| lala_7986 a întrebat:

Aseară nu am ieşit în oraş, ascultându-l pe tata care mi-a zis într-o seară să ies şi în alta să fac o pauză, l-am ascultat şi seara trecută cum am mai spus, n`am ieşit, însă în seara asta urma să ies, l-am rugat frumos să mă lase să ies până la 11 şi a început să ţipe la mine să îmi zică că nu, că unde am mai văzut eu fete să iasă în oraş (le-am dat ca exemplu pe prietenele mele, dar mi-a zis că nu îl interesează)! Am ajuns la disperare, credeţi-mă! Am 13 ani şi simt că mă bagă în pământ ţinându-mă aşa în casă, m-am săturat de el! Pur şi simplu îl urăsc, de câteva săptămâni ne certăm zilnic pe aceaşi temă, i-am zis că vreau şi eu să ies cu fetele, că m-am săturat să mă sune prietenele să-mi spună că se distrează şi eu în timpu ăla să mă plictisesc de moarte, nu ştiu ce să mai fac! Poate mă consideraţi o inconştientă dar în momentul ăsta vreau să plec de acasă pentru că sincer chiar nu mai suport să-mi şi vorbească urât (nu i-am făcut absolut nimic, nu l-am dezamăgit şi învăţ destul de bine) şi tocmai de asta nici nu pot înţelege de ce se comportă aşa cu mine! Vă rog ajutaţi-mă, simt că înnebunesc în casă! Ce să fac? crying crying crying Ce să-i spun?

9 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Draga Lala, cand o sa devi parinte ca el, atunci te vei gandi ca si el la consecinte, in ziua de azi lumea a devenit rea, este periculos sa umbli noaptea mai ales dupa ora 22.00.Incearca sa vorbesti calm cu el, fara injurii, nu rezolva la nimic si fi cuminte mai ales cand iti spune ceva.

| Psihoyounger a răspuns:

În primul rând, uită de ideea de a pleca de acasă. Nu este o idee deloc bună şi nu vei rezolva nimic cu asta. Ba da, să îl superi şi mai tare pe tatăl tău. Apoi, mama ta nu are niciun cuvânt de spus? Discutaţi toţi trei, iar dacă locuieşti doar cu tatăl tău, discută cu el. Prezintă-ţi argumentele şi roagă-l şi pe el să facă acelaşi lucru. Este adevărat că la 13 ani nu este tocmai indicat să stai afară până la ora 11. În plus e şi iarnă, nu îţi e frig? Nu mai spune că îl urăşti. Cu siguranţă nu îţi vrea răul. Aceasta este probabil forma lui de a te educa. Greşeşte însă tu nu fă la fel. Şi sincer, nu îmi surâde ideea de a ieşi la ora aceea. Totuşi, mai trebui să ieşi, nu poţi sta toată ziua în casă. Spui că de câteva săptămâni vă certaţi zilnic. Aici este probabil greşeala. În loc să te cerţi cu el, discută. Ţi-am zis, comunicarea este soluţia. Doar aşa vei putea obţine ceva. Fuga nu este o soluţie, este o modalitate prin care vei agrava problema. Nu cred că te va lăsa până la 11, dar până pe la 8 -9 merge. Dacă vorbeşte urât cu tine, este într-adevăr o problemă mai serioasă, dar mama ta ar trebui să aibă un cuvânt greu de spus în această situaţie. Totuşi, spune-mi te rog de ce mama ta nu apare în discuţie?
Psihoyounger

| remus a răspuns:

Cat timp tatal tau iti asigura cele necesare existentei plus protectie, tu ai obligatia sa-l asculti. Cand nu mai depinzi de parinti poti sa stai cat vrei afara, in familie nu facem ce vrem fiecare, facem ceea ce trebuie ca sa se mentina armonia, intelegerea si buna convietuire. Cauta sa-ti iubesti si asculti tatal, mama cat sunt in viata si-ti poarta de grija, neascultarea parintilor duce la lacrimi amare mai tarziu. Fii cuminte, lasa prietenele.

| mariaw a răspuns:

