| RAY a întrebat:

Am putea spune că micile bucurii ale vieți sunt esență vieți?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Da si nu.Depinde ce intelegi prin esenta vietii.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu micile bucurii.
Micile bucurii vin pe lângă, pacea, armonia, iubirea și afecțiunea celor din jur, pentru că o mica bucurie e 0 daca nu există cele de mai sus, cel puțin din punctul meu de vedere.
Adică degeaba te bucuri că ți-ai luat un telefon nou, daca stai Intr-o casa in care înjurăturile, tensiunea și toxicitatea domina atmosfera.

| carevaescu a răspuns:

Nu.

Dacă stai bine să te gândești simplul concept de esență a vieții este unul absurd. Filosofii sau luptat destul de mult cu acest concept mai ales la sfârșitul secolului XIX și începutul secolului xx, dar concluzia a fost că este un concept paradoxal. Viața nu poate să aibă o esență.
.
Dacă interpretăm fraza ca fiind o metaforă care vrea să însemne de fapt "x face viața mai frumoasă și mai suportabilă", atunci putem trimite totul la subiectiv. Tu decizi ce ți face ție viața mai frumoasă și mai suportabilă. Dacă pentru tine micile bucurii fac asta, la altcineva poate să fie senzațiile tari, un scop măreț, atingerea țintelor, banii averea și puterea, familia, religia, și tot așa.

Se mai poate de altfel adopta o perspectivă în care toate aceste ale vieții împreună fac viața mai frumoasă.

Carpe diem.

| Celdrept a răspuns:

Bucuriile mai mari vin deseori cu nota de plata. Desigur.