| Andreeapop555 a întrebat:

Bună fetelor, ați prefera un bărbat mai plinuț,mai bucalat sau unul slab, cu un corp mai atletic?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeaun as opta doar pentru cel atletic, slab si sanatos.

Nu mi-au placut niciodata grasii, obezii, bucalatii sau plinutii.

| Hyperion7 a răspuns:

Dar tu ce preferi?nail biting

| Ilovedinero a răspuns:

Pai avand in vedere faptul ca sunt sportiva, am un stil de viata echilibrat, nu beau sucuri si nu mananc prostii de 4 ani, nu am de gand sa stau ca la șatra eu sa am 47 kg si el sa fie trecut de suta ca nu merge.Prefer oricand un corp atletic

| EestiSodalane a răspuns:

Nu sunt fată dar mi se pare hilar cum fetele care au răspuns își justifică preferința prin faptul că ele însele sunt mai sportive și de aia preferă un băiat cu corp atletic. So much bullshit!
Nu, preferi un băiat cu corp atletic pentru că biologic vorbind ăla e mai frumos. Că și dacă erai grasă tot pe ăla îl preferai. Ele încearcă să zică de fapt "eu sunt sportivă deci MERIT un băiat cu corp atletic". Cu alte cuvinte nu-s în stare fetele astea să aibă o preferință fără să justifice cumva că o merită. De parcă o preferință trebuie meritată...

| MarianWLF a răspuns (pentru EestiSodalane):

Te contrazic aici, am avut o relatie de 3 ani jumate in care am locuit impreuna, eu de la 90 kg am ajuns la 65, prietena mea incepuse sa se ingrase in schimb, si au fost multe batai de cap cand venea vorba de mancare, cand nu intelegea ca nu mai bag in gura cartofi prajiti si lucruri prajite in ulei, nici dulciuri, si de acolo tot felul de discutii. Facand sport zi de zi si eu, si forta si alergare pot sa le inteleg pe fete, e perfect justificat sa spuna ca merita un partener cu aceeasi pasiune ca a lor, te simti indreptatit sa ceri un partener atletic cand si tu la randul tau depui un efort imens in sensul asta, deoarece sa luam exemplu luna aceasta, e decembrie, si avem aceasta chestie numita "winter arc" unde dam 100% din noi, poate dimineata cand stai in pat la caldura noi suntem afara la -3 grade alergand, sau seara cand esti in pat la televizor cu o gustare noi bagam forta. Oricine prefera un corp frumos, daca o fata grasuta prefera un barbat altetic e de inteles, dar cand o fata atletica prefera un barbat atletic e cu atat mai mult de inteles, cer un corp frumos deoarece la randul meu iti ofer un corp frumos.
Mai vad cand alerg cupluri care fac sport impreuna si ma gandesc cat de norocosi pot fii ca s-au gasit cu aceeasi pasiune.

| EestiSodalane a răspuns (pentru MarianWLF):

Te felicit că faci sport și ai grijă de corpul și de sănătatea ta, dar să crezi că dacă faci lucrurile astea automat primești niște puncte imaginare de merit când vine vorba de relații mă tem că nu-i altceva decât aroganță și îngamfare. Și eu am avut un parcurs asemănător, am avut 90 de kg, m-am apucat de sală pentru că am vrut să arăt mai bine și acum în sfărșit pot să spun că am un corp atletic. Nu mă simt deloc mai justificat acum să vreau să fiu în relație cu o fată slabă și în forma decat m-am simțit la 90 de kg. Și atunci și acum eram la fel de atras de ele și mă simțeam la fel de "îndreptățit" să am preferința asta. Până la urmă tot efortul pe care îl faci, îl faci pentru tine, nu pentru alții. Iar când vorbim de ființe umane cu liber arbitru, ia ghici, nu ești deloc îndreptățit la niciuna, cum o fi ea grasă sau slabă. Dragostea e o combinație dintre compatibilitate sufletească și atracție biologică și niciuna dintre astea nu permite conceptul de "merit" sau "îndreptățire". Nu veni cu "eu merit X sau Y" într-o relație. Relațiile nu-s despre ce meriți. Vii într-o relație pentru că te simți bine cu persoana respectivă, nu ca să faceți un târg. "Eu am adus marfa asta, tu ce marfă ai?" Nu asta e o relație.

| MarianWLF a răspuns (pentru EestiSodalane):

Am inteles ce zici, am zis doar ca nu vad o problema in cerinta asta, este clar ca e vorba de mai mult decat aspectul fizic, dar imi pare oarecum ca le acuzi ca ar avea o anumita aroganta dorindu-si un anumit tip de corp, e vorba de preferinte, daca asta vor, asta vor cauta. Personal nu am avut pretenia asta chit ca fac sport, in ultima mea relatie tipa cu care eram chiar era grasuta, cand stateam seara in pat dupa 7 nu mai mancam nimic, ea era cu cutia de ciocolata in brate la film, nu am facut vreun targ si am acceptat asa, ideea e ca fiecare va alege ce doreste, indiferent ca ai o parere proasta despre alegerile lor.

| Mentaydisabled1 a răspuns:

As prefera personalitatea in mare parte, dar as prefera un baiat cu corp atletic, pentru ca asta dovedeste ca face sport la fel ca mine, si avem interese comune