum. Dar ce Dumnezeu dă, Dumnezeu ia. După câţiva ani, cei 4 prieteni se reîntâlnesc şi descoperă că fiecare s-a schimbat, unii mai mult decât alţii.
Vechile pasiuni încep sa revină, aşa că băieţii noştri sunt puşi pe treabă, vrând să-şi dovedească unii altora dar şi lor înşine de ce sunt in stare.

Nana
Komatsu Nana se mută în Tokio, urmându-l pe iubitul ei Shoji. În tren o întâlnește pe Osaki Nana, vocalista trupei Blast, ce își dorește să se mute în Tokio pentru a își urma visul de a deveni cântăreață profesionistă. Cele două Nana sunt total diferite, însă printr-o coincidență ajung să trăiască împreună.

Hyouka
Toată acțiunea se învârte în jurul „detectivului în devenire", Oreki Houtarou. Are o mentalitate interesantă, considerând consumul de energie o pierdere excesivă. Acesta se alătură Clubului de Literatură Clasică la cererea surorii sale mai mari. Din acel moment, viața pașnică a lui Houtarou se deteriorează, căci aceluiași club i se alătură și eleva Eru Chitanda, o fată simpatică, dar care devine un impediment pentru Houtarou de îndată ce rostește cuvintele: „Sunt curioasă!" (japoneză: Watashi, Kininarimasu).
Prietenul lui Houtarou, ce se va alătura și el clubului, Fukube, este un băiat cu o memorie fascinantă, autocaracterizându-se ca fiind o bază de date (database). Ibara, o fată ce fusese colegă în gimnaziu cu primii doi menționați, este strictă cu ea însăși și cu cei din jurul ei; îl iubește pe Fukube, însă își comprimă sentimentele.
Toți cei patru încep să investigheze un caz petrecut acum 45 de ani. Toate indiciile acestui mister sunt ascunse în antologia unor vechi membrii ai Clubului de Literatură Clasică, antologie numită „Hyouka".

Kishin Houkou Demonbane
Demonbane este povestea unei lumi în care ştiinţa şi magia au avansat. Acţiunea se petrece în orasul Arkham, unde există o societate secretă cu intenţii rele, numită Black Lodge, condusă de Telion.
Eroul, Kuro Daijuuji, un detectiv sărac, este rugat de conducătoarea familiei Hado, Ruri Hado, să caute o carte magică. În căutarea sa întâlneşte o fată care e de fapt cartea magică pe care o căuta, un "grimoire". Astfel, Kuro devine stăpânul ei şi va folosi robotul Demonbane pentru a-şi apăra oraşul.

Fundita? :3

5 răspunsuri:
| rapp2020 a răspuns:

Tangled,frozen,The Princess and the Frog, Despicable Me 2 and 1

| 德尼莎 a răspuns:

Kauchou wa maid-sama= Ayuzawa Misaki este presedintele consiliului elevilor al unui fost liceu de baieti, Liceul Seika. Pentru a proteja fetele zilnic se cearta cu baietii. Pe de alta parte, ea lucreaza pe ascuns la cafeneaua "Maid Cafe", dar unul dintre baietii populari din scoala, Usui Takumi, descopera acest secret.

Fruits basket=Fruits Bascket, in japoneza: Furuba ( フルーツバスケット ), este povestea unei tinere studente, Honda Tohru, in varsta de 16 ani, care si-a pierdut mama intr-un accident, traieste singura langa colegiu. Se stradueste pentru a onora amintirea mamei sale si face ce poate pentru a se putea intretine.
Intr-o zi, din intamplare, gaseste o casa, nu departe de domiciliul ei improvizat. Acolo locuiesc Sohma Yuki si verisorii lui Shigure si Kyo, care-i sunt cunoscuti, Sohma este baiatul cel mai atractiv de la colegiu, acestia o invita sa locuiasca cu ei.
Cei trei tineri baieti si o parte din familia lor poarta un blestem, daca sunt imbratisati de o persoana de sex opus se transforma intr-un animal din zodiacul chinezesc.
Astfel fiecare zi va deveni pentru Tohru o aventura in timp ce va ajunge sa cunoasca familia celor trei tineri, se vor lega prietenii frumoase si chiar o poveste de dragoste.

