| lary1399 a întrebat:

Hey toata lumea! Cei care va uitati la anime sau citit manga cred ca ati observat ca uneori cand apare un personaj cu parul rosu, galben etc. exista alte personaje care isi dau cu parerea despre nationalitate sau spun ca e strain. De exemplu am vazut in multe locuri ca unele personaje cu parul rosu sunt considerate periculoase sau delicventi. E o conventie universala sau ceva hotarat de autor? Voi cum explicati?

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Sunt si anime-uri ce nu s-a pus problema culorii parului.
Nu numai personajele cu parul vopsit in rosu sunt considerati delicventi, ci si cei blonzi.
Dar de regula cei cu parul blond (natural) sunt din strainatate sau unul din parinti este strain. De ce? In general japonezii au parul brunet.

| lary1399 explică (pentru ryuu):

Aha! Deci la asta se refera si in Zero no Tsukaima cand s-a spus ceva de genul"deci chiar sunt parul brunet si ochii albastrii japonezi". Se spunea de parul blond si in Dragon ball.
Mersi mult! Acum am inteles!

2 răspunsuri:
| FySpo a răspuns:

Cred ca este doar o pura intamplare, in multe anime personajele protagoniste au parul rosu, sau blond, deci nu este adevarat