Exista si momente cand ai senzatia ca nimeni nu te mai intelege, si pe buna dreptate. Tot ceea ce poti face tu in situatia asta e sa ramai calma(daca te rastesti la el, nu va face dacat sa ti-o intoarca, dovedindu-ti cine are de fapt "puterea" in casa). Trebuie sa-i arati ca esti responsabila(cand te roaga ceva sa faci, sa urnesti lucruri prin casa), si apoi sa-l informezi cu cine iesi si unde mergeti(nah, in limita masurii, in ceea ce priveste locul). Acorda-i sansa sa aiba incredere in tine, informatiile astea ii vor oferi o oarecare siguranta. Si desigur respecta ora stabilita de el, sau vino mai devreme cu 10 minute si.cine stie? Poate data viitoare o sa te lase mai mult.

| kytyna a răspuns:

Incearca sa il intelegi si pe el este normal sa isi faca griji pentru tine, noi, fetele, cunoastem cel mai bine problema asta, toate ne-am confruntat la un moment dat cu ea, probleme si certuri cu parinti vor fi pana cand vei pleca de acasa.nu te revolta impotriva lor, daca te vor vedea suparata si vor vedea ca nu mai iesi din casa, isi vor da seama singuri ca au gresit.La 23 de ani eu inca mai cred ca parintii (chiar daca tata a muritsad)sunt cei mai buni prieteni ai mei, gandeste-te-te ca ei ne-au dat viata, cei 7 ani de acasa, ei ne ajuta cand avem nevoie, incearca sa fii cuminte si sa ii asculti pentru ca atunci cand nu o sa mai fie o sa iti amintesti ce bine era cand erai alintata de tata sau vremurile cand te luau in oras la o inghetata, cand ti-au cumparat bicicleta si ai cazut prima oara, ei te-au ridicat de jos. Etc. chestii minore. care pot fi de fapt mari.Gandeste-te cum e mai bine cu parintii plecati in Italia sau Spania la cules de capsuni? sau sa i ai alaturi de tine? ca doar ei te au crescut...bine rau ei ar trebui sa fie pe primul loc, si sa facem uneori abstractie iesirilor nervoase ale parintilor (cu toate ca e greu)pentru ca parintii tai iti vor tot binele din lume.

| GreenSky a răspuns:

La 13 ani pana la ora 11? Adica.am impresia ca exagerezi!
Eu am 16 ani si nu stau in oras pana 11! Inteleg ca la varsta asta nu constientizezi ca pe strada sunt si pericole.Si totusi ce sa faci prin oras asa tarziu? In primul rand e frig si nu poti sa te plimbi la nesfarsit.
Nu stiu.incearca sa iti gasesti altfel de activitati care sa te destinga de atmosfera familiei.cum ar fi ski, mergi la sala., depinde de preferintele talehappy. Sau poti sa iti inviti prietenele la tine daca tatal tau nu te lasa sa iesi!

| Georgy_1051 a răspuns:

Nu trebuie sa iesi afara noaptea, mai ales la varsta ta.Gandeste-te ca vrea sa te protejeze, sa nu patesti nimic rau. Sa-l asculti, sa nu-l ignori.

| lorenutza55 a răspuns:

Bunahappy eu cred totusi ca nu ar trebui sa te gandesti la plecarea de acasa...no way... pentru ca daca tu pleci, unde te duci? cine o sa iti mai dea bani? cum o sa te intretii singura? si tot asa.linisteste-te ca nu e chiar asa grav precum pare. taatl tau iti vrea binele.si tu aqi numai 13 ani el vrea sa te protejeze, asta nu inseamna ca te tine in casa.incearca sa vb frumos cu el.si incepi sa iesi in weekend-uri si dupa aceea mai des. daca tu tipi la el si el la tine nu ajungeti nicaieri.si cred ca o sa fie de acord aveand in vedere ca inveti si bine. te pup.si fii mai optimistahappyai toata viata inainte! pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate i-ar conveni mai bine daca ai iesi ziua si nu noaptea. punete si tu putin in locul tatalui tau se gandeste ca cine stie ce poti pati si vrea sa te protejeze pentru ca te iubeste si nu vrea sa ti se intample cevabig grin