| ExPeRyMeNt a întrebat:

M-a intrebat un prieten "Ca de ce este ura in lume" si eu nu am avut nici un raspuns plzz ajutati-ma voi

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Pentru ca exista iubire.

3 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

1. Din cauza ca unii au fost raniti de prea multe ori si au devenit adevarati monstrii cu fata de om.
2. Pentru ca unii se nasc sa omoare, sa fure, sa injunghie pe la spate, sa raneasca, sa mutileze...

| ExPeRyMeNt explică:

Aha stiu daca e iubirea se naste si ura?

| irbis a răspuns (pentru ExPeRyMeNt):

Poate fi si invers. Asta este explicatia universala, insa este una limitata. Ea e o explicatie, atat, nu si intelegerea motivului pentru care e asa. Asta e ceea ce cred eu. Explicatia mea este asta:
Echilibru. Asta e legea care guverneaza totul, insa aceasta nu exista pentru ca este impusa, ci pentru ca asa se intampla. Ea nu este cauza, ci efectul. Cauza e unicitatea. Indiferent despre ce e vorba, totul este unic in timp si spatiu, oricat de asemanator ar putea fi ceva cu altceva, iar universul este vast. Unicitatea inseamna ca undeva, candva, va exista ceva unic si opus pentru altceva, nu pentru ca asa trebuie, ci pentru ca e unic. Pentru un anume gand de exemplu, dintre toate gandurile care sunt, care o sa fie si care au fost, unul o sa fie opus. De ce? Pentru ca e unic, e diferit. Atat de diferit incat o sa se contrazica cu altul, o sa-i fie opus. Acelasi lucru poate fi vazut din atat de multe unghiuri pe cat sunt oameni, iar fiecare e unic. Se va intampla in felul asta ca doua unghiuri sa die complet opuse, ca doi oameni sa vada o fata complet opusa a acelui lucru, fata de celalalt.
Legea asta transcende timpul si spatiul. Daca un gand e acum, gandul opus acestuia poate fi acum sau in viitor, chiar si peste milioane de ani, sau poate ca a fost deja. La fel e si cu iubire si ura si tot ce exista.