| DarknLight a întrebat:

Dacă am linia vieții/norocului întreruptă și nu prea pronunțată și asta denotă că nu o să am noroc în viață orice-aș face, să interpretez totul scris în stele, palme și să cred că orice aș face în viață nu o să am noroc și succes sau totul chiar și la cititul în palme este relativ și dacă omul luptă să-și depășească condiția ori să-și ducă visele la realizare linia vieții se poate ajusta sau măcar nu va mai conta?

Adică ce mă macină pe mine e, cum să interpretăm linia asta a norocului?! Ca pe ceva imuabil sau relativ?

Și dacă e bătută în cuie, atunci chiar să trăim viața așa, doar de la o zi la alta și trecând pe lângă alții văzând cum ei parcă au linia norocului mai bună?
Și oare nu toți oamenii cu linia norocului praf, de fapt să fie toți cei cu gânduri suicidare? Oare lor tocmai de aceea să le dea Universul acest destin mai oropsit ca să vadă dacă trec testul, cel al supraviețuirii? Adică hai, să fim serioși, indiferent de știință și medicină și n boli psihice pe care nici ei, medicii, nu mai știu ce să mai găsească, observăm că majoritatea oamenilor care au gânduri suicidare sunt oameni care nu au reușit în viață, ori pe toate planurile ca alții și asta îi macină, ori doar pe o latură anume la care ei aspirau mult de tot și asta îi macină.
Deci oare să fie de fapt, de vină linia norocului răspunzătoare de sinucideri și dacă da, atunci de ce ne-am mai născut dacă oricum nu aveam noroc în viață și oricum Universul/Dumnezeu știa că oricum o să ajungem la gestul final?
Uneori nu înțeleg viața deloc și eu încerc să înțeleg totul. Dar a mai simțit cineva că viața este prea complexă pentru a o înțelege și chiar că, uneori, cineva râde de noi pe aici prin Universul ăsta mare?

P.S. De ce ar avea nevoie Universul de oameni slabi și oameni fără de noroc? Asta m-am întrebat mereu. Adică, am priceput că viața ar fi fost prea banală și monotonă dacă toți eram la fel, dar de ce să existe și oameni precum melcii, atât de jos, pe care trecătorii să-i calce mereu în picioare? Și dacă e așa, nu e crud că cineva ne-a pus acest destin în palme și frunte?

Și de ce mereu oamenii care au de la naștere un destin frumos creionat sau au primit toate resursele pentru supraviețuire și chiar trăire a vieții prea frumos și exuberant, susțin tocmai ei, că de fapt, ei sunt unicii Dumnezei, că de fapt destinul ni-l facem noi și din astea și ba chiar sunt răi cu cei care, tot după ei "nu vor" sau "nu-și pot depăși condiția, vai ce proști" iar cei mai slabi, care nu au resursele necesare sau toate pentru o supraviețuire frumoasă, mereu ajung să creadă în ceva mai mare, care să-i protejeze, să creadă într-o forță omniscientă și totuși să nu se lase?
Oare de fapt Dumnezeu să-i dea pe cei mai slabi sau nenorocoși pe lumea asta, doar ca să arate că ce nu pot ei, poate Dumnezeu sau chiar să arate că Dumnezeu există, prin ei?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Viața este supraviețuire in mediul social. Linia vieții din palmă este 1 per un milion din ceea ce îți determină trăirea vieții, ceea ce și se va întâmpla. Nu te uita numai în palmă, fă ceva cu mâna ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, da, da, un mega-rahat. Linia p*&ii. Conform aleia, eu sunt mort de citiva ani. Booohooo!

| VoidEternal a răspuns:

Da, așa e. Conformația pielii de pe palma ta e motivul pentru care orice ai incerca în viață vei da gres.

Așa e. 100%.

| J0B0MAT a răspuns (pentru VoidEternal):

Subscriu și eu.
Să nu își mai piardă timpul încercând ceva.

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Ăsta e spus pentru că așa crezi și tu sau e doar sarcasm?!
De ce simt ceva sarcasm în exprimarea ta?! laughing)
Păi, dacă la mine e invers, nu încep să cred oare că palma are dreptate? Eu până să-mi citească amica mea și să mă inițieze și pe mine, mă rog, să mă facă să vreau să aflu și eu mai multe apoi, despre cititul în palmă, nici nu credeam, însă ajunsă la 28 de ani cu multe eșecuri, dar totuși vise mari în desagă și tot la 28 de ani citindu-mi pentru prima dată palma, niște chestii se leagă. straight face Și nu, nu aș fi vrut să se lege, oricum stai liniștit că asta nu mă va pune pe tânjeală, eu tot voi lupta pentru visele mele, am decis până la 40, apoi dacă nici atunci nu se îndeplinesc, atunci chiar mