| anonim_4396 a întrebat:

happy in primul rand vreau sa va spun ca sunt un utilizator mai vechi al site-ului tupistic happy desi ultima mea aparitie pe site ca "UtilizatorNouPeSite" dateaza din 19 Aprilie 2016.Nu conteaza CINE am fost in trecut pe site,conteaza cine sunt acum happy. Acum, vreau sa va aduc la cunostiinta propriile constatari despre situatia actuala Tpu.Cu aproape 3/4 conturi la activ de-a lungul anilor(primul datand din 2013) am observat o serie de schimbari majore.1.Site-ul si-a schimbat foarte mult audienta majoritatea userilor sunt adolescenti de pana in 16 ani(eu zic ca aproximativ un procent de 60-80% )-care doriti puteti lasa link cu statistica actuala TPU! 2.Pe langa "invazia adolescentilor",si odata cu aceasta a crescut enorm de mult audienta binecunoscutei categorii"Dragoste si sex" unde adolescentii isi umplu lacunele cu notiuni noi, insa strict elementare de...biologie.3.Indiferent de categorie,raspunsurile sunt majoritatea puerile,saracacioase,fara "argumente"(unde e nevoie),fara logica,jicnitoare(se intampla din ce in ce mai des si adminii se fac ca ploua),spam,certuri,conflicte intre utilizatori(astea ma fac sa nu-mi pierd interesul pt site, eu iubesc diversitatea-insa asta atata timp cat nu se lasa cu jicniri si injurii). Nici intrebarile nu prea mai sunt "fructoase" si interesante si exista foarte multe persoane putin...semi-analfabete sau cel putin certate cu gramatica.4.Majoritatea userilor vechi au parasit sau abandonat site-ul.Si aici,as vrea sa se intocmeasca o PETITIE de (re)aducere a userilor consacrati si cu valoare inapoi (as recomanda ca petitia sa fie intocmita de un utilizator mai vechi al site-ului si cu o anumita "rezonanta" pe site,care se are si cu adminii,iar acestia, adminii cu ajutorul adreselor de e-mail sa ajunga daca e posibil la un anume rezultat pozitiv.As avea si cateva propuneri-dar le las pe mai tarziu...(dupa ce se aproba sau respinge oficial ideea de petitie).5."Campionul Zilei" sau "Campionul Lunii"-dupa ultimele modificari aduse... vrem sau nu sa acceptam, pe unii intereseaza.De ce nu se se mai afiseaza public numele castigatorului lunar inca din 2015, cred?(la fel ca in cazul "co cursului" precedent).
Lasati-va opiniile, sugestiile si propunerile.

54 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

*jigniri, jignitoare

"...si exista foarte multe persoane putin...semi-analfabete sau cel putin certate cu gramatica."
Da, aşa e.

Să înţeleg că propui să obligăm nişte oameni să între pe site, chiar dacă nu vor sau nu pot?
Fiecare este liber să între pe site când şi dacă vrea, părerea mea.

| Klepto a răspuns:

Sa compar TPU cu un ecosistem. Totul este intr-o perpetua schimbare, este imposibil sa se revina la ceea ce a fost inainte.
In calitate de Zeu autoproclamat al ciudatilor, kleptoman de informatii si devorator de defecte, de asta am si semi plecat, lipsa de material.
Au aparut altii, care la randul lor o sa plece si o sa fie inlocuiti de altii si tot asa.
Totul are un termen de expirare.
Stiu vorba cu daca si cu parca, poate daca s-ar fi procedat altfel, poate daca x, poate daca y.
Poti sa scoti omul din TPU, dar nu poti sa scoti TPU din om.
Oricum, chiar am zambit un pic cand am vazut "abandonat site-ul".
O seara frumoasa iti doresc, mersi pentru un light read cat de cat delicios, ma intorc pe meterezele mele, cand mai vine ceva cat de cat interesant, il inham pe Pegas la caleasca si mai trag o ineptie pe site.

| Drimmero a răspuns:

Acei unii setati pe 0 ratiune se numesc trolli, nu crede orice se posteaza pe ''dragoste si sex'', se bat cap la cap cu SF-urile. Am remarcat ca ai cateva greseli gramaticale, dar nu ma leg de ele, nu sunt un nazist gramatical, ba chiar deloc...
E adevarat, sunt multi copii care acceseaza site-ul asta, dar la fel si ei, cum faci si tu pentru ''divertisment''.
Cine sa faca petitia asta pentru a-i aduce inapoi? Poate oamenii sunt insurati, poate au familia lor, de unde sa-i aduci? sa-i aduci de unde nu mai sunt/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am constatat asta in vreo 5 luni. Cu toate ca sunt aici din 2012 dar nu ma implicam happy
Motiv pentru care... chiar daca nu sunt asa vechi... nu mai sunt activ ca inainte. Am luat cateva pareri si "prieteni" cu mine insa ^_^