este un anime romantic care urmareste relatia dintre Takahashi Nanami, poreclita Nana, si Yano Motoharu, un tip foarte popular. povestea prezinta problemele si bucuriile prin care poate trece un cuplu.
Nanami este o fata obisnuit, in varsta de 15 ani, eleva de liceu, ce experimenteaza prima iubire; in schimb, Yano are un trecut mai compliat, care-i va pune piedici in relatia actuala.
Printre fete se vorbeste mult despre Yano Motoharu care in gimnaziu era placut de majoritatea fetelor.
La incepu, Nanami nu-l placea pe Yano, dar cu timpul ajunge sa-l cunoasca putin mai bine si se indragosteste de el. Intre ei se leaga o relatie de iubire, care totusi este umbrita de amintirea primei dragoste a lui Yano, o fata pe care el a iubit-o mult si care murise in urma unui accident, amintire care-l face sa fie nesigur cu sentimentele sale. In plus, Yano a avut o relatie si cu sora fostei sale prietene, Yuri Yamamoto, o fata care este in aceeasi clasa cu Nanami si care, in ciuda aparentelor, este indragostita de Yano.
Cei doi, Yano si Nanami, prin iubirea dintre ei si cu ajutorul prietenilor, vor trece peste aceste probleme, totusi Yano este cu un an mai mare, va absolvi liceul mai repede si va merge la universitate in alt oras. Fapt care ii va desparti, cu promisiunea ca sa ramana fideli si dupa un an, cand si Nanami va absolvi liceul, sa mearga si ea la aceeasi universitate.
Cei doi se vor regasi.

uta no rpince-sama=Haruka este o fată modestă, îndrăgostită de muzică ce intră la Academia Saotome pentru a își urmări visul de a compune. Aici este înconjurată de potențiali idoli din care unul va trebui să devină perechea sa pentru audiția de absolvire. Pe care îl va alege Haruka?

Tonari no Kaibutsu-kun=Mizutani Shizuku e genul de persoană căreia îi pasă doar de note. În urma unei neînţelegeri îl întâlneşte pe Yoshida Haru care e convins că sunt prieteni şi care îi schimbă total viaţa. „Tonari no Kaibutsu-kun" e povestea de dragoste a unei tinere indiferentă la lumea din jurul ei şi a unui băiat cu suflet mare, dar neînţeles. Va putea dragostea lor să supravieţuiască?

Earl and Fairy= este vorba despre un baiat pe nume Edgar care are nevoie de un doctor de zane aici o intalneste pe Lydia care impreuna cu el merge sa caute o sabie pentru ca edgar fie recunoscut ca si lord.

Sakamichi no Apollon=Din cauza situaţiei financiare a tatălui său, bobocul Kaoru Nishimi se mută singur din Yokosuka în Kyushu pentru a locui cu nişte rude. Până atunci, Kaoru fusese un onorabil student care avea obiceiul să păstreze totul pentru el, dar s-a schimbat după ce l-a cunoscut pe „băiatul rău" Sentaro Kawabuchi. Datorită influenţei colegului său, Kaoru simte o atracţie către jazz şi îşi găseşte primul prieten. De asemenea, el învăţă şi cât de distractiv poate fi să cânţi ceva alături de o persoană apropiată.

kotoura-san=O comedie de dragoste școală. Kotoura Haruka este o fată de 15 de ani, care poate citi gândurile oamenilor. Ea a suferit de probleme cauzate de o capacitate de citire a minții, și părinții ei au divorțat, ca rezultat. Ea se mută la un nou liceu, dar încearcă să țină departe de colegii ei. Manabe Yoshihisa, unul dintre colegii ei, acceptă și apreciază capacitatea ei și ea începe să interacționeze cu prietenii ei, cu ajutorul lui.

