| anonim_4396 a întrebat:

Unii spun ca relatiile la distanta sunt doar o iluzie. Parerea voastra care e? Ati avut /aveti o astfel de relatie? Daca vedeti avantaje, care sunt acelea?

P.S Paste fericit si multa caldura sufleteasca va doresc tuturor!

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fiecare persoana e unica. Fiecare doua persoane dau nastere unei relatii aparte. Pentru ca o relatie sa fie de lunga durata cel mai important lucru este ca partenerii sa aiba un set de valori asemanator in care sa creada si pentru care sa lupte. O relatie in adevaratul sens al cuvantului e cand doua persoane sunt intr-o relatie in care amandoi devin mai mult decat ce puteau fi singuri. Fiecare aduce un impuls in viata celuilalt de as dori mai mult, de a fi cat mai aproape de tot ce poate fi el mai frumos.
Pentru ca o relatie la distanta sa functioneze trebuie in primul rand sa fii dispus sa ai incredere in cealalta persoana pana la proba contrarie. Sa pornesti increzator in sentimentele dintre voi. Exista si o gelozie inteligenta in care esti gelos pentru ca nu vrei sa pierzi acea persoana draga sufletului tau, dar cu toate astea nu poti concepe sa te insele pentru ca tu cauti mereu sa o iubesti in cat mai multe feluri. Exista insa si acea gelozie inferioara care te face sa cauti defecte la partener si dovezi care nu sunt.
O relatie poate incepe in mii de feluri, niciodata la fel. Odata ce o iubire a pornit intr-un fel, e aproape sigur ca urmatoarea va porni altfel dar tot miraculos, pe neasteptate.
Indiferent de cum se produce acea scanteie care da nastere la inceput atractiei si mai apoi iubirii (desi iubirea la unii oameni e acolo chiar de la inceput si noi cautam in zadar dovezi cum ca trebuie sa iubim, fara sa stim ca noi am iubit de la bun inceput fara sa ne dam seama), ce e important este sa il faci pe celalalt sa simta ca face parte din prezentul tau, dar mai ales din viitor. Sa simta ca il incluzi in planurile tale, ca tii cont si de ce simte el cand iei o decizie, cum il va afecta pe el, mai bine spus cum va va afecta pe voi. Un partener care iubeste nu se va intrista ca il ranesti pe el, dar il va durea ca ranesti relatia frumoasa care este intre voi, cand ranesti o femeie nu ranesti femeia, dar ranesti si posibila viitoare mama a copiilor tai.
Nu sunt de acord cu cei care spun ca nu merge niciodata. Cei mai multi care spun asta nu au niciun drept sa o spuna neincercand macar o singura data sa traiasca o astfel de relatie cu adevarat. Chiar si daca au incercat, cateva zile sau saptamani nu le da dreptul sa vorbeasca. Si apoi, daca ei nu au vrut sa lupte pentru acea relatie inseamna doar ca ei nu au vrut. Poate unii vor sa lupte.
Succesul unei astfel de relatii este decizia pe care doi parteneri o au de a avea incredere unul in celalalt si indiferent de obstacole sa lupte pentru iubirea lor. Cand ai atitudinea de,, indiferent ce se intampla'' atunci apare o magie intre voi care te face sa simti ca traiesti cu adevarat, fiecare greutate ti se pare speciala pentru ca stii ca e un pas in plus catre momentul cand veti fi unul langa celalalt.
Foarte important este insa si cat de lunga trebuie sa fie acea persioada de asteptare, ce veti face in acest timp, cat de des va vedeti, cum va petreceti timpul impreuna, sa aveti in minte clar cum va decurge relatia in timp, sa ganditi amandoi ce puteti face ca sa castigati scurtarea distantei, atat fizice dar si temporale.
Multi renunta pe parcurs, din diverse motive. Dar de cele mai multe ori pentru ca inca nu sunt dispusi sa aiba acea atitudine de,, indiferent ce s-ar intampla, voi lupta pentru iubirea noastra, pentru copiii nostri''.
Nu e usor. E provocator. Dar provocatoare e si o relatie in care esti alaturi de partener in fiecare zi. Provocari avem in fiecare zi, in fiecare domeniu. Diferenta o face atitudinea noastra fata de aceste obstacole. Le lasam sa ne opreasca sau le vedem ca pasi de facut spre a fi mai aproape de fericire.
Important este sa te simti iubit si sa il faci si pe celalalt sa se simta iubit, sa ii oferi timp si chiar si cand nu esti langa el, sa fii la fel de prezent ca si cum ar fi langa tine, sa fii prezent cu adevarat. Cand muncesti, muncesti. Cand esti cu altii, esti cu altii. Dar cand esti cu partenerul, fie el fizic langa tine sau spiritual in inima ta si poti doar sa il auzi la un telefon, fii prezent cu adevarat, asculta, pentru ca daca asculti vei sti cum poti sa pastrezi aceasta credinta vie, ce poti face pentru a pastra acest miracol al iubirii voastre.
Creativitatea e foarte importanta. Trebuie sa cauti cat mai multe feluri, copilaresti, simple in care sa faci partenerul sa se simta iubit.
O astfel de relatie are sanse de reusita cu cat mai mari cu cat ambii parteneri au o viata in care ei sunt suficient si nu au nevoie de nimic pentru a decide sa fie fericiti, sa aiba acea pofta de viata si acea dorinta de a lupta, de a face orice este necesar pentru a reusi.
E nevoie sa fii independent, sa ai increderea ca poti oferi iubire si meriti sa fii iubit, sa lupti pentru iubirea voastra ca si cum ai lupta pentru binele omenirii, convins fiind ca tu esti singura persoana care o poate iubi atat de mult si ca e de datoria ta sa fii acolo pentru ea si sa o convingi sa te accepte si sa iti dea locul pe care il meriti. Sa te lase sa o faci fericita cum doar tu poti.
O astfel de relatie are astfel mai multe sanse de reusita la persoane increzatoare in fortele proprii, care nu asteapta nimic de la nimeni pentru a fi fericiti, care se bucura de viata asa cum este dar mereu sunt intr-o continua dezvoltare, o dorinta continua de a fi mai buni cu fiecare zi.
Desi varsta nu este un criteriu batut in cuie, azi fiind poate mai mult ca niciodata tineri stabiliti, care nu mai depind de parinti, vad o astfel de relatie cu sanse mai mari pentru persoane trecute de 25-26 de ani. Persoane care deja au avut cateva experiente cu iubirea si, foarte important, cu toate astea nu au ales sa nu mai iubeasca, ci cu atat mai mult au capatat o intelepciune si o dorinta de a iubi si de a fi iubiti si de a face orice pentru asta.
Traiesc o astfel de relatie si este minunat, insa pentru persoanele care nu au incredere in ele si nu traiesc acea bucurie pentru lucrurile mici ale vietii este cu adevarat provocator. Pentru ca nu vor putea sa aiba acea energie necesara pentru a face partenerul sa se simta cu adevarat iubit.
Avantajul cel mai important este acea senzatie cum ca ai ceva special. E usor sa cuceresti pe cineva, dar e mai greu sa construiesti alaturi de cineva. Daca traiesti o astfel de relatie, e un fundament puternic pentru o relatie de iubire si nu doar una bazata pe interese. Dar e important sa nu te uiti la ce spun altii, sa crezi nebuneste in ce simti si celalalt sa impartaseasca aceasta nebunie cu tine.
E un fundament grozav pentru o iubire adevarata si te va transforma in multe feluri o astfel de relatie, te va face mai puternic, te simti minunat cand lupti pentru iubire, cand faci sacrificii pentru voi.
Paste Fericit! Multa liniste in minte, multa galagie inteligenta in inima.