Asa, sugestii, propuneri? Crezi ca se poate face ceva? Nu laughing deja TPU a luat o alta fata care nu mai poate fi schimbata. E ca... ca lumea noastra. Gen... Apocalipsa. Dar asta vorbind asa, oarecum paralel.

In concluzie, poate ar trebui sa se inchida TPU si sa o ia de la capat, altfel.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A da. Si nu te astepta sa primesti raspunsuri prea interesante sad deja... o sa inceapa sa raspunda cu referire la o gluma sau ceva. Nimic chiar la subiect. Din pacate sad

| Fatamuntilor a răspuns:

Chestiile expuse de tine aici, eu le-am observat de peste un an.
E stiut faptul ca,, grosul'' este format din adolescenti de pana 17 ani.
Stii,romanul are o vorba,,Pestele de la cap se impute'' Atata timp cat de,, sus'' nu se respecta regulamentul, nu puteam avea pretentie de la utilizatorul de rand.
Nu cred sa existe utilizator activ care sa nu fi fost in conflit cu altul sau cel putin un schimb mai dur de replici.
Nu cred se va face dreptate pe situl asta, utilzatorul fara cadran albasru/portocaliu NU va fi crezut cand se afla in conflit cu acestia, chiar daca se aduc dovezi.....sunt patita
Petitie sa fie adusi utilizatorii vechi pe TPU?,, Vrabia malai viseaza''' De ce crezi tu ca au plecat? De bine ce le era? Nu oare pentru faptul ca nu erau apreciati? Bine, sa presupunem ca cineva face petie.De unde stim noi ca cei,, implicati o vor citi.
Propunerile noastre nu vor avea nicio relevanta nu vor fi luate in seama NICIODATA.Doar daca se schimba administratia si nu in ultimul rand mentalitatea.Ai observat de alfel formularea,, noi, administratia'' /,, voi, useri'''In mintea mea credeam sa suntem o echipa o care parere chiar conteaza. Observ ca este un fel de semidictatura.

| LoveSleep a răspuns:

În locul tău mi-aș dezactiva contul.

| WaterDrop a răspuns:

Sistem de vot pentru ban si un test IQ pentru cei care vor sa puna o intrebare.

Aaa, despre ce site vorbim?

| pufulescu a răspuns:

In primul rand sa se schimbe sistemul de acordare a badge-urilor acestea de campion al zilei, deceniului si ce o mai fi fiindca e absolut pueril, pare gandit de niste fetite de 5 ani!
Au ajuns sa primeasca titlul de userul anului niste babalaci cu zero experienta de viata care dau replici standard si nimic mai mult : "eu la varsta ta..." si " asculta-i pe parinti "!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plictisitooor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname
Nu propun sa-i obligam(ca doar nu suntem pe vremea Securitatii,a Comunismului) ci sa le propunem!(si reamintim de existenta unui site pe nume TPU,in caz ca au uitat...)
Daca pot si VOR sa intre bine, daca nu, NU!

Si DA, stiu ca lumea are treburi mai serioase de rezolvat decat sa intre pe "faimosul" TPU!
Fiecare e prins in propria-i viata, propriile probleme SAU Pur si Simplu nu doresc sa se reantoarca!
E dreptul lor!-noi(comunitatea) le facem o PROPUNERE, le reamintim!
...nimic mai mult,fara presiuni,fara promisiuni,fara obligatii!

A,si da,de unii useri imi este dor(implicare, seriozitatea, inteligenta, amuzament...)-as dori sa vina inapoi, sau macar sa stiu ca sunt bine(desi acest lucru din moment ce nu revin, e...imposibil ) sad
Tu ce useri ai dorii sa se intoarca, sincer?
(chiar daca nu e posibil)

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Xochipilli, GenOm, wizard sau cum îşi mai spunea, michelia, Leocerba să fie o prezenţă mai deasă...

