| emi_8585 a întrebat:

eu am parul gras la radacina si uscat la varfuri si as vrea sa imi iau un sampon vichy, problema este ca ei nu au sampon pentru par mixt, dar au pentru toate tipurile de par.sa imi iau sampon pentru toate tipurile de par (adica chiar ar fi bun si pentru par gras si pentru par uscat?)sau sa imi iau 2 sampoane unul pentru par gras sa ma spal doar la radacina si unul pentru par uscat sa ma spal la varfuri. voi ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| melXmel a răspuns:

Buna! Pt. radacina incearca samponul uscat de la Batiste(mai multe informatii pe http://samponuscat.blogspot.com), iar pentru varfuri uleiul de masline sau balsam.
Ideal ar fi sa folosesti un sampon adaptat scalpului sau ceva extrem de bland, cu un PH neutru. Nu exista un numar fix de spalari pe saptamana, te poti spala pe cap de cate ori doresti, mai ales daca simti ca este nevoie, insa trebuie sa ai grija sa nu il agresezi.

Utilizeaza mici cantitati de sampon bine diluat si spala-te bine, fara insa sa insisti prea mult. Nu freca foarte tare scalpul si nu exagera cu samponul. Nu vei face decat sa activezi glandele sebacee care provoaca un exces de sebum, ceea ce duce la aparitia parului gras si a matretii.

Ai mare grija la balsam: aplica-l numai la varfuri, nicidecum la radacina parului! De asemenea, ar fi foarte bine daca ai elimina sau reduce grasimile de pe lista aliementelor pe care le consumi, deoarece aceste pot fi eliminate prin glandele sebacee situate la radacina parului.