P.S : Daca gasesti pe google o singura marturisire despre doi oameni fericiti ca au ales sa lupte pentru iubirea lor si care au invins distanta si timpul, fii sigur ca se poate.
Iubirea nu tine cont de spatiu, de timp.
Iubirea odata ce a inceput e infinita, atat in spatiu cat si in timp.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu merg. Adica, intr-un final unul din ei se plictiseste, si poate ca pe buna dreptate. Insa ce stiu eu? Daca doi reusesc sa ramana impreuna avand o relatie la distanta de multi ani, atunci ce-i mai poate desparti?
Dar eu una nu am auzit de asa ceva.

| agoodfriend a răspuns (pentru Chαяtreux):

Te plictisesti tu care nu ai cultul iubirii.

| Chαяtreux a răspuns (pentru agoodfriend):

Nu este vorba de asta. Acum probabil esti indragostit/a si nu iti dai seama, dar ai sa vezi mai tarziu. O sa se termine 100%

| agoodfriend a răspuns (pentru Chαяtreux):

Daca s-a terminat la tine, asta nu inseamna ca se va termina la toti.De unde esti tu asa sigura de sentimentele altora. Nici experienta de viata nu ai, dar te grabesti cu afirmatiile. Mai reflecteaza!

| Chαяtreux a răspuns (pentru agoodfriend):

Nu vreau sa ma cert cu nimeni laughing daca tu asta crezi, sa-ti fie de bine. Dar eu asa stiu. Macar de n-as avea dreptate.
Om trai si om vedea.

| Chαяtreux a răspuns:

Daca esti atat de limitat/a in cat sa crezi ca varsta reflecta cunostintele unui om, fie cum vrei. Eu mi-am exprimat parerea. Daca nu stii sa o accepti, hai sa incheiem acest subiect.

| agoodfriend a răspuns (pentru Chαяtreux):

Daca nu am dreptate atunci explica de ce o relatie la distanta nu are sorti de izbinda. Sa vad argumentele.

| Chαяtreux a răspuns (pentru agoodfriend):