Da' probabil au treburi mai importante decât statul pe TPU. Însă ai dreptate, dacă nu apar, nu prea avem de unde să ştim că sunt bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname
Si DA,de asemenea sunt perfect constienta ca am cateva "mici erori de tastare",sau chiar si greseli gramaticale putin mai "evidente" -asta nu inseamna totusi ca nu stiu lega o propozitie, nu am o exprimare DESTUL de corecta, pe cat se poate(si daca nu ma grabesc-si nu doar la nivel gramatical...).
Parerea mea este ca nu sunt chiar o agramata, analfabeta sau "certata cu gramatica" daca o "mai busesc" happy cateodata- am voie, da?

Si multumesc pentru corectari!
(nu ironic, destul de sincera ...desi tu pesemne voiai sa o faci pe profa' de dictie) happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam să-ţi subliniez că încă nu ţi-ai câştigat dreptul să-i faci pe alţii semi-analfabeţi şi certaţi cu gramatica şi că dai clare semne de ipocrizie. Cu plăcere!

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Cu cata rautate si cu cata pofta le spui tu, n-am mai vazut asa ceva, nimic nu ierti. Ar trebui sa te angajezi la politia locala sau la rutiera/

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă nu vor să priceapă mai pe ocolite, le pot explica şi direct, nu mă sfiesc.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Sa nu dai in ei, atat te rog eu!

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu dau, dar nici nu am vreo reţinere de la a spune adevărul, doar pentru că mai doare uneori.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Am observat, esti directa de felul tau. Pari o fire interesanta, mai ales ca ies dispute interesante cand te superi/

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Acesta o fi motivul pentru care încerci să mă provoci?

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Acum incerc sa conversez, nu sa te provoc. Nu am de ce sa provoc, sunt pasnic in acest moment.

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Da, eşti un paşnic drăcuşor de fel.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Bwuahahahah, deja s-a observat asta?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Se dorea a fi un mister?

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Daca tu doreai asta, ma ''puteam'' modula cererii tale. Acum glumind putin, eu sunt de treaba cu cei care merita, merg pe principiul: ''ma respecti, te respect, daca nu....doar stii continuarea''.

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Eu merg pe ideea că respectul se câştigă.
Dacă vreun hitler sau ignorantul, ipocritul şi fudulul satului m-ar respecta, nu ar fi destul ca să-l respect, poate doar dacă s-ar reinventa şi ar renunţa la prea multele idei şi atitudini demne de dispreţ.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Vreun hitler? Pai cati Hitleri sa fi trait pe lumea asta? Doar unul a fost, a murit si odata cu el si fenomenul prin care s-a consacrat. Pe scurt, trebuie sa gandeasca in apropiere de tine si sa fie o persoana deschisa si nesimtirea sa lase garda joasa, mai pe scurt/

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Pe scurt, trebuie să-mi merite respectul.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

In viata trebuie sa respecti mai intai reciproca, dai si oferi la fel, ca sa-ti merite cineva respectul, trebuie si tu sa-i meriti respectul, corect?

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Incorect. Nu are nicio legătură. În contextul dat, nu "trebuie" nimeni nimănui. Plus, cine-ştie ce standarde are presupusul cineva?
În fine, gata cu chatul! Noapte bună!

