| Hello2006 a întrebat:

Cam cu câte zile/ săptămâni ar trebui sa înveți înainte de examen?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai sa iti dau un exemplu, elevul x a invatat in fiecare zi cate putin pe termen lung, elevul y a invatat pe ultima suta de metri, care elev crezi ca o sa memoreze mai bine? creierul invata pe termen lung, desi invata din timp cate putin apoi mai fa si recapitulari sa nu uiti

| Hello2006 explică (pentru RAY):

Mulțumesc!

| RAY a răspuns (pentru Hello2006):

Asa invatam cuvinte in limba invatata, repetam acelasi cuvinte pret de cateva zile apoi o recapitulare generala

| Hello2006 explică (pentru RAY):

Da, așa este

| sierra1 a răspuns:

Care examen, spune

| Hello2006 explică (pentru sierra1):

Cel din clasa a 8-a...

| sierra1 a răspuns (pentru Hello2006):

Ideal era să fi inceput de prin septembrie (măcar). Tu ai inceput?

| Hello2006 explică (pentru sierra1):

Eu nu sunt a 8-a. Mai am foarte puțin sad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot timpul.

| Celcestietot a răspuns:

Cu cate luni mai bine zis laughing! Să îți dau jumătate de an și cu efort vei lua o notă bunicică.

| Apokales a răspuns:

De cand te-ai nascut si pana in momentul inceperii examenului. Omul ca traieste invata, parca asa erawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa inveti constant, pe tot parcursul anului. Daca le iei din timp vei avea si rezultate mai bune. Daca inveti cu o luna sau doua inainte o sa ai ceva probleme.

| bobo120129 a răspuns:

Asta depinde de fiecare în parte. Eu își recomand să analizezi puțin programa pentru examen, să vezi exact volumul de informațiii pe care trebuie să îl studiezi și mai apoi să împarți toată materia de-a lungul unei perioade de timp în care tu te consideri capabil de a învăța. În orice caz, cu cât te apuci mai devreme, e mai bine. Totul trebuie făcut treptat, nu deodată. Sper că ți-am fost de ajutor.