| Drimmero a întrebat:

Cand vine vorba de persoana iubita, voi de cine ascultati? De ratiune, sau de sentimente?

Răspuns Câştigător
| Divamoderna435 a răspuns:

Merg pe principiul ''să faci ceea ce simți'', cred că e cel mai convenabil, chiar dacă uneori mai dă greș! Dacă te-ai simțit bine făcând ceea ce simți, atunci nu ai de ce să-ți pară rău

74 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Compasiunea nu e cu adevărat compasiune dacă nu te include și pe tine. Ascult de creierul "inimii".

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Totul sa fie reciproc, credeam ca se subintelege treaba asta.
E oare cineva care in fata iubirii e lucid?

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Există, da. Trebuie doar să vrei, să faci un efort spre a fi conștient de mizeriile pe care le faci pentru a le evita și a nu le tolera nici la partener.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

De vrut mai vrei,, dar alta e problema... oare poti?))))

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Nu spun că e ușor, e un proces. Dar dacă nu transformi dorința în obicei înseamnă că ești ipocrit și nu meriți să fii fericit.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

O zici bine, dar aici se subintelege putin ca atunci cand iubesti, esti ipocrit si esti neputincios,, nu e tocmai usor, ratiunea iti zice una, sentimentele iti spun alta/

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Sentimentele vin din gânduri. Antrenează-ți gândurile și le vei disciplina și pe ele. Asta pentru început. Apoi nu vei mai avea nevoie să disciplinezi nimic pentru că vei înțelege să trăiești în afara gândurilor. Să fii doar.

| Bacemi a răspuns:

Trebuie să fii dispus să lupți pentru ceea ce crezi, să lupți pentru ea chiar și împotriva ei. Chiar dacă o pierzi. Altfel nu mai e iubire.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Cand nu lupti pentru ceea ce iubesti, dovedesti ca de fapt tu nu iubesti, ci doar ti se pare,, dar cand o faci si nu te dai batut, inseamna ca sentimentele chiar sunt intense si puternice.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Uneori să lupți nu este despre răcnet, despre transpirație și sânge. E despre a fugi de certitudinea de a ucide în partener anumite sentimente nobile.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Asta-i ploaia ta specifica de metafore,, mai pe romaneste ca poate intra si copii pe aici si te injura ca nu-ti inteleg mesajul ' Daca sentimentele nu sunt reciproce, degeaba lupti,, te bati cu morile de vant'

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Poate însemna și faptul că vrei să îți demonstrezi ceva. Chestie care să nu aibă de-a face cu sentimentele pure pentru o altă persoană. Ci doar cu amorul propriu.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Spun pur și simplu că unele relații sunt toxice. Și că dacă iubești persoana te îndepărtezi. Altfel o îndepărtezi de iubire prin încăpățânarea ta de a fi fericirea ei. Nu există un singur partener ideal, iubirea vieții. Astea sunt basme. Uneori sunt persoanele potrivite dar nu și timingul potrivit. Dur dar real, viața face mișto de noi. Așa că lași locul gol pentru un altul.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Asta cam asa e, dar atata timp cat iubesti, nu te mai gandesti sa inlocuiesti, nu stiu daca prinzi ideea,, pe moment nu gandesti la faptul ca altul/alta ti-ar putea fura inima cum o face persoana iubita recenta.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Exact. De dragul iubirii pentru ea alegi pustiul. Pentru că e un pustiu temporar. Altfel riști să provoci un pustiu etern în sufletul ei și va deveni incapabilă să mai recunoască iubirea autentică, să și-o dorească.

| whatevernvm a răspuns:

Tare amorezat ai devenit

| anonim_4396 a răspuns (pentru whatevernvm):

Iti e ciuda, este? smug

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, frate...

| Drimmero explică (pentru whatevernvm):

Ca ar fi ceva rau lucrul asta.

