| CarameleCuLapte a întrebat:

Având în vedere ca pe străzi sunt sute de mii de caini vagabonzi în România, as dori sa fac un apel!
Sa aveți la voi mereu boabe din acelea de caini, se găsesc în supermarkete sau la Pet shop, și când vedeți caini vagabonzi sa le dați! Cam peste tot se găsesc caini vagavonzi (în oraș, la benzinarii, lângă calea ferata, etc) și eu fac ăsta! Am în mașină mereu! Vreau ca i voi sa faceți același lucru!

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

De care boabe? Din alea roz de se dau si la sobolani? Glumesc, nu incurajez asa ceva, insa tin si eu sa fac un apel. De fiecare data cand cineva vede caini vagabonzi pe strada, sa dea un telefon la primarie sau direct la hingheri. Cel mai rau lucru ar fi sa ii hranesti. Daca esti iubitoare de animale, du-i la tine acasa sau tine-i in curte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

I-auzi... vrei sa caram mancare de caini dupa noi ca sa sustinem cainii vagabonzi pe strazi? Pana o sa rupa unul carnea de pe tine si pe urma te razgandesti.

| LoveSleep a răspuns:

Ai dreptate. Și eu am în buzunar mereu boabe de câini. Nu stă nimeni lângă mine la facultate, că miros de la o posta, dar macar nu mă atacă câinii.

| OldSoul a răspuns:

Nu sunt destul babutele de la coltul blocului care ii hranesc zilnic?
Daca primesc mancare de la babe e normal ca se inmultesc ca soarecii, si d-aia sunt tot mai multi, daca tot va plac cainii si ii hraniti luati-i acasa si hranitii cat vreti.
Daca stai si ii hranesti normal ca vor fi in continuare sute de mii de caini vagabonzi.
Macar de ar fi toti castrati...

| Doub a răspuns:

Şi dacă nu facem asta, ce păţim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câţi 11 ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin asta se va ajunge la următoarele situații:
-câinii cărora le arunci mâncare nu se vor mai despărți de tine și există riscul să te atace
-se vor înmulți ca iepurii
-vor începe să se bată între ei pentru mâncare

Dacă tot vrei să te creadă lumea bunul samaritean, de ce să nu fie și util ce faci? Înființează-ți o organizație (când crești, nu cred că ești major/ă) care se ocupă de strânsul, îgrijitul, hrănirea câinilor de pe străzi, din donațiile altor persoane ca tine.

Sau ce, îți place să-i vezi cum se c*că pe la poarta ta și cum rup și răstoarnă toate tomberoanele?

| Helpmeforfree a răspuns:

Ne invata ea...Eu ajut caini in fiecare zi, am salvat unul de la moarte cu cel putin 500 de euro...deci i'm sorrg, dar da putin respect!