| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, acum 30 dr minute ma duceam spre statia une iau masina cu o colega. Cu cativa metrii pana in statie au venit doi copii de etnie roma si ne-au zis sa le dam 1 leu si i am zis ca nu am acum. Apoi mi au zis mie sa le zic cat e ceasu si (probabil voiau sa mi fure telefonul) mi am vazut de drum si ei ziceau sa stau si eu mergeam in continuare apoi m-au prins de manerul de la ghiozdan si i-am dat mana jos dupa care a scos ceva din buzunar, colega mea a fugit iar eu mergeam dupa ea, cand am ajuns-o a zis ca scosese un cutit. Ce sa fac?

13 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Să-ţi pui 1 leu la tine data viitoare.

| ToKen a răspuns:

A trecut momentul. Ce vrei sa faci?

| Hexiled a răspuns (pentru ToKen):

Sa stii sa stai asa nepasator cand scoate unu lama la tine. Sunt atatea cazuri pe la stiri si de ce sa stai cand poti sa previi. Am vrut sa vad parerea mai multora, i-am spus tatei si am sa vorbesc si cu dirigintele

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hexiled):

Mergi la politie si fă plîngere

| ToKen a răspuns (pentru Hexiled):

No, ai procedat corect.
Dar ce treaba are dirigintele?

| Drimmero a răspuns:

Ce mai umbla puberii astia cu cutitele la ei, ei se incalta cu fesul si se impiedica de ciucure, dar ei ameminta lumea. Educatie de cacao ce au primit. Stai linistit, nu vei pati nimic, doar la intimidare fac asa!

| lpavel a răspuns:

Pai cam ce ai putea face in situatia asta tinand cont ca habar nu ai cine erau? Sa-ti contiunui viata! happy

| Hexiled a răspuns (pentru lpavel):

Stiu cine e unul dintre ei,

| lpavel a răspuns (pentru Hexiled):

Atunci poti sa-i denunti la politie!

| LoveSleep a răspuns:

Erau doar niște copii prea plini de ei și prea mulțumiți de statutul lor social. E bine că ai scapat, dar stai liniștit, oricum nu ți-ar fi făcut nimic, voiau doar să te sperie și în cel mai rău caz, să-ți fure telefonul sau ceva.

| Liviu a răspuns (pentru LoveSleep):

Numai vorbi prostii, copii aia tiganusi aia, daca ii faceau petec(il taiau) crezi ca daca erau minori puteau pati ceva tigani aia? iti garantez, chiar si pentru omor, puiu ala de tigan daca are pana in 16 ani, scapa cu jumate de pedeapsa, cu buna purtare cu tot sta vreo 4 5 ani dupa gratii si dupa iese iar. Data viitoare,evita tigani, si stai prin locuri cat mai aglumerate, la unii le e teama sa se ia de oameni in locuri aglumerate, sau stai pe langa adulti ca daca esti copil, ai toate sansele sa ti se ia apararea.

| Doub a răspuns:

Înveţi arte marţiale.

| RainmakerX a răspuns:

Am patit si eu chestii de genul cand eram mai mic. Nu mi-au facut nimic, doar m-au speriat putin.

Ai procedat corect in totalitate. Cat despre artele martiale... Am facut 6 ani de karate si totusi as fi procedat la fel ca si tine.

De ce? Prima lectie pe care o inveti la artele martiale este sa eviti orice batalie care poate sa fie evitata.

Incearca sa ocolesti zonele respective daca poti. Data viitoare procedeaza la fel! Daca le dai bani atunci la sigur nu mai scapi de ei.