| danielle9876 a întrebat:

Buna big grin este vreo diferenta intre a place si a simpatiza? care-i? mersi :*

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este cam aceiasi treaba

| Jony123 a răspuns:

E aceeasi trebuie, dar nu e aceeasi trebuie cu a iubi!

| Captoresque a răspuns:

Tot sentimente pozitive sunt, simpatia este gen "prietenie", este mai putin colocvial si mai personal decat "a placea". Cel putin asta consider eu.

| Tzuna a răspuns:

A simpatiza: a avea sentimente de simpatie față de cineva. (Cu determinări introduse prin prep. „cu") A împărtăși ideile, sentimentele cuiva, a avea aceleași aspirații, aceleași idealuri, aceleași convingeri cu cineva; a fi de partea unei grupări politice sau a unei mișcări (cunoscându-i și împărtășindu-i principiile, acțiunile etc.)

a place: (Cu subiectul logic în dativ) 1. A agrea sau a fi agreat, a simpatiza sau a fi simpatizat. Expresia: Știi că-mi placi? sau că mi-ai plăcut? exprimă mirarea, dezaprobarea în fața unei propuneri, a unei afirmații etc. 2. A avea sau a trezi un sentiment de admirație, de plăcere, de iubire față de o persoană de sex opus, a-i fi drag, a îndrăgi. 3. A avea un sentiment de satisfacție, de mulțumire, de delectare; a-i fi agreabil, a-i fi pe plac. A-i conveni. A vrea, a dori.

| StefanMV a răspuns:

Cant iti place de cineva inseamna ca il consideri dragut/a si ai vrea sa fi "impreuna" cu el.ea, iar cand simpatizezi pe cineva inseamna ca te simti bine langa acea persoana ( chiar daca poate nu arata pe gustul tau ). Cand simpatizezi o persoana inseamna ca iti place sa iti petreci timpul cu ea si te distrezi.