| Iulia1106 a întrebat:

Bună tuturor! De ceva timp m-am apucat de citit chestii care țin de psihologie, mai mult sau mai puțin. Printre vorbe am găsit un citat foarte interesant, din punctul meu de vedere, care îi aparține lui Cornel Ilie și care spune cam așa: "Efectul dorului nu ține de tine, ci de persoana care îl naște. " Voi ce părere aveți despre această afirmație?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Iulia ma bucur ca te intereseaza asta, citeste tot mai mult, sti engleza? am la playlist multe documentare despre mintea umana, daca in fiecare zi ai bea cafea in 30 de zile dai in dependenta, dependenta e legata de recompensa, creieul isi da o stare de bucurie cand iar faci acel lucru, cu cat miza e mare cu atat starea de euforie e mai mare, iubirea e o compulsive obsesiva, deci dorul este dat de mintea ta, de dependenta fata de persoana aia

6 răspunsuri:
| Iulia1106 explică:

Mulțumesc RAY25TM pentru răspuns și pentru recomandare. O să mă documentez în continuare, e foarte interesant. happy

| T0T a răspuns:

Ține și de tine și de persoana pe care îl naște. De ce spun asta? E foarte ușor de observat că sunt persoane care pot să ducă lipsa unui anume X și alte persoane care chiar nu ar duce lipsa acelui X. Deci din asta reiese logic ce am spus.

| Iulia1106 explică (pentru T0T):

E o dilemă totală laughing Cred că sunt unele lucruri la care nu putem afla răspunsul sigur; acestea au un răspuns atât psihologic, mai spiritual să zic așa, dar aceleași lucruri au și un răspuns științific. Cred că nu vom știi niciodată. Poate e câte puțin din fiecare, cine știe... big grin

| mentholinks a răspuns:

Asa ca sa ai grija de cine ti-e dor.

| Iulia1106 explică (pentru mentholinks):

O să am grijă, mulțumesc de preocupare. happy

| cameleonu05 a răspuns:

True true true