| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

am nevoie de un mic sfat,de obicei cand am de invatat,a doua zi parca nu mai stiu nimic din ce am invatat,indiferent ca invat ziua sau noaptea, daca invat logic imi i-a si mai mult timp, daca invat mecanic termin mai repede dar si uit repede

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Intre a uita de la o ora la alta invatand mecanic si a retine invatand logic, ce alegi? Timpul pe care il petreci invatand logic ti se pare mai lung si plictisitor eventual, atunci exact asa se vad si roadele invataturii exprimate cel mai adesea prin note. Gaseste o modalitate de invatare logica prin care sa te folosesti de unul dintre simturi(vizual, acustic) si vezi care dintre ele te ajuta cel mai mult. Sa alegi sa inveti mecanic doar pentru ca ia mai putin timp nu e cea mai buna varianta, asta daca vrei sa faci ceva cu viata ta. Succes!

| Gelica_Morosanu_1986 explică (pentru MGEORGESCU):

Multumesc,daca invat logic cu siguranta imi v a lua mult, dar un lucru nasol este ca eu nu am de invatat doar la un obiect ci la mai multe, si nu stiu cum as putea sa ma impart, in cazul in care invat logic

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fa-ti scheme colorate, invata sub forma de povestiri, in cuvintele tale.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pai si ce vrei altceva sa faci? Atat e capacitatea ta de memorare.