| garry89 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor si e prima data cand il cer, si nu cred ca am gasit un loc mai bun!
Am fost 3 ani, cu fosta mea prietena, ne-am despartit din cauza ca am cerut o pauza, si in timpu ala am iesit cu o fata la un film doar atat nimic mai mult nu s-a intamplat intre noi! Ea a aflat motiv care a umplut paharul! Bine relatia a avut in timpul asta si momente mai urate, dar n`am stat despartiti mai mult de 1saptamana! Bun dupa despartire am cautato am incercat sa-i explic nici n`a vrut sa auda! Ba mai rau, isi schimbase nr de tel, aveam ignor pe mess, unfirend pe facebook si eu eram la facultate, ea acasa, nu puteam face mai nimic! si-a gasit 2 saptamani pe altu, am suferit extrem de mult(am slabit, si acum nu`mi mai creste in unele locuri barba)"asta ca sa vedeti cat am suferi happy" infine. A stat 4 luni cu tipu ala timp in care nu m`a cautat deloc, eu care eram centrul universului ei! Dupa ce o paraseste ala, vine ca ma iubeste si ca sa ne impacam! Eu o iubesc dar sunt scoprion am orgoliu mare si ma doare enorm de tare ca s-a culcat cu ala! plus ca ala e si de la mine in oras... oriunde ies dau de el! Prietenele ei ii zic ca daca o iubesc asa mult puteam sa trec peste! Eu nu pot sa uit prin ce`am trecut si plus de asta am cosmaruri seara o vad cu ala imi imaginez cum fac dragoste uneori simt ca innebunesc! ce sa fac sa ma impac cu ea? va multumesc si astept ajutorul vostru

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu cred ca te iubeste,sufera doar de orgoliu exagerat si de lipsa de afectiune.
Femeile de genul ei sunt "a pain in the ass",isi recunosc greseala numai dupa ce ele fac greseli mult mai mari,care acopera gafa initiala! Si,asteapta eroul salvator(pe tine) care sa le scoata din gramada de mizerie,ca sa se simta din nou bine in pielea lor.
Iti propun sa o intrebi frumos cam cat ar suporta sa te vada facand tot ce a facut ea,cu alta fata,din oras, oricare fata, dar cunostinta comuna.
Cam asta ar echilibra situatia.Sa mearga si ea la cinema cu un baiat si tu sa stai cu o alta fata 4 luni,timp in care ea sa astepte...
Nimic din toate astea nu se va intampla,e o idee aberanta.
Tu ceri ajutor,dar eu stiu ca,acum cand te vei duce acasa,o sa te impaci cu ea.
Si chiar daca o sa mori inca putin in tine,o s-o ierti.IAR.
Singurul lucru bun cu care te alegi in toata povestea asta,e faptul ca vezi cum gandesc ceilalti si asta iti da o bruma de curaj.
Daca te impaci cu ea, vei suferi.
Daca nu te impaci cu ea, vei suferi.
Alege suferinta cea mai mica.

12 răspunsuri:
| Lacoste a răspuns:

Buna.Intr-un fel iti dau dreptate, dar daca exista o iubire mare, mare atunci as trece peste si as incerca macar sa uit, ca pentru iubire uiti tot, ierti tot, nu mai conteaza nimic.Bine ca a realizat intr-un final ca tot tu esti mai important, sau poate asa vrea ea sa dea impresia, tu o cunosti mai bine.
Tu spui ca o iubesti dar nu la fel ca inainte...atunci nu te impaca cu ea, dar unde a fost iubire mare, intotdeauna va exista o mica "scanteie" gata sa reaprinda totul.
Scorpionii de regula sunt gelosi si posesivi si vad ca nici tu nu te abati de la regula. tongue
Eu as ierta si as mai acorda o sansa celui drag.
Dar fiecare are principiile lui.
Sfatul meu e sa lupti pentru ceea ce iubesti, iarta caci la un moment dat si tu vei gresi. happy

| vάĝàвøήτ a răspuns:

Impaca`te cu ea... Incearca sa o recucerestibatting eyelashes

| ingerashhhh a răspuns:

