| Ruby_9452 a întrebat:

Adulţii sunt doar nişte copii deterioraţi.Sunteţi de acord? Argumentaţi.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Miezul acestei cugetari este ideea ca in fiecare adult exista un copil, corupt, in mai mare sau mai mica masura de toate intamplarile bune, rele, ale vietii. Dar exista o diferenta intre inocenta unui copil si inocenta, regasita, a unui adult.Copilul este inocent pentru ca este ignorant; inocenta omului matur are o valoare mult mai mare, deoarece nu este ignoranta, el deja STIE, dar redevine inocent prin marea putere a inteligentei sale; el manifesta o receptivitate, o deschidere, o inima capabila sa priveasca cu uimire chiar si cel mai nesemnificativ lucru.Pentru adultul redevenit copil viata devine o experienta frumoasa si misterioasa, pura si simpla. Iar daca o fiinta este capabila sa pastreze aceste doua calitati impreuna-inteligenta si inocenta, nu mai are nevoie de nimic, isi va fi atins telul unic al oricarei vieti implinite, realizarea de sine.Pentru o astfel de faptura viata insasi va fi un permanent miracol.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Frumoasa expresie... Da, probabil, are o doza de adevar.

| Barajag a răspuns:

Nu toti suntem niste copii deteriorati, eu de exemplu nu ma consider adulthee hee