| Noname08w9292 a întrebat:

Buna!
Sper ca va lua cineva asta in serios
Am facut contul asta stric pentru asta.
Am 12 ani si sunt clasa a 5-a
Majoritatea colegiilor mei ma urasc dintr un anumit motiv sau altul
Nu inteleg ce am facut gresit
Daca nu merg la scoala pentru ca sunt racita sau ceva
Spun ca eu va nu stiu ce
M am saturat
Mereu noaptea cand sunt singura plang pentru ca nu mai suport...ma simt extrem de naspa mai mereu, incerc sa fiu fericita si d-astea dar nu pot
Sa nu mai zis ca si profesorii ma urasc din vina lor
Nu vreau raspunsuri de genul
"Nu i baga in seama" "Gaseste cu cineva cu care sa te intelegi" sau "sunteti mici si nu va dati seama"

Nu ma ajuta deloc
Vreau un mod de a rezolva asta
sau macar cum sa le spun alor mei sa imi mute scoala..pentru ca am momente in care regret ca exist

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Ești clasa a 5-a, nimeni nu te urăște.
Încearcă sa nu te mai gândești atât de mult la toate lucrurile astea.
Du-te la școală, zâmbește mereu și încearcă sa îți faci prieteni.
Nu te ataca dacă se ia cineva de tine, prefa-te ca nu-ți pasa sau încearcă sa razi, dacă poți, poate pana la urma e chiar amuzant.

Nu trebuie sa iei lucrurile atât de în serios în viața asta. Oamenii sunt diferiți și se comporta diferit. Majoritatea o sa se comporte aiurea cu tine fie pentru ca sunt la un nivel mai jos decât tine și asa cred ei ca echilibrează balanta, fie ca încearcă sa se facă plăcuți de ceilalți prin faptul ca se iau de tine. Trebuie sa înțelegi lucrurile astea și odată ce le înțelegi, sa realizezi ca te superi degeaba. Colegii tai nu sunt nici măcar conștienți de ce se iau de tine.
Încearcă pentru o săptămână să zâmbești tuturor, încearcă sa te bagi în seama cu oamenii sau măcar sa participi doar vizual și auditiv la conversații și îți promit ca o sa vezi o schimbare.

Dacă continui sa crezi și sa te convingi singura ca toată lumea are ceva cu tine n-o sa ajungi nicăieri.

Înțelege ca problema e la tine.
Degeaba îți muti școala. Dacă crezi ca din 25 de elevi sau câti sunteți, toți au ceva cu tine aici și la alta școală n-o sa fie niciunul, te înșeli.
Și îți zic ca problema e la tine pentru ca nu știi cum sa reacționezi la ce spun și fac alți oameni în raport cu tine.
Oameni nașpa o sa fie și la școala la care ești și la alte 10 pe care le-ai încerca.

| Noname08w9292 explică (pentru LoveSleep):

Mersi! chiar m-a ajutat
Multumesc ca ti ai luat din timp sa scrii asta

1 răspuns: