| ioanacoruga4567 a întrebat:

Buna. Care ar putea fi motivul pentru care kilogramele de pe cantar nu corespund cu felul in care arat? Am 19 ani, 1.66 si 56 de kg, dar in realitate arat cu mult mai slaba. Si ma deranjeaza lucrul asta, pentru ca mi-ar placea sa fiu un pic mai plinuta laughing Imi zic multi ca sunt prea slaba si eu cand le spun ca am 56 de kg nu ma cred si nici eu nu ma cred, mi se pare foarte mult 56 de kg laughing de ce se intampla asta? Nici nu as vrea sa mananc mai mult ca sa pun si mai multe kg, consider ca nu e bine nici asa...
Si mai e o chestie, ca ma deranjeaza cand mi se spune ca sunt foarte inalta, eu care am 1.65-1.66 la 19 ani. Mi se pare destul de putin la varsta asta.
Cand eram in liceu aveam toate fetele aceeasi inaltime si eu eram catalogata ca fiind "girafa", "cocostarc" etc. Si cand vad oameni ca imi spun exact opusul a ceea ce e de fapt nu mai stiu ce sa cred si ma enerveaza pentru ca mie intotdeauna mi-au placut oamenii scunzi, nu stiu, mi se pare ca sunt mai simpatici si ca ies in evidenta intr-un mod placut laughing E mult sa ai 1.66, asa cum mi se spune?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cantarul spune adevarul. Ca tu vrei altceva, este problema ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca sunt doar impresii eronate despre tine!
Am 1.74m si nu sunt deloc "foarte inalta"
oamenii se amuza pe seama impresiilor eronate pe care singura le spui despre tine si ajung sa te tachineze.
Nu inteleg de ce discuti problema asta cu toti neaventitii, evident ca unii iti spun ca esti prea slaba, altii prea grasa, altii prea scunda samd.
Adeavrul este ca esti o femeie scunda, si astadaca ne luam dupa standardele de la modeling, unde femeia trebuie sa aiba peste 1.70m ca sa fie considerata la limita cea mai mica de inaltime, pentru a fii acceptata in modeling.
O femeie inalta este una de 1.80m
Inceteaza cu obsesiile astea ale tale si vei fii mai sanataosa si mai fericita.
Ia-ti un job, fa ceva cu viata ta, ca ai prea mult timp liber sa inventezi probleme, acolo unde nu sunt!

La 19 ani esti inca adolescenta si apoi la 1.66m si 56 kg esti perfecta asa, nici grasa-nici slaba, moderata!
Personal, cred ca esti destul de frumoasa si echilibrata fizic!

| ioanacoruga4567 explică (pentru Violleta2022):

Pur si simplu am meditat astazi un pic mai mult, bineinteles ca nu acesta e singurul lucru care ma preocupa, ca orice om am multe alte lucruri de facut.happy In orice caz, multumesc frumos de sfaturi! :*

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din ceea ce spui, rezultă că în cazul tău, cei ce te cântăresc și te măsoareă cu privirea au rateuri. Asta se întâmplă de obicei când ai o personalitate puternică care distorsionează percepția.

| Dismally a răspuns:

Pai esti slaba, greutatea ideala pentru tine ar fi 60 - 62 kg, uneori ar trebui sa ai si putin peste. Nu esti foarte inalta, ai o inaltime normala.

| VoidEternal a răspuns:

Nu ești înaltă. Ești ok.

Iar greutatea nu e o cifră absolută. Sunt mai importante alte valori, cum ar fi procentul de grăsime din corp, greutatea și densitatea oaselor, a mușchilor, grăsimea viscerală etc. Toate astea influențează greutatea generala in mod diferit la fiecare individ. Nu face greșeala de a manca excesiv pentru a te îngrășa, mai târziu când metabolismul ți se va schimba vei regreta. Deci greutatea urmareste-o doar daca vrei să monitorizezi eventuale schimbări pentru a acționa asupra lor, altfel nu e un factor important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești înaltă,ai doar multi inculti și analfabeți in jurul tau care,in mod eronat te catalogheaza ca fiind înaltă,dar nu ești înaltă,și e bine sa fi slabă, eu ador fetele slabe de exemplu, alea grăsuțe nu mi se par atrăgătoare. Eu mă chinui sa slăbesc și este foarte greu, asta cere și normele societății sa fi slab, frumos dar până la urmă contează cum te simți tu bine nu anumite norme și tendințe.
Eu am peste 180 cm și nu mă consider înalt.
Este înălțimea ideala, nici prea mica nici prea înaltă numai buna de 69 laughing
E bine că nu ești miniona, ești țiplă.

| Miruna333 a răspuns:

Conteaza cum te vezi tu, mai lasa parerea celorlalti. Daca vrei sa te schimbi, fa-o, dar pentru tine.