| Anonim796 a întrebat:

Am și eu o întrebare, am ajuns sa fiu un ahtiat după hainele de firma, cum am un ban direct pe haine scumpe, și de cele mai multe ori le cumpar ca sa impresionez alte persoane, cum pot scapa de acest "viciu" și ce as putea face mai bun cu banii decât sa ii arunc( Nu am știut ce categorie sa aleg)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strânge banii pentru ai investi într-o afacere profitabilă, de viitor.
Tu eşti ceea ce se cheamă "fashion victim" sau "fashion addict" iar persoanele care sunt astfel, sunt din cauza că le lipseşte ceva pe plan emoţional din viaţa lor: afecţiunea, prietenii, înţelegerea. Aceste persoane tocmai de asta cumpără lucruri adesea inutile, ca să umple acel gol emoţional pe care-l au.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii bagi in contul bancar si te gandesti la o masina noua de 10.000€ sa tio iei cu banii jos

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar pe cine incerci tu sa impresionezi cu asta? Adevarul este ca nimanui nu ii pasa, sau celor pentru care chiar conteaza hainele, sunt acele persoana ale caror parere nu ar trebui sa iti pese.

Sau altfel spus, pune-te tu in locul acelor persoane. Tie chiar iti pasa? Daca da, atunci nu ai cale de scapare big grin, dar presupun ca nu. Si daca tie nu iti pasa de la ce firma au hainele, atunci nu ar trebui sa iti faci griji, esti pe drumul cel bun happy

Plus ca, nu ai nicio alta dorinta cu acei bani? Nu ai vrea sa ii strangi sa iti cumperi altceva (pe langa haine)?

| doctorandus a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am luat o pufoaica Made in Romania, costa 895 Euro. De ce? Pana mor nu-mi mai trebuie alta. Cutitul nu poate s-o taie, nu se poate zgaria, nu intra apa sau vantul, tine de frig la minus 40 de grade (Fahrenheit sau Celsius, nu conteaza). https://en.wikipedia.org/wiki/Vollebak

| LPCTSTR a răspuns:

Afli ca esti un bun exemplu de persoana falsa, care-si ascunde personalitatea si identitatea in spatele unor simple haine.
Sigura chestie pe care noi ti-o putem spune este asta: "nu mai cumpara/nu te mai imbraca", este imposibil ca noi sa schimbam ceva la tine; deci, tu trebuie sa faci schimbarea singur, in modul tau... asta daca chiar vrei aceasta "schimbare", daca nu: degeaba ne-ai intrebat.