Buna,parerea mea este ca atunci cand tu ai plecat cu o alta fata la film,cine stie la ce s-a gandit ea.A vrut sa te plateasca cu aceeasi moneda si respectiv te-a ignorat cat a putut de mult si a iesit cu altul,respectiv sa si culcat cu el,ceea ce mie oricum nu mi se pare ok,asta denota ca nu te-a iubit(ma rog,in viziunea mea, poate nu am dreptate).Eu zic sa te gandesti bine la ce decizie ei, totusi 3 ani inseamna ceva,nu poti sa dai cu piciorul in acesti ani, dar gandeste-te si la ce a facut, cum o sa poti sa o privesti in ochi dupa aia stiind ca s-a culcat cu altul? Crede-ma ca o sa iti fie foarte greu si mereu o sa ai remuscari ai procedat bine sau nu.Parerea mea este sa uiti mai bine de ea,dar in fine este doar parerea mea, tu trebuie sa alegi ceea ce e mai bine pentru tine! Bafta multa, ai grija de tine si nu te lasa calcat in picioare! Pup

| garry89 explică (pentru ingerashhhh):

Sunt asa de prins intre ciocan si nicovala! Stiu ca ma iubeste si vorba ei raul e deja facut! Dar cum spui tu cand o priveste in ochii o sa ai mereu remuscari! Nu vreau nici sa o pierd sa o trimit iar in bratele altuia(desi cateodata imi doresc asta, poate asa ma va scapa de chin) dar nici nu vreau sa fiu cu ea si cu remuscarile si cosmarurile alea!

| aryana1991 a răspuns:

Incearca s avorbesti cu ea, sa ii explici ca trebuie sa o luati usor si ca vei reusi cu timpul sa iti scoti din cap anumite imagini

| mariana20 a răspuns:

Mda,vine la tine dupa ce altu se satura de ea.Nu cred ca faci bine daca o ierti.ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust happy

| Deeee1998 a răspuns:

Probabil ea a vrut sa "se razbune" sau a incercat sa.ti arate "partea plina a paharului" adica, ca poate zambi si fara tine dar te gandesti ca in cele4 luni cat a fost cu celalalt, poate se gandea la tine si alte chestiibig grin? incearca sa calci unpic pe orgoliu si sa ii mai acorzi o sansa. Daca si de data asta o face lata, inseamna ca nu te iubeste asa cum o si spune... Funda:*?

| garry89 explică (pentru Deeee1998):

Citeam pe un site "o tipa ii scria unui psiholog ca prietenul ei a inselat-o bine tot asa dupa ce a fost ani buni cu el si cauta sa se razbune si daca e bine ce vrea sa faca?"sti ce i-a raspunsu psihologul? "gandeste-te ce la determinat sa o faca, ce a gasit la cealalta!(nu asta e important) si i-a mai scris ca nu crezi ca faptul ca te-ai despartit de el e o pedeapsa suficienta?" sa gandim omeneste totusi! si scuza-ma nu-mi permit sa-mi mai irosesc alti ani sa vad daca problema se repeta

| Deeee1998 a răspuns (pentru garry89):

Atunci incearca sa o eviti si sa uiti de ea. Daca nu esti de acord sa ii mai dai o sansawinking

| silvia94 a răspuns:

Este o vorba:In iubire este permis orice
am trecut printr-o situatie asemanatoare, si stiu cat de greu si dureros este.tot ceeace trebuie sa faci.este sa o cauti si sa vb q ea poate sa va impacati.si crede-ma k iubirea adevarata vine doar 1 data in viata.si daca o iubesti atat de mult. iarta tot si sterge cu buretele. ceea ce a facut a fost intr-un moment de slabiciune.si faptul ca s-a culcat q altul inseamna k te cauta pe tine in altcineva.numai suporta singuratatea.iti mai repet 1 data. daca o iubesti iarto si luatio de la capat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplathappy

| garry89 explică (pentru silvia94):

I hate your answer laughing dar am 22 ani si mai sunt atat de multe fete minunate, simt ca nu vreau sa ma impotmolesc in ceva care deja s-a dovedit a fi un esec! O iubesc dar parca nu asa de mult ca inainte! asta cu iubirea vine doar odata in viata n-as zice ca e corecta, adica taica meu a mai fost casatorit odata dar nu avut copii, acum sa-mi pun intrebarea nu sunt facut din dragoste, iubire etc?laughing

| silvia94 a răspuns (pentru garry89):

Pai numai spun nimic.tot ce iti pot spune este sa faci ceea ce iti dicteaza inimahappy
numai bine