| Anonima0707 a întrebat:

Să încep cu începutul:
Eram prietena foarte, foarte bună cu o fată, din clasa a 2-a, să îi zicem Ana, și de pe cls a 5-a ne-am mai împrietenit cu o fată, să îi zicem Maria. Maria după părerea mea voia să ne despartă, ba chiar intr-o zi mi-a spus că ea vrea s-o facă pe Ana să ia note mici. Maria se ținea de cuvânt, și a făcut ea, ce a făcut și s-a mutat cu Ana în banca... Eram atât de supărată, ma uitam in toate orele la ele și le vedeam mereu vorbind, jucandu-se sau râzând. Ele au început să nu ma mai bage în seama. Așa că ma bagam singura, dar nu prea funcționa. Si ma tot certam cu ele deoarece nu mai suportam să le vad atât de apropiate. Maria a început să o tragă pe Ana rau de tot in jos la învățătura. Deoarece o tot chema după ore prin mall sau mai stiu eu unde.Și când ajungeam acasă, de cele mai multe ori, plângeam din cauza asta, deoarece pe mine nu ma chemau și puneau story-uri pe Instagram, bine, doar Maria.Și m-am gandit sa scap de Maria. Și a mers, din nefericire doar pentru 1-2 săptămâni, dar în acel timp am readus-o pe Ana cu picioarele pe Pământ. Și de atunci au stat mai mult cu mine, dar bineînțeles ca nu pentru mult timp. Asteptam sa se schimbe, dar a trecut un an și ele tot așa au rămas și m-am gandit sa imi fac alte prietene din clasa, dar ma simțeam incomod. Și am încercat in excursia de la sfârșitul clasei a 5-a să imi fac prietene din cealaltă clasa, din B. Și a mers, ma inteleg bine cu ele și sunt amuzante și de treabă. As vrea să ma mut în clasa lor, nu doar pentru ele, dar și restul colegilor sunt mai de treabă, mai deștepți și toți profesorii îi privesc altfel. Dar mi-e cam frica dacă o să înceapă colegii din clasa mea să strige după mine "trădătoareo" sau mai stiu eu cum sau sa imi spună unii din B "marș de-aici" "Du-te înapoi în A" Sau sa imi spună unii profesori " Dar de ce ai venit aici? Sa ii tragi și pe ei în jos!? " (Nu ca aș fi eu foarte proastă, am luat locul 2, dar na, clasa noastră fata de a lor este mult mai jos, din privința notelor).
Ce părere aveți? Să țin legătură cu cei din B în pauze sau să ma mut?
*Acum sunt a 7-a*

Răspuns Apreciat de Editori
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu prea vad ce rost ar avea acum având în vedere că ești in clasă a saptea,mai bine doar ai păstra legătura cu cei din B și te-ai vedea cu ei in pauze,de ce sa te muti fara motiv din clasa unde ai stat atatia ani și sa te duci in alta clasă timp de un an și ceva? daca vrei muta-te, nu știu eu sau oricine de aici ce ar fi mai bine pentru tine doar tu știi, eu am zis cum vad eu totul.
Poate cine știe, când vei intra la liceu o sa fii chiar în aceeași clasă cu niște prieteni de la B, oricum nu mai e așa mult până atunci dar faci ce vrei.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Uită-te și tu cum procedează alte fete din clasa ta. Toate au astfel de complexe? Poate că nu. Sunt probabil și unele mai echilibrate dpv afectiv. Încearcă să le urmezi exemplul. Pentru că totul se petrece în mintea ta. Acolo trebuie lucrat. Să știi să îți controlezi sentimentele, să ai acel "selfcontrol". Nu trebuie să fim prea mult dependenți de alții. De ce nu ar fi ei dependenți de noi? Urmărește lucrurile care au cu adevărat valoare și treci mai indiferentă printre celelalte.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca poti sa ramai mai apropiata cu cei din B dar totuși te as sfătui sa nu te muti din clasa deoarece urmeaza apoi acomodarea si poate vei reusi si in clasa ta sa ti faci alte prietene. Daca esti hotarata sa te muti tatoneaza un pic terenul inainte cu cei de la B sa vezi ce cred si cam care e atmosfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu că-i tragi în jos și pe ei