Uraboku=Sakurai Yuki este un adolescent cu o putere misterioasă. El a fost abandonat lângă orfelinatul Asaji când era foarte mic. Din cauza acelui eveniment, Yuki se luptă din răsputeri să devină independent. Urăşte să fie o povară pentru ceilalţi, dar în acelaşi timp, îi este teamă să rămână singur. Mai mult de atât, Yuki are o abilitate ciudată cu ajutorul căreia atunci când îi atinge pe ceilalţi le poate simţi emoţiile.
Într-o zi întâlneşte un misterios şi frumos străin ce-i salvează viaţa. În timp ce pericolele se ivesc la tot pasul, abilitatea lui devine din ce în ce mai puternică, iar un om ce pretinde că este fratele lui mai mare apare dintr-odată. Ce va face Yuki când va afla adevărul?

kimi ni todoke=Kuronuma Sawako este complet greșit înțeleasă de către colegii ei. Purtarea ei timid și dulce este adesea confundat cu un comportament rău intenționat. Acest lucru se datorează asemănării ei la fata fantomă din "The Ring", care a condus colegii ei să-i dea porecla Sadako. Dorul de a face prieteni și de a trăi o viață normală, ea este în mod natural atrasă de Kazehaya Shouta, cel mai popular tip din clasa, a cărui "100% racoritoare" personalitate îl câștigă o mare admirație de la Sawako. Deci, atunci când Kazehaya începe să vorbească cu ea, poate că există speranță pentru prieteniile Sawako a aspirat dintotdeauna. Poate că... există chiar și un pic de speranță pentru unii dragoste în viitorul ei.

Hakuouki=Yukimura Chizuru este fiica unui doctor ce lucrează în Edo. Într-o zi tatăl acesteia pleacă într-o călătorie spre Kyoto, lăsându-și fiica în urmă. După un timp, Chizuru, făcându-și griji pentru că nu mai primise vești de la tatăl ei, se hotărăște să plece în căutarea lui. Astfel, ajunge să îi întâlnească pe membrii Shinsengumi și aceștia se hotărăsc să o primească în clanul lor. Însă un secret este ascuns în spatele numelui Shinsengumi...

Golden time=Tada Banri, un elev nou admis la o școală de drept privat în Tokyo, s-a trezit complet pierdut după ceremonia de deschidere, încercând să găsească drumul său spre orientarea student în anul întâi. În acel moment, el a fugit într-un alt student în anul întâi pierdut de la aceeași școală, Yanagisawa Mitsuo, și l-au lovit pe la o dată. Într-un fel se ajunge la scopul lor destinat doar pe timp, a apărut în fața celor doi o fată frumoasă care deține un buchet de trandafiri. Fata apoi omorât Mitsuo peste față cu buchetul și predat florile spre el. "Bobocilor, felicitări", a fost tot, a spus ea, și apoi a plecat. Bine îmbrăcat, femeia elegantă, perfectă, care a pivotat la Mitsuo a fost prietenul său din copilărie, Kaga Kouko. Pe masura ce copiii au promis să se căsătorească reciproc într-o zi care îndeplinesc visele lor. În scopul de a scăpa de ea, Mitsuo a ieșit în secret și a luat examenul pentru acest colegiu privat bine cunoscut, dar acum ea a apărut în sala de orientare student în anul întâi. Ea de asemenea a luat examenul de admitere la facultatea de drept, prins cu el acolo.

Neo Angelique Abyss (romantic, reverse harem)=În timp ce tânăra Angelique trăiește zilele ei pașnic în școala ei, atacuri monstruase cauzate de Thanatos a fost în creștere peste tot. Două curatare arată într-o zi, oamenii cu puterea de a extermina Thanatos. Unul dintre ei, Nyx, încearcă să o convingă pe Angelique să li se alăture în munca lor, ca ea are puterea de a fi singurul Purificatorul de sex feminin. Cand Angelique refuza, o Thanatos apare în școala lor. Nyx și Purificatorul, Rayne, lupta o bătălie pierdută. Cu colegii ei care se încadrează pradă la Thanatos, și purificatoare bătut de depunere, dorința Angelique de a salva toată lumea se trezește. Ea a devenit singura Purificatorul de sex feminin în țara lor de Arcadia, cel cunoscut sub numele de "Oul Reginei".

