| crynutza34 a întrebat:

Stiu ca s-ar putea sa ziceti ca am facut o prostie, dar daca aveti un raspuns care ma poate ajuta sa spuneti, nu ceva de genul "Da ai facut o prostiestraight face". Am luat un buchet de flori care are Gerbera, si mie imi trebuie Marti.Credeti ca va tine?(Doamna de la florarie a spus ca trebuie taiata codita si o sa tina cat de cat). Sau macar cum sa le fac sa tina cat de cat(sa nu se ofileasca, chiar de tot.desi sper sa nu se ofileasca)... Funda
[Scuzati categoria]

Răspuns Câştigător
| BlakButterfly a răspuns:

Inainte de a le pune in vas, improspateaza taietura, indepartand cel putin 2 cm din tija. Fa sectiunea cat mai oblic, pentru a mari suprafata de absorbtie a apei. Este de preferat sa faci aceasta operatie sub apa.

Daca florile au inceput sa dea semne de ofilire, aplica-le un tratament de inviorare inainte de a le pune in vas. Umple cada cu apa rece si introdu-le cu totul in apa. Tine-le asa cel putin o ora.

Pentru a impiedica putrezirea tijelor, schimba zilnic apa din vas. De asemenea, spala portiunea de tija care s-a aflat sub apa si reimprospateaza taietura.

Sau poti sa adaugi in apa putina sare de lamaie.

sper ca ti-am fost de ajutorhappy...eu asa am citit undeva. Sper sa nu faci mai rau...adica sa se usuce florile. In orice caz succes!

1 răspuns:
| Rowanna09 a răspuns:

Pune zahar in apa si o sa reziste chiar o saptamana la mine a mersbatting eyelashes