| Semidiaborgovan a întrebat:

Bună ziua, știe cineva ce vrea să însemne intestine de porc aruncate pe mormântul lui tata? Tata a decedat acum 8 luni din păcate și azi dimineață 11.12. 2023, mama mea a găsit pe mormântul lui tata niște intestine de porc împrăștiate pe mormântul lui. Cine și de ce ar face așa ceva? Blesteme sau vrăji?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu înseamnă absolut nimic decât că cineva pe undeva a tăiat porcul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrăji.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La blesteme si vraji nu ma pricep, n-am idee cat de prosti sunt oamenii, si nici nu imi pasa, pentru ca nu cred in "eficienta" unor fenomene ce nu exista.
Incearca sa gandesti cu capul: oamenii taie porci in perioada asta. Pe unde se transeaza porcii, animalele cauta hrana, ghidandu-se dupa mirosul de carne. Intestinele nu prea se valorifica in general, oamenii le cam arunca peste gard, sa le rontaie cainii si pisicile. Cainii le iau si le plimba chiar si cativa kilometri, pana cand se plictisesc. Asta cred ca s-a intamplat si in cazul de fata.
Eu am gasit intr-o zi pielea de pe un cap de vitel, langa casa. Arata cel putin horror, transata perfect, ca o masca. Nu m-am gandit la altceva decat ca a adus-o un caine.

| dullcat a răspuns:

Oameni dusi cu pluta care cel mai probabil, da, cred in blesteme/vraji. Oamenii normali nu cred in asa ceva si nu fac astfel de gesturi, mai ales in 2024.

| J0B0MAT a răspuns:

Probabil câini, pisici care le-au ciordit de prin apropiere.Lumea taie porcul, face cârnați și carnea mai ajunge și prin alte părți.