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname De cand constatarile generale si evidente pot fi considerate o ipocrizie? A, da...nu toata lumea poate fi sau incearca sa fie Perfecta ca si tine, tot timpul! Pe acest site mereu au existat, exista si vor exista in continuare 3 categorii/tipuri de useri:1.In felul tau (adica genul ala de user la care chiar daca ii examinezi postarile cu lupa sau microscopul, rar apare o sansa sa constati o posibila eroare gramaticala), admirabil! in afara de tine singura persoana cu o asemenea performanta este, sau mai bine zis a fost(...) utilizatoarea greece12 pentru care am un real respect!(partial, ea a fost motivul care a stat la baza asa zisei idei de "petitie") .2.Persoane ca si mine care "o mai busesc" din cand in cand (intentionat sau NU!)-adica uneori observ cuvantul/cuvintele gresit/e inainte de a posta insa...nu il mai editez ...si cu atat mai rar dupa postare...mai am si alte chestii bune de facut, stii tu, in viata reala.3.Persoane care "o busesc" TOT TIMPUL,in mod absolut repetat!,intentionat sau NU,avand o idee de greselile facute,omise sau nu.Ei bine,aici incepe si se termina constatarea mea,STRICT la aceste persoane, care(observ ca adminii, in mod absolut REPETAT ii lasa sa-si "faca de cap"...)Ai nevoie de vreo dovada vizuala, vreun link, ceva? Am din belsug de oferit si o fac cu placere! Si ziceai parca ceva de ipocrizie, unde anume mai exact ai constatat-o? Ai facut o acuzatie destul de grava si, desigur total nefondata! As putea numi cazul tau un ca fiind un caz de "eroare judecatoreasca".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname -vezi tu,cel mai bine e sa nu-ti formulezi acuzatiile inainte de a cunoaste MOTIVELE (de preferinta TOATE motivele, relevante in caz).Cei care sufera intr-adevar de ipocrizie(chiar si ascunsa) sunt cei cu care nu poti ajunge la contra argumente fara cearta(si cel mai probabil WW III), cei carora nu le place sa-i corectezi chiar daca le lipesti greseala de ochi si pentru ca ai indraznit, te iau instant la "dusmanii", te acuza de ipocrizie sau ignoranta.Tu insa @NOname prea o faci pe profesorul atotstiutor sau/si pe judecatorul infailibil insa doresc sa stii si retii o singura chestiune: si cei de "la case mai mari" POT sa greseasca! Peace!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tu insa @NOname prea o faci pe profesorul atotstiutor sau/si pe judecatorul infailibil" - zise una, care a ţinut să posteze o întreagă întrebare, ca să-i mustre pe cei care greşesc sau i se pare că ar greşi.

Acu' două zile scriai: "Eu incerc sa nu-mi bat joc de nimeni, chiar daca uneori o mai dau in ironii (mai usoare...)sau incerc sa trezesc pe cineva la realitate trantindu-i in fata proriul adevar, sau "mustrandu-l" putin pentru indreptare....insa unii nu inteleg si o iau cu "dusmaniile"."

Ironic, nu? Văd că propriul adevăr trântit în faţă nu-ţi place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Siteul TPU nu e atat de promovat. Daca era, lucrurile stateau altfel (erau mai multe raspunsuri de unde sa-ti alegi, atat bune cat si rele si fiecare categorie avea cel putin o intrebare pusa zi de zi). Daca erau concursuri in care castigai bani (sa zicem de la 50 de lei in sus) atunci era si mai ca lumea siteul, dar asta e, probabil ca incet-incet se va inchide, momentan are noroc cu adolescentii care au timp liber pentru internet (cat de cat) si pun intrebari la sectiile respective, doar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname in primul rand chiar nu stiu CUM ar trebui sa ma simt pentru ca imi urmaresti intrebarea cu atata devotamenthee hee.In al doilea rand TU CHIAR NU AI NICI O IDEE despre ce inseamna sa faci o constatare,observatie-si aia la modul general-,bazata(e) pe DOVEZI,concrete si care (nr.) sa fie puse/exprimate printr-o simpla intrebare?! sau o sa-mi spui acum ca toti cei care fac constatari,observatii,statistici,dezbateri -sunt posibil ipocriti?(indiferent).A, si pe CINE am facut mai exact (cum) din moment ce REPET! intrebarea era o simpla constatare(la care poti singura sa-ti aduci argumente) si am cerut si Opinii, Sugestii, Propuneri? -deci, deci...Cat despre "citatul" pe care ai incercat sa mi-l "trantesti in fata" ca Dovada,ma faci sa rad -da,e Adevarat insa intrebarea mea nu contine DELOC ironie sau bataie de joc(vezi, aici ziceam de profesorul atotstiutor si judecatorul infailibil-mi-ai ARGUMENTAT doar cele spuse despre mine la persoana ta). In plus constat ca am de a face cu un posibil stalker pe urmele melehee hee Cat deapre acelasi citat parafrazat de tine REPET(sa intelegi, caci vad ca o faci greoi):nu mi-am batut joc de nimeni(dovedeste-o!), nu este vorba de o ironie (nici macar usoara) nici nu incercam sa "trezesc pe cineva la realitate trantindu-i in fata propriul adevar sau "mustrandu-l " pentru indreptare" (desi asta probabil ar fi mers, sau ar putea mergehee hee thinking )-nu m-am gandit...si de asemenea am constatat nu in cele din urma ca tu te potrivesti aproape perfect cu imaginea pe care o prezinta "citatul" extras de tine din raspunsurile mele (cel putin AICI, SIGUR!), cat pentru a-ti dovedi adevarul din spusele mele -cu privire la (CIATE)te-as ruga sa-ti recitesti majoritatea postarilor(in special propriile raspunsuri), o sa ai ceva de munca...(ai putea descoperi un adevar interesant si cel mai probabil nebanuit despre propria-ti persoana desi nu cred ca esti capabila sa ti-l asumi...).Fii pe pace!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

E greu să înţelegi un text de câteva rânduri şi să ai o atitudine de om matur, nu-i aşa?

