| FreddieM a întrebat:

În burta unei mame erau doi bebeluși.

Unul l-a întrebat pe celălalt: „Crezi într-o viață după ce ai născut?"

Celălalt a răspuns: "Desigur! Trebuie să fie ceva după naștere. Poate că suntem aici să ne pregătim pentru ceea ce va urma." "Prostii", a spus primul, "nu exista viata dupa nastere! Ce fel de viata ar fi aia?"

Al doilea a continuat: "Nu știu, dar va fi mai multă lumină de aici. Poate că vom putea să mergem cu picioarele noastre și să mâncăm cu gura proprie. Poate că vom avea alte simțuri pe care nu le putem înțelege acum".

Primul a răspuns: "Acest lucru este absurd. Mersul pe jos este imposibil. Și să mănânci cu gura!? Ridicol! Cordonul ombilical este tot ce ne trebuie... și este prea scurt. Viața după naștere este exclusă".

Al doilea a continuat să insiste: "Ei bine, cred că există ceva și poate diferit de ceea ce este aici. Poate că oamenii nu vor mai avea nevoie de acest tub".

Prima a contestat: „Prostii și, în plus, dacă într-adevăr există viață după naștere, atunci, de ce nu s-a mai întors nimeni de acolo? Nașterea este sfârșitul vieții și în postpartum nu mai este decât întuneric, tăcere și uitare. Nașterea va nu ne duce nicăieri."

„Ei bine, nu știu", a spus al doilea, „dar cu siguranță o vom găsi pe mama și ea va avea grijă de noi".

Primul a răspuns: "Mamă? Chiar crezi avem o mamă? Este ridicol. Dacă mama este acolo, atunci unde este acum?"

Al doilea a continuat: "Ea este în jurul nostru. Suntem înconjurați de ea. Suntem în ea. Pentru ea trăim. Fără ea această lume nu ar exista și nu ar putea exista".

Prima a reluat: „Păi nu o văd, deci, e logic că nu există".

La care al doilea i-a răspuns: „Uneori, când taci, dacă te concentrezi să asculți cu adevărat, poți să-i observi prezența și să-i auzi vocea de sus".

Așa a explicat un scriitor maghiar existența lui Dumnezeu

Web

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

O consider o poveste frumoasa pe intelesul copiilor si atat. Daca nu ma insel a si circulat pe Facebook ani buni.Totusi, cand esti adult privesti complet altfel, si asta o spun eu, care nu neg existenta lui Dumnezeu.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Trist, dar foarte adevarat