| PsyhoChild a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala cu scopul de a slabi.
Întrebarea este dacă pot sa iau proteine pentru a crește masa musculară în timp ce slabesc?

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Grăsimea de pe tine este proteine. De ce ai mai lua proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Grasimea este proteine? Serios? DE CAND?
Si vezi ca ai mai zis la o intrebare ca "grasimea se transforma in muschi", de parca e posibil ca o celula sa se transforme in alt tip de celula.

Incearca sa nu mai raspunzi la categoria "sport", ca nu stii NIMIC.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine că ști tu mai bine. Ce dovezi ai că eu greșesc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dupa ce spui ca "grasimea se transforma in muschi" e clar ca ORICE mai spui NU mai trebuie luat in serios.

Legat de "stii tu mai bine":
Poate din caza ca in ultimii 10 ani citesc aproape ZILNIC despre nutritie si sport? Poate faptul ca am peste 30.000 de raspunsuri, TOATE la nutritie/sport aici si pe culturism.ro si pe topculturism.ro?

Poate faptul ca am 14 ani de sala + participiari la concursuri?

Stiu si eu. POTATE toate alea => ca stiu mult mai bine decat tine (si decat 90% din antrenorii personali din Romania).

Deci... stii macar CE e o proteina? Ce tipuri de aminoacizi are?

Intrebare simpla, FARA sa cauti pe net: de cate grame de proteina/kg-corp ai nevoie ca sa cresti in masa musculara?

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

„de cate grame de proteina/kg-corp ai nevoie ca sa cresti in masa musculara?" -> 2g pe kg, nu? Nu am căutat pe internet, poate greșesc eu.
Apropo, nu am spus că eu știu mai bine ca tine, pur și simplu am răspuns și tu ai fost rău. Bravo, apreciez că știwinking.

| Denisa0954 a răspuns:

Poti lua. Doar ca la cântar nu o sa iti arate prea mult ca ai slăbit, pentru ca in timp ce dai grăsimea jos, daca faci sport cat trebuie si iei ptoteinele cum trebuie, pui si masa musculara in acelasi timp. Deci e ca si cum ai inlocui grăsimea cu mușchi si vei ramane la aceeași greutate, teoretic, Dar practic nu inseamna ca nu ai slăbit

| UnNimeniAltul a răspuns:

Atunci când te apuci de sală, și nu mai făcut nici un fel de efort fizic pana atunci, nu ai nevoie de pastile sau proteine.
Treci printr o faza în care slăbești și pui masa musculară in același timp.
Ai 6 luni in care sa beneficiezi de această oportunitate.
Îți recomand exercițiile cu greutate corporală, și anume tracțiuni, flotări, abdomene și antrenamentele HIIT, interesează te pe YouTube.
Baftă!