| anonim_4396 a întrebat:

Niste anime-uri ff bune?
gen nu ma intereseaza daca sunt horror, romantice, ecchi, actiune, aventura, mister, psyho, school, slice of life, numa sa aiba grafici faine si sa merite vazute.

am cam ramas in pana sad
e vara, n-am ce face toata ziua...
csf, n-ai csf.

2 răspunsuri:
| HandaSei a răspuns:

Am să mă rezum la primul gen și anume horror, dar și puțin psihologic, fără vreun motiv neapărat, doar că mi-e cam somn, iar animeuri bune sunt exagerat de multe... deci preferabil să dai un reper mai clar! rolling on the floor

1. Shinsekai yori - Doar dacă ești ceva mai perceptiv, pentru că are o poveste dea dreptul genială! Dar ca să spun așa, nu este chiar pentru oricine și trebuie să ai puțină răbdare cu el... te asigur totuși că nu vei regreta dacă ai să-l vezi pe tot! ^.^

2. Shiki - nu este chiar horror... mai mult un supranatural/mister/thriller, dar este chiar foarte interesant și la fel ca cel de mai sus, ambele au un stil artistic unic, care te introduce puțin în tema de horror! Și apropo, devine destul de violent pe parcurs... ^.^

3. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu - nume alternativ Parasyte, este un anime mai mult de acțiune/SF/psihologic, dar are și puțin horror pe ici pe colo. Știu că este destul de cunoscut și cel mai probabil l-ai văzut... dar în cazul în care nu, atunci ăsta este un anime pe care trebuie neapărat să-l vezi!

BONUS!

- Paprika / este un film destul de genial, mai mult psihologic, dar cuprinde și puțin horror, depinde din ce perspectivă e văzut! Cert e că are un stil artistic dea dreptul unic și poate fi considerat o operă de artă! ^.^
P.S. are o poveste ceva mai complexă și pentru unii destul de greu de procesat... rolling on the floor dar te asigur că merită 100%!

| Dalyan a răspuns:

Hmm, iti spun cateva care mi-au placut si pe care le-as revedea cu mare drag:
*Akagami no Shirayuki-hime;
*Angel Beats!;
*Aquarion Evol;
*Buddy Complex;
*Code Geass;
*Colorful(e un film care mi s-a parut foarte profund);
*D.Gray-man(final naspa dar vine un sezon 2 in care imi pun toate visele si sperantelelaughing );
*Dansai Bunri no Crime Edge;
*Dantalian no Shoka;
*Darker than Black;
*Deadman Wonderlandl;
*Ergo Proxy(e un anime dubios, foarte dubios pe care sincer l-am urmarit cu greu, nici eu nu stiu de ce dar la final am avut o revelatie si a ajuns printre preferatele melelaughing );
*Ghost Hunt;
*Gin no Saji;
*Gosick;
*Guilty Crown;
*Gungrave;
*Haikyuu!;
*Hellsing Ultimate;
*Higashi no Eden;
*Higurashi no Naku Koro ni(din primul sezon nu intelegi nimic, de abia pe la sfarsitul celui deal doilea se lamuresc lucrurile);
*Hotarubi no Mori e;
*Hyouka;
*Ibara no Ou;
*Ixion Saga DT;
*Jigoku Shoujo;
*K;
*Kakumeiki Valvrave;
*Kamisama no Inai Nichiyoubi;
*Kotoura-san;
*Log Horizon;
*Lovely★Complex(grafica e mai veche dar anime-ul e atat de adorabil);
*Magi;
*Majin Tantei Nougami Neuro;
*Mouryou no Hako(pana la sfarsit, nu intelegi nimic din el, cel putin asa a fost in cazul meu);
*Nabari no Ou;
*Nana;
*Natsume Yuujinchou;
*Ouran Koukou Host Club(cu toate ca mi se pare imposibil sa nu il fi vazut, tin sa specific, ca nu are cea mai agreabila grafica dar povestea e frumoasa si e un anime amuzant);
*Paradise Kiss;
*Phi Brain: Kami no Puzzle;
*Psycho-Pass;
*Shigatsu wa Kimi no Uso;
*Soredemo Sekai wa Utsukushii;
*Steins; Gate;
*Suisei no Gargantia;
*Tasogare Otome x Amnesia;
*Togainu no Chi;
*Tokyo Magnitude 8.0;
*Tonari no Kaibutsu-kun;
*Usagi Drop;
*Yamada-kun to 7-nin no Majo;
*Yamato Nadeshiko Shichihenge♥;
*Zetsuen no Tempest.
Multe probabil le-ai vazut deja, daca mai ai nevoie eu mai am=). Vizionare placuta!