| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Va place lectura? Daca da, as vrea sa faceti TOp 5 de Carti citite/ preferate.

happy

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ORdine aleatorie big grin
Elevul Dima dintr-a 7-a
Invitatie la vals
PE aripile vantului
La rascruce de vanturi
Daneza

| AFR81 a răspuns:

Da, imi place foarte mult sa citesc carti istorice sau care tin de spiritualitate. Chiar daca e destul de dificil, o sa incerc sa-ti fac un top 5:
1. "Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" - David A. Durham
2. "Al Doilea Razboi Mondial" - Marc A. Beevor
3. "O scurta istorie ilustrata a romanilor" - Neagu Djuvara
4. "Marea carte a inumanitatii" - Matthew White
5. "Razboinicii lui Hitler" - Guido Knopp.

| RainmakerX a răspuns:

Hei happy

1.Toate cartile lui Sven Hassel

Cartile lui Sven Hassel prezinta intamplari adevarate din al 2-lea Razboi Mondial. In cartile lui sunt prezentate victoria, infrangerea, viata, moartea si mai ales ---> razboiul.
Sunt carti emotionante in care este prezentata viata unui tanar aruncat din viata sa monotona in plin razboi *acest tanar fiind chiar autorul*

Autorul a fost un supravietuitor *a murit in 2012 * Acesta si-a pierdut vederea in razboi dar a continuat sa traiasca datorita sacrificiilor altora, a trait pentru "a povesti iadul prin care au trecut ". Toate volumele sale au fost dictate rand cu rand.

Cartile lui sunt capodobere, aproape am plans cand o fetita venise sa imbratiseze un soldat crezand ca acesta este tatal ei *mort in razboi *

2. Dracula - Bram Stoker
Toata lumea a auzit de el...

3. Salem's Lot - Stephen King
Este cu vampiri.

4. Papillon -Henri Charrière
Prizonieri care incearca sa evadeze, psihologic.

5. Christine/Shining - Stephen King
Carti horror, psihologice

| Sociopat a răspuns:

Divina comedie si diferite carti de Chuck Palahniuk