| whatevernvm a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e rau sa fii amorezat. E rau sa incepi sa fii penibil pe site cu telenovela asta a voastra. Cum zicea cineva mai sus, inainte erai mai misto, acum parca te-ai prostit

| Drimmero explică (pentru whatevernvm):

Ce telenovela visezi, ma? Iar incepeti ca atunci cu Flori cand nu aveam nicio treaba cu ea?

| whatevernvm a răspuns (pentru Drimmero):

Atunci faceam misto ca va aprindeati repede. Dar acum deja deveniti gretosi

| Speed99 a răspuns:

Sentimente, si e cea mai proasta caracteristica a mea.
Dupa 3 incercari, tot nu am invatat nimic - de fiecare data am facut aceeasi greseala.

| RAY a răspuns:

Cand iubesti cica numai gandesti rational, iubirea te tampeste, orbeste, deci imi ascult inima=sistemul limbic din creier
"Falling in love is not rational. It's madness. A beautiful, wonderful moment of magnificent insanity."
Michael Faudet, Bitter Sweet Love

| Drimmero explică (pentru RAY):

Cam asa se intampla, e adevarat,, iubirea iti face ratiunea praf, oricat de tare ai incerca tu sa te tii,, nu prea ai cum, iubirea e mai importanta.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man te-ai indragostit? sa stim si noi starea ta de ratiune

| Drimmero explică (pentru RAY):

Ma mirosi de la distanta?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Vorbim de cateva campionate noi doi

| Drimmero explică (pentru RAY):

Despre care campionate vorbesti tu aici?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ca lungime de timp ma refer, de 2 ani te cunosc pe TPU, de asta te cunosc sau poate ma insel

| Drimmero explică (pentru RAY):

Iti sunt doar putin familiar, nu e vorba ca ma cunosti.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Corect asa e, inca nu ti-am luat sora de nevasta sa fim rude

| Freya1 a răspuns:

Depinde despre ce este vorba. Daca trebuie sa merg sa ma arunc in prapastie sau sa imi las copii din dragoste si iubire prefer ratiunea nu sentimentele

| Drimmero explică (pentru Freya1):

Cam macabre exemplele tale))))

| Freya1 a răspuns:

Scuze ca raspund aici da merge greu.Pai din perspectiva mea e mai bine sa fi rational, stiu ca am dat exemple macabre laughing dar nah hai sa iti dau si ceva mai simplu. Iubitul/iubita are o pasiune care necesita multe cheltuiel ce faci? Din dragoste nu iti mai platesti chiria sa isi indeplineasca pasiunea? Sau ai un loc de munca ok care tie iti place dar ei nu.Ce faci? Vei renunta pe baza sentimentelor ca sa nu se supere chiar daca e ceva placut si bine platit din care va intretineti? Sau te pui si faci copii pentru ca ea vrea si tu o iubesti chiar daca nu aveti posibilitati sau dorinta de a avea atunci copil? Nu spune nimeni sunt bune sentimentele si iubirea, trebuie facut compromis dar nu sa iti pierzi capul.Cum tu o iubesti pe ea si ea trebuie sa te iubeasca pe tine iar pentru bunastarea familiei si a relatiei trebuie sa ganditi realist ca sa puteti fi fericiti si multumiti

| Drimmero explică (pentru Freya1):

Asta asa e, ai si tu dreptatea ta, nu pot sa contest asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

big grin

| anonimg a răspuns:

Grea intrebare.
Dar dragostea le impaca pe amandoua: si ratiunea si sentimentele; sau ratiunea cu sentimentele. Dragostea este rationala; daca este doar sentimentala, atunci nu mai este dragoste, ci pasiune.
Adica iti iubesti sotia si vreti sa stati tot timpul impreuna; dar ratiunea spune ca trebuie sa mergem si la lucru...

| oprescudorin11 a răspuns:

Ascult de seful meu Dragnea si de amintirile despre Iosif Visarionovici Stalin, inteleptii lumii!

