| LegionarulRoman a întrebat:

De ce vreme ma uit la anime-uri, dar maxim de 50 ep(si am ales doar cateva serii). Am un prietem care ma tot bate la cap sa ma uit la Naruto,Bleach, One Piece.

Problema este ca numarul de episoade este coplesitor(dintre cele 3 enumerate, Bleach m-ar atrage...intr-un fel,dar nu prea tare).

Intrebare? Merita sa te uiti daca nu esti mare fan anime si daca nu ai timpul liber la discretie? Conform Wikipedia,subiectele acestor anime-uri sunt legate de aventura,actiune si in general, subiecte "mainstream".

P.s: cine s-a uitat la Seikon no Qwaser big grin big grin? M-ar tenta.Are o poveste interesanta macar?

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey! Iti dau dreptate, cele trei serii sunt mainstream. Dupa ce am urmarit destule serii (pare-mi-se ca am depasit 350), "Naruto" cat si alte anime-uri foarte populare sunt supraevaluate. Sigur sunt anime-uri mai necunoscute cu o poveste buna ce pot sa puna in umbra o serie populara. Bineinteles aici intervine popularitatea si finantele atat caselor de productii, cat si publicatiilor (referitor la manga); Plus marketing-ul care se face seriei populare.

Cat despre povestea unui anime lung peste 150 de ep, poate fi captivanta si fii sigur ca la un momentdat calitate incepe sa scada. Unde mai pui ca la anime-urile lungi (incluzand si cele trei titluri) aprox o treime din episoade sunt fillere.

Daca nu esti un fan inrait, consider ca nu este obligatoriu vizionarea unui anime lung si mai ales mainstream. Plus, este putin descurajant numarul episoadelor pentru cineva care nu are rabdare si timpul disponibil pentru o astfel de serie.
Bineinteles nu vreau sa te descurajez, dar sunt absolut sigur ca vei gasi anime-uri scurte si medii avand o poveste captivanta.

Bleach cred ca ar fi ok. Iti propun si alte anime-uri cu ceva numar de episoade. Space Brothers (99 ep); Bakuman (3 sez 75 ep); Great Teacher Onizuka (43 ep).

Despre "Seikon no Qwaser" nu pot sa spun prea multe. Deoarece dupa cateva tentative m-am incumetat sa incep seria, dar am urmarit doar 2 episoade. Imi lasase impresia ca fan sercive-ul va fi la el acasa, iar in momentul ala eram oarecum satul. laughing

Acum ramane ca tu sa decizi ce vei viziona. big grin

6 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Eu zic ca merita.Ar fi ok daca ai incepe cu Bleach ca e mai scurt.Eu personal nu am vazut One Piece dar ma uit la Naruto si sunt cu el la zi insa Bleach mi-a placut mult mai mult.Atat actiunea cat si fazele comice dar in special povestea m-a atras mult.
Animeurile astea scurte maxim 50 de episoade despre care vorbeai tu...cum sa zic...sunt ok dar povestea e simpla si se termina totul prea repede. Mbine sunt si animeuri scurte care chiar sunt geniale.
Poti sa te uiti la No game no Life, are 12 episoade si a aparut anul asta dar e cum sa zic.Masterpiece laughing
Oricum eu chiar iti recomand sa te uiti la Bleach big grin da-i o sansa smug
Legat de Seikon no Qwaser.Are 2 sezoane si doar prima parte a primului sezon a fost cat de cat interesanta dar dupa exagereaza cu fan service-ul si e plin de chestii erotice care te plictisesc la un moment dat.

| LegionarulRoman explică (pentru єχcєєℓ):

Dupa parerea mea, ar trebui sa fie chiar invers big grin. Adica:cu cat sunt mai multe episoade(si manga), cu atat inseamna ca place publicului, iar autorul e fortat sa creeze cat mai mult.Calitatea mai scade, si originalitatea. Exista serii foarte scurte, dar mai tari decat o serie intreaga.Eu acum ma uit la Death Note(are doar 37 ep) si ma impresineaza mult.

Asta vreau sa zic: nu sunt un "mainstream"-ist big grin.

Apropo,fan service-ul se refera si la actiune, violenta, sange, batalii interminabile, roboti tongue.

| єχcєєℓ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sa te uiti la Highschool DxD sa imi spui daca iti place "fan service-ul"de acolo laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Death note e foarte bun iti recomand dupa ce termini cu el sa incep Code Geass povestea e similara cu death note.

| BlackBi a răspuns:

Http://www.animekage.com/anime/bleach/ uite, in caz ca vrei sa te uiti la bleach. ar fi un inceput bun, are doar 366 episoade, si daca pe unele nu le poti vedea, cauti pe trilulilu.
Actiune, suspans, comedie. ^^
Eu doar ti.am recomandat.