| anonim_4396 a întrebat:

Când ai un deces in familie a cuiva tare drag trebuie sa ți de exemplu lumina aprinsa in casa a unei camere timp de 6 săptămâni? Ce e bine sa faci ce nu e bine sa nu faci?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu e neaparat, adica e in functie de situație.
Mai sunt zone unde mortul se tine timp de 3 zile acasa, pe masa si atunci e normal sa ai becul aprins in camera cu mortul.Peobabil si pentru ca el sa aiba lumina cum se zice si pentru ca nu e ok sa stai cu un mort pe masa cu lumina stinsă.Dar daca nu e acolo nu prea ai de ce, decat daca te temi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Perioada de doliu tine de tine. Faci ce crezi tu ca trebuie si ce crezi tu ca nu trebuie. Restul sunt vrajeli și superstiții din popor.

| Drimmero a răspuns:

N-am auzit de asa ceva in viata mea. Stiam de chestia cu prospul la oglinda in primele zile ca cica se intoarce spiritul in casa, baliverne.
Sau cat timp tii mortul in casa sa nu treaca nu stiu ce pisica pe sub sicriu ca se transforma in strigoi si te bantuie, numai superstitii din mosi-stramosi. Orice ai face mortul nu se mai intoarce inapoi si nici nu te bantuie. Tot ceea ce trebuie sa faci e sa-ti amintesti mereu de persoana care a fost si ocazional sa-i mai aprinzi o lumanare la cimitir sau sa-i mai duci vreo floare acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da, cică să aibă mortul lumina că nu i s-au aprins lumânări când o murit, e ciudat că acest răspuns o venit de la o sora de a mea.