| MartinAlabert a întrebat:

Am aflat ca sunt depresiva, numai suport nu stiu cum sa fac sau ce sa fac ca sa scap?
Nu mai suport, va jur.
Ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Depresia este rezultatul unei stari de tristete indelungata.
Motive avem destule ca sa fim tristi; dar nu avem motive pentru ca sa ramanem in starea aceasta. Macar daca tristetea aceasta ne-ar aduce un venit in plus, as mai spune ca putem sa ramanem asa.
Bucuria si fericirea noastra nu trebuiesc sa existe in viata noastra in functie de imprejurari. Si nu vin nici din interiorul nostru. Sursa acestora este Dumnezeu. Si daca mintea si inima noastra vor fi legate de El, atunci nimeni si nimic nu ne poate tulbura.
Un psiholog te va invata cum sa-ti induci o stare de bine; dar numai Dumnezeu ne poate ajuta in rezolvarea problemelor, si doar prezenta Lui va aduce in mod natural pace si liniste in suflet.
Acasa am un citat care spune asa: "Pacea nu inseamna absenta problemelor, ci prezenta lui Isus."
Daca durerea nu ar fi existat, atunci ar fi cazut chiar si dintii si carnea de pe noi si nu am fi simtit asta. Fiindca noi oamenii suntem si fiinte spirituale si nu doar fizice, pentru intreaga noastra fiinta avem nevoie de Dumnezeu pentru vindecare.

| LoneWolff a răspuns:

Pai depresia asta a plecat de la ceva nu s-a intamplat asa de odata sa fi..Incearca sa treci peste acel moment greu si sa fi din nou...incearca sa ignori persoanele care te-au facut sa ajungi in starea asta...du-te macar 2-3 sedinte la un psiholog si o sa vezi ca. vorbind o sa te descarci si o sa te simti mai bine, iar persoana respectiva o sa te ajute sa treci peste.Cel mai important lucru e sa nu incepi sa te tai pe maini.