| BiancaDenisa a întrebat:

Ce as putea face sa fiu o prietena adevarata? Adica sa nu mint, sa nu fiu rea, sa ajut...si tot ce trebuie sa fac pentru. a fii o prietena buna, adevarata? Ma simt putin pe dinafara, nu prea am o cea mai buna prietena si poate daca voi fii eu o buna prietena poate voi si avea una.Va rog sa ma ajutati! Dau fundita...happy

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

Bună Bianca,
Pentru început, să îi dai sfaturi când este la greu, să o ajuţi când are nevoie, să îi alături şi la bine şi la greu. Când este fericită, fi şi tu fericită pentru ea, sau când e tristă, fi şi tu tristă alături de ea. Bag-o în seamă, nu te du' la altele pentru mult timp, iar pe ea să o 'neglijezi'. Să nu fi geloasă, că nu ajută la nimic. Dacă are şi alte prietene, înţelege-te şi cu ele. Să nu o minţi, că faci mai mult rău decât ţi-ai putea imagina, atunci nu o să mai aibă încredere în tine. Când are nevoie de ceva, şi tu poţi să îi oferi acel lucru, ajut-o! Nu o jigni, căci niciodată nu vei fi prietenă cu persoana respectivă. Să nu fi pe interes, că dacă eşti aşa, nu se mai numeşte PRIETENIE. Să nu o bârfeşti, să nu o pârăşti când face ceva rău. Dar cel mai bun sfat cred că ar fi, să fi tu însăţi. Căci prietenia mai vine şi din suflet. Iar dacă tu crezi că persoana respectivă nu este bună pentru a-ţi fi cel mai bun prieten, mai bine las-o.

Baftă!

1 răspuns:
| Daisukee a răspuns:

Toate astea le poti gasi prin Dumnezeu, odata ce te simti aproape de dumnezeu vei putea trece mai usor peste obstacolele care iti ies in cale si mai mult de atat vei vrea sa faci bine pentru al multumi, deci tot ce zic eu este sa incerci sa te apropi de Dumnezeu iar cu timpul vei vedea o schimbare majora in viata ta.