Monogatari=Araragi Koyomi e un tânăr lipsit de griji şi cu mult spirit de observaţie în ceea ce priveşte eterna problemă feminină: frumuseţea. Dar ceea ce îl diferenţiază pe Araragi de restul adolescenţilor de liceu este faptul că din greşeală sau nu. a devenit vampir. Subiectul Nekomonogatari are însă un alt punct de plecare, pe Hanekawa Tsubasa, tânăra şi senzuala colegă a lui Araragi, care i-a acordat o mână de ajutor în recuperare. Aceasta se confruntă cu o problemă ciudată când este atacată şi posedată de. o pisică? Acum, Araragi trebuie să facă tot posibilul pentru a-şi ajuta la rândul său prietena şi pentru a afla care sunt problemele care o macină şi care au adus-o în pragul blestemului.

Mahou sensou=În această poveste acțiune magie moderne, Takeshi Nanase este un băiat de liceu obișnuit, care are un trecut destul de intunecat. Datorita anumite circumstanțe, el a format un cuplu "fals" cu prietenul său din copilărie Kurumi Isoshima, dar altfel, el trăiește o viață normală. Cu toate acestea, o zi, el vine peste o fată pe nume Mui AIBA, într-o uniformă el nu a mai văzut înainte, sa prăbușit în campusul școlar. Acest întâlniri schimba complet destinul lui Takeshi. Mui spune Takeshi că ea este un magician, și ea cere scuze, pentru că ea s-a transformat într-un Takeshi magician, de asemenea. Ce Takeshi cunoscut odată ca o lume este, de fapt două-lumea în care trăim magicieni și lumea în care trăiesc oamenii.

Tsukuyomi Moonphase=Personajul principal din Tsukuyomi -Moon Phase- ( 月詠 -MOON PHASE- ) e un fotograf pe nume Kohei Morioka, el lucreaza pentru o revista cu subiecte despre paranormal. In toate pozele pe care le facea apareau fantome, desi el nu le putea vedea. Mergand sa faca niste fotografii la un castel din Germania, intrand noaptea in castel intalneste o tanara faata vampir, pe nume Hazuki care incearca sa-l transforme in servitorul ei. Kohei nu se supune vointii ei si o ajuta pe fata sa scape din castel unde era tinuta inchisa, castelul fiind inconjurat de o bariera magica. Mai tarziu fata vine dupa el in japonia si se muta in casa la el, fiind urmarita de alta fata vampir, Elfried, si contele castelului Kinkell care vroiau sa o inchida din nou in castel.

starry sky=Eroina, Tsukiko, înscris la o școală care a fost schimbat recent de la școală de baieti la co-ed. Având în vedere că zona în care școala este convenabil rural și a curriculum destul de exclusive școala are, până acum eroina este singura femeie care a inscris la scoala.

În Starry Sky, cele 13 constelatii ale Zodiacului sunt personificate în bărbați tineri frumoși. Animeul va fi regizat de Kiyomo Sayaka care a lucrat cu Vampire Knight. Similar cu Hetalia - Axis Powers, anime Starry Sky va fi distribuit prin intermediul site-ului Animate.tv și alte mijloace.

| Jessyyca a răspuns:

Tasogare otome x amnesia este unul dintre cele mai frumoase anime-uri de dragoste vazute de mine este o poveste de dragoste dintre o fantoma si un baiat. Daca te vei uita, la ultimul episod uita-te pana la ultimul minut.

| PrettyLittlePsycho explică (pentru Jessyyca):

Cate episoade are?

| Jessyyca a răspuns (pentru PrettyLittlePsycho):

Nu mai stiu sigur cred ca 12 sau 24