| Geanina37 a întrebat:

Se pot tine majorate in timpul postului?
Ziua mea ii pe 3 august si atunci ii postul Sf Maria din 1-15.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ca e post, este ziua ta si trebuie sa o sarbatoresti. Daca esti credincioasa si crezi ca faci un pacat, te gandesti si tu ca vei primi cadouri si treci peste.Am glumit.Serios acum - chiar daca ar fi un pacat, tot la fel procedeaza si preotii, si ei stiu ca pacatuiesc dar au incredere ca vor fi iertati imediat dupa ce se spovedesc.In fapt acesta e si tot farmecul la religia ortodoxa - oricat ai gresi, vei fi iertat daca mergi si te spovedesti.La fel cum s-a intamplat si cu acel mitropolit renumit care s-a culcat cu seminaristi - acum este la o manastire unde se roaga pentru iertarea pacatelor si sigur ca Dumnezeu il va ierta.La o manastire de maici cred ca este, ca acolo nu sunt ispite.Deci treci peste aceste mici indoieli si sarbatoreste-ti majoratul cu bucurie, pentru ca asa se cuvine.Dar sa nu faceti alte necuviinte, stii bine la ce ma refer...Adica sa nu fumati in casa ca se înnegresc perdelele si intra mirosul de tigara in canapea si fotolii...

| fluture156 a răspuns:

În mod normal, din punct de vedere religios, nu se tin petreceri in timpul postului. Depinde de tine ce alegi; se tine cont de faptul ca si locațiile sunt destul de greu de gasit, deci lumea o sa treaca peste asta. Asigura-te ca ai eventual si mâncare de post pentru cei care tin.
Si sa stii ca multă lume iti face majoratul in post sau in zi de vineri si aia e. Cei care au obligație o sa vina si o sa se distreze.

| user1337 a răspuns:

Poți tine. Nu are treaba cu religia. Dacă ai neamuri care postesc, ii întrebi dacă postesc în ziua aia, și poate ii ajuți și pe ei cu un meniu de post. Atâta tot.