NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Acum că vin sărbătorile, aveţi de gând să sacrificaţi (pe lângă porc) un copac sau veţi alege o variantă alternativă (un brad artificial, un brad viu în ghiveci sau în curte, un ficus, un tablou, nimic...)?
http://youtu.be/-AUE4ZrMItI

138 răspunsuri:
| LostInPark a răspuns:

Pai cum.ce? voi l-ati scos din trepied pe ala de anul trecut? straight face
Faci si economie la curent, avand instalatie pe pom tot anul la 20 de wati, logic.
Nu stiu sa raspund la ora asta, dar intreaba-ma, "gonflabila sau vie?" si iti raspund.
Nu e rau un brad natural in casa, nu se compara cu nimic mirosul de pin, molid, brad. Poti sa-l ai acum si fake in casa folosind spray.Problema e ca s-au taiat si inca se mai taie paduri intregi de brad.Din ianuarie, cand fuge la dracu' spiritul sarbatorilor din tine, singurul lucru care-l faci cu un gust amar, e sa-ti arunci bradul pe geam si sa te pregatesti pentru un an nou de munca.
Ma culc?

| NOname explică (pentru LostInPark):

Poate vom evolua până la proiecţiile 3D cu brazi (porci, miei...) şi problema-i rezolvată.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Ar fi interesanta o lume decorata doar holografic! Pentru voi! Eu raman tigru:vreau sa simt sangele adevarat, ca stramasii mei! Nu al semenilor, doar al bradului neaos si al porcului crescut la tara, daca mai exista.Si mielul (tembelul), dar sa nu-i sacrific eu! Prin procura, ca-s milos!

| σκμ a răspuns:

Artificial, mă enervează când pică acele din el.(TOT FRUNZE SE NUMESC)
happy

| andipd a răspuns:

Anul acesta am ales să cumpăr un brad artificial. Consider că e mai eficient (chiar dacă nu poți simți acel miros specific al brazilor)... îl am în fiecare an dacă am grijă de el și economisesc bani.

| MissADEEL a răspuns:

Artificial, mediu ca mărime, cu un odorizant potrivit pe lângă sau, mai simplu, o să mănânc mandarine prin zona bradului.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MissADEEL):

Mandarinele sa fie si ele din gumilastic, sa nu distrugem soiul!

| BobiTheBoi a răspuns:

Am un brad artificial de cativa ani, si nu planuiesc sa-l schimb, arata ca nou.

| TheHobbitHere a răspuns:

O-M-G 111 răspunsuri

| HikariAi a răspuns:

Mereu cand pui o intrebare ma faci sa "ma simt in plus" laughing)

| NOname explică (pentru HikariAi):

De ce?

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Pai, de exemplu acum "ma simt in plus" pentru ca nu-mi prea pasa de sarbatori. Probabil o sa-mi pese doar atunci cand o sa am copiii (daca o sa am) pentru ca trebuie sa-i fac sa se simta fericiti asa cum m-am simtit si eu cand eram mic si atunci o sa trebuiasca sa ma gandesc la "ceva". In legatura cu taiatul porcilor, ummm ...ma mai gandesc, desi sunt un "carnivor", in ultimele luni m-am tot gandit la asta, daca e bine sau nu iar la partea cu brazii taiati, nu sunt de acord, dar nici cu unul artificial nu prea ar fi okay din punctul meu de vedere, probabil cel mai bine ar fi unul in ghiveci (desi aici ma gandesc ca e ca si cum as lua un animal din jungla si l-as duce la gradina zoologica). atatea idei.in fine
Lasand intrebarea asta, ai avut o intrebare de politica in care "puneai" muncitori in functii guvernamentale si aici ma gandeam la faptul ca in general persoanele inteligente isi vad de treaba lor si nu prea se implica in astfel de chestii, mai exact noua ne trebuie un Abraham Lincoln, nu un Einstein (daca stci cum zic)

| NOname explică (pentru HikariAi):

Ahaaa, înţeleg.
Dar să ştii că eşti binevenit oricând...cu răspunsuri standard sau nu prea.

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Mai mult "nu prea". Multumesc oricum! big grin

| emi1998 a răspuns:

Ca de obicei unul artificial.

| davidrcv a răspuns:

Nu stiu sigur, probabil ca artificial.

| rolynight a răspuns:

Am obișnuit să cumpăr brad, dar m-am dezobișnuit și am trecut pe brad artificial, motive:
1)O dată îl cumperi(dacă un brad costă 50 de lei, atunci mai bine dau banii pe mâncare sau cadouri)
2)A fost întotdeauna forfotă mare atunci când aduceam bradul acasă.
3)Tăiem atâți copaci an de an, apoi mai tăiem și de Crăciun...

| Adrian1983 a răspuns:

Eh eh eh, eu am fost mai cu mot, am luat 12-13 puieti de brad si i-am plantat in spatele casei, de s-or prinde sau nu, ramane de vazut. Porc n-am sacrificat, ca-l gasesc deja sacrificat la magazin big grin In rest, cu putin noroc, or sa gaseasca vecinii un porc inghetat cu barba, de 100kg cu 2 picioare.

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Porc nici macar de la supermakert, fara brad, deci nu ma implic. Singurul farmec care-l gasesc sunt intalnirile care te fac sa socializezi.

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

Artificial, nu e suficient ca padurea dispare pe zi ce trece?

| anonim0852 a răspuns:

Nici macar porclaughing
Doar un brad viu in curte si unul artificial in balcon.

| JustMeAlexandra a răspuns:

Brad artificial, pentru ca padurea trebuie ingrijita si protejata, nu taiata.

| Astaeunnickname a răspuns:

Aleg brad artificial, ca în fiecare an. Să sperăm că cei care îşi iau brad natural în ghiveci îl vor planta după sărbători. Păcat de brazii naturali care ajung la gunoi fie din cauză că nu se vând, fie că se usucă în casa cumpărătorului, deoarece nu este ţinut în ghiveci. Foarte sugestiv clipul. sad

| perfectsmile93 a răspuns:

O sa imi impodobesc castanul.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru perfectsmile93):

AS... Fuego zice impodobeste mama bradul '''laughing)

| CrissuCriss1234 a răspuns:

Pai,un brad artificial happy

| RallucaRebbeca a răspuns:

De craciun e ok si un brad artificial dar natural e mai bine,

| gabriela500gabita a răspuns:

Eu brad natural deoarece il primesc pe gratis de la bunicul meu ca are o cabanuta la munte in Campulung Moldovenesc „sper ca am scris bine numele orasului " oricum nu as avea motiv sa dau bani pe altu adevarat sau artificial cand mi-l da el si nu trebuie sa imi fac griji ca ramane fara deoarece mereu planteaza alti, cam 5-15 brazi in fiecare an. Oricum va urez tuturor sarbatori fericite si cu bradul artificial si cu cel adevarat.