| Clorox a răspuns:

Nu prea vreau sa am o persoana iubita, personal vreau bani si putere big grin
Deci as alege ratiunea laughing

| WaterDrop a răspuns:

Nu stiu ce s-a intamplat cu tine sad Intr`o vreme erai normal, vorbeai despre alcool, fotbal si femei.Ntz, sentimente, ai devenit soft.

| Drimmero explică (pentru WaterDrop):

Abordez si eu subiecte de suflet,, par vreun 'anormal' vorbind despre asa ceva?

| GoldenZenith a răspuns:

50/50

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Dar tu de cine asculti de obicei?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

De tine.

| Conqueed a răspuns (pentru Drimmero):

Ne spui si noua ca sa se termine balciul pe cine iubesti pana la urma pe Floricica sau Golden?

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Asa si trebuie, draga mea!

| Superior a răspuns:

De ratiune prima data, si de sentimente cand ratiunea ta spune ca sentimentele ei sunt reciproce.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sentimentele trebuie si ele intelese.
Ascult de toate, dar cel mai mult de intuitie.
Nu pot sa zic de care ascult mai mult, pentru ca nu stiu nici eu, de obicei fac un rezumat cand vine vorba de ceea ce simt pentru cineva si din ratiune, sentimente, intuitie iese un rezultat.
Aleg pe baza aluia.
Adica, trebuie sa le folosesti pe toate ca sa iei o decizie buna.

| ShaOfHatred a răspuns:

Gandeste cu creierul, nu cu inima, ca inima e inselatoare.

| CleanHeart a răspuns:

Sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ratiune. Cam greu de sentimente din anumite motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ambele.In special de sentimente, adesea ratiunea tinde sa dispara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar vrea sa zica "nimic"?

| Raniaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta era " sad "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.găsesc o cale de mijloc, always

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie. Ti-am dat candva un exemplu in care trebuie sa lasi sentimentele

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

A,da,,tin minte, in cazul tau, ratiunea trebuie ascultata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut ocazia sa aleg, am ales ratiunea si am gresit.happy

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Mereu gresesti cand alegi ratiunea in detrimentul sentimentelor.

| 393Dan a răspuns:

As vrea sa spun ratiune, insa ce tine de prietena mea, sentimentele ma coplesesc.

| August99 a răspuns:

Ambele depinde

| Daniel9988 a răspuns:

Pai daca e persoana iubita, ratiunea e tot una cu sentimentele.

| Teffan a răspuns:

Adevaratul drimmero ar spune:
de Arsenal sau de dinamo?

Eu ascult de dinamo.

| Drimmero explică (pentru Teffan):

Ce cauta dinamo langa Arsenal?

Tii cu javrele alea?

Te convertesc eu spre taine Arsenalului!

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Fostul meu profesor de sport tine cu dinamo, nu vreau sa il dezamagesc.

| Drimmero explică (pentru Teffan):

Pe sistemul ' tin cu care tine si vecinul '?

| Raniaa a răspuns:

Cumva, încerc să păstrez un echilibru, dar sentimentele "cântăresc" mai mult. Uneori, este bine să te laşi pradă sentimentelor, în totalitare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniaa):

Ok. Atunci ce/i cu botul lung? Ce te nemultumeste?

| Raniaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde-i eroarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniaa):

Cand ai spus ca uneori e bine sa ne lasam prada sentimentelor in totalitate. Cea mai mare prostie asta

| Andersen2k18 a răspuns:

E greu de spus, uneori predomina sentimentele.

| AdelaElena88 a răspuns:

Si dacă as vrea sa ascult de rațiune, îmi iese pana la un anumit punct și la un moment dat cedez. Uneori e frustrant, pentru ca atunci când fac ce simt ma gândesc de ce am făcut lucrul acela și nu găsesc nici cea mai mica explicație logica(pentru ca nu exista logica de fapt). - _-