| TrixLove a întrebat:

De fapt e o povestioara mai mult. Am participat cu scoala mea la Let's Do It Romania. Acuma...pe noi ne-a trimis langa o unitate militara. Adica acolo unde toti mlitarii arunca pet-uri, cadavre, dupa cum zicea diriga, mizeriile lor personale mai exact. Si tot gunoiul din Romania nu a cazut din cer, deci este aruncat de cineva. As vrea sa stiu daca vi se pare normal ca un grup de copii in varsta cuprinsa intre 12-14 ani sa stranga dupa niste boschetari de 40-60 de ani?!
Nu vrea sa zic ca aceasta campanie, organizatie, sau ce e ea nu e buna. E chiar foarte bine ca unii oameni chiar tin la curatenia romaniei, dar de ce sa strangem unul dupa altul cand putem pur si simplu sa strangem dupa noi. SI de ce nu ar participa toata lumea. De exemplu, un coleg de-al meu, care nu a venit, dar el arunca gunoaie. De ce sa stranga un copil dupa el? Cred ca e vorbaa de educarea oamenilor. Va admir pentru acest gest ( adica infiintarea acestul lucru ), dar totusi...
Vreau si parerile voastre big grin

1 răspuns:
| birdie14 a răspuns:

Bună.Ai mare dreptate, dar asta e şi ideea.Această organizaţie se bazează pe ajutorul tinerilor,care încă pot fi disciplinaţi corect, pe când un adult nu mai poate fi educat ca la carte. Ţara aceasta se bazează doar pe ajutorul tinerilor, suntem singurii care mai putem face ceva.Ideea ta de a strânge fiecare după el, pare mai mult ca o fantezie.Sincer,deşi nu aş vrea să spun asta,suntem un popor de needucaţi şi nesimţiţi,şi mă refer doar la majoriatate.Şi faptul că atât de mulţi copii se chinuiesc să facă din România un loc mai curat,mai civilizat, ar trebui să-i pună se adulţii pe gânduri, motivându-i să i-a măsuri mai drastice...