Dacă ştiam că te oftici atât dintr-un nimic, îţi ocoleam întrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Roxin De ce? sad Oricum, dupa reancarnare te rog sa revii pe site, noi comunitatea TPU avem nevoie de contributia ta happy

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Care contribuție?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname
Maturitate? Iar ma faci sa rad, o alta acuzatie atunci cand nu sunt argumente.
Eu nu am considerat ca fiind cearta discutia noastra ci...o simpla discutie!
O simpla discutie din care TU nu ai inteles nimic!
Eu nu inteleg un text de cateva randuri? tu nu intelegi insa nici unul scurt, nici unul lung.

MA OFTIC? - iar ma acuzi ...tot nefondat!

Nu imi raspundeai la intrebare?(invata sa nu mai faci acuzatii nefondate!).

Si sper ca nu te-ai suparat (stii tu maturitatea, ofticatul, posibil ignorul virtual? sad )
Fii pe pace! (daca nu laughing ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Roxin
Pe mine, personal m-ai ajutat(daca mai tii minte) happy

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu inseamna ca aduc o contributie fabuloasa. Sunt altii aici mult mai buni. Plus ca dupa ce mi s-a facut profilul psihologic aici, ma gandesc de doua ori inainte sa raspund.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesanta comparatie! si destul de...reala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesanta comparatie! si destul de...reala.

"Poti sa scoti omul din TPU, dar nu poti sa scoti TPU din om"-si asta-i adevarat, adica noi suntem dovezi incotestabile : )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred se va face dreptate pe situl asta, utilzatorul fara cadran albasru/portocaliu NU va fi crezut cand se afla in conflit cu acestia, chiar daca se aduc dovezi.....sunt patitaAngycut
"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Angycut

"Nu cred se va face dreptate pe situl asta, utilzatorul fara cadran albasru/portocaliu NU va fi crezut cand se afla in conflit cu acestia, chiar daca se aduc dovezi.....sunt patita"- ai mare dreptate si cunosc cazuri concrete (este vorba in primul si primul rand de statutul lor nu de Dreptate! -un fel de "politicieni" sau "VIP" ai site-ului.
Mai mult nici cand te gasesti in confict cu un user de "nasul tau"(adica de acelai "nivel"/rank(aici) ) si esti jignit/insultat sau nu se respecta regulamentul si sesizezi "mai sus" adesea nu esti bagat in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

..."De bine ce le era? Nu oare pentru faptul ca nu erau apreciati? Bine, sa presupunem ca cineva face petie.De unde stim noi ca cei,, implicati o vor citi."

Eu ma gandeam ca adminii ar putea trimite un e-mail pe adresa acelor utilizatori care nu au parasit definitiv site-ul ci l-au "abandonat".
Un fel de "newsletter" care sa fie trimis o singura data! pe respectiva adresa de e-mail a utilizatorului(cea care este activa pe site) in care sa se explice ca:utilizatorii ii apreciaza eforturile, ii simp lipsa si il doresc inapoi.Nu are nici o obligatie de a raspunde intr-un mod pozitiv insa daca ar face-o ar putea ajuta din nou si userii si administratia ar fi foarte incantati(in special ca ar ajuta la eradi area site-ului).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Roxin
"Plus ca dupa ce mi s-a facut profilul psihologic aici, ma gandesc de doua ori inainte sa raspund."-ai putea sa descrii mai pe larg, imi pare foarte interesant raspunsul tau, si foarte amuzant laughing
Ce ti s-a spus mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Klepto
Interesanta comparatie! si cat se poate de ...reala.

"Poti sa scoti omul din TPU, dar nu poti sa scoti TPU din om."-si asta-i adevarat, pana la urma si noi suntem dovezi incontestabile : )

"

| Roxin a răspuns:

Merg sa ma sinucid. Revin reincarnat.

| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Vin si eu...

| Coquina5 a răspuns:

"bucurosi de cunostinta toooti,
6 gabori 2 dube 8 roti."

| anonim_4396 explică (pentru Coquina5):

3 bastoane si 2 Glock-uri. Un gabor va da in bobi...