Nu merge. Adica, acum pe bune. Nu stiu ce varsta ai, dar sa fim seriosi. Ce te face sa crezi ca doi oameni se pot numi un cuplu, el fiind acolo, ea aici, pentru o perioada foarte lunga de timp? Toti prietenii ies cu partenerele, el/ea - forevar alone. Stiu multe relatii la distanta care au durat, dar s-au terminat. De asemenea mai stiu un caz in care sunt inca impreuna, dar asta doar pentru ca este ea foarte indragostita de el si se tine mereu de capul lui. El spune ca e fata buna, ca stie ca-l iubeste, insa nu se abtine niciodata de la a flirta cu orice tipa de cate ori are ocazia (si spunand tot felul de chestii frumoase, pe care cam toate fetele vor sa le auda).
Baietii sunt baieti. [bine, acum sa nu generalizam. sunt si destule fete care fac cam acelasi lucru]
Si acum putin offtopic
"Nu-mi spui tu ce sa inchei. Masaora-ti cuvintele pustoaico"
in primul rand, am spus sa incheiem acest subiect, nu sa termini tu. Nu stiu cat de superioara ar fi trebuit sa te percep cand ai folosit expresiile astea, ca nu prea a mers.
Si in al doilea rand, nu inteleg ce te agiti atat pentru un mediu virtual. Ai pus o intrebare. Daca ai fi mentionat ca trebuie sa raspunda doar cei care cred ca relatiile la distanta merg, atunci nu m-as fi bagat. Nu inteleg de ce atacati ceea ce nu va place sa auziti. Ai spus-o sub forma de sondaj, iar eu mi-am exprimat parerea.

| agoodfriend a răspuns (pentru Chαяtreux):

Iti voi raspunde pas cu pas. Nu stiu cit ai iubit si cu ce intensitate, dar atunci cind iubesti pe cineva numai conteaza distanta, averea, religia, etc. Exista o vorba oligofrena care spune ca ochii care nu se vad se uita. Cind nu iubesti cu adevarat se pot uita si cind esti la doi pasi. Nimeni nu-ti ofera garantia loialitatii sale. Chiar daca esti aproape sau departe. Daca este un baiat sau fata deosebita, dar se afla la distanta, eu spun ca merita efortul, atit timp cit exista iubire sincera si intelegere.

| agoodfriend a răspuns (pentru Chαяtreux):

Intr-o relatie la distanta poate interveni dorul de celalalt, il poti cunoaste mai bine, fara sa comiti greseli care sa te coste toata viata, poti avea timp de gindire pentru un proiect comun. Eu nu sunt atit de radical ca tine. Incerc sa vad partea buna a lucrurilor. E posibil ca persoana potrivita mie sa fie la distanta. Sa renunt la ea? Nu sunt de acord. Cit priveste chestia cu baiatul care filtreaza fara ca fata sa stie, e o chestiune ce tine de caracterul fiecaruia. Daca as avea o prietena nu as cocheta cu altele ci doar as comunica pur si simplu fara a trada, iar daca as avea o sotie atunci as opri orice comunicare. E simplu!

| agoodfriend a răspuns (pentru agoodfriend):

Scuze- flirteaza

| Chαяtreux a răspuns (pentru agoodfriend):

Da, aici cam ai dreptate. Daca si celalalt gandeste ca si tine, poate c-ar merge. Oricum, faptul ca va merge voua nu inseamna ca relatiile la distanta sunt floare la ureche.

| agoodfriend a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nimic nu e simplu cind iti doresti ceva deosebit. Totul are un pret.

| raluk27 a răspuns:

Da, am avut. Un an jumatate. Avantaje? Poate doar faptul ca revederea este emotionanta si mai placuta, nu te plictisesti atat de repede, nu intervine rutina.
Dezavantaje? Nu e langa tine zi de zi, la petreceri, aniversari, toata lumea stie ca ai un iubit/a dar e la distanta. Nu il poti atinge/saruta cand vrei. Orice s-ar spune, telefonul, messul, skype-ul nu pot suplini prezenta. Poate interveni gelozia, neincrederea, infidelitatea. Cat timp e o situatie temporara, merge (de exemplu, unul e la facultate in alt oras, dar stii ca dupa ce termina se va intoarce langa tine). Dar daca se porneste la distanta de la bun inceput, ajungi sa te intrebi de ce ti-ai pierde timpul cu o relatie care nu stii unde va duce si vat va mai dura situatia.

| BrokenArrow a răspuns:

Ei, ştii ce se spune despre relaţiile la distanţă... Toţi 4 sunt fericiţi. big grin

| ZeHelp a răspuns:

Sunt o iluzie. Nu o sa stii niciodata ce inseamna sa "atingi" persoana respectiva.

| agoodfriend a răspuns:

In sfirsit intilnesc o intrebare buna. In iubire nu trebuie sa cauti avantajele si dezavantajele. Trebuie sa cauti vibratia si caldura sa. In epistola catre Corinteni apare clar-Iubirea nu cunoaste distanta. Este indelung rabdatoare, sufera tot, rabda tot. Sper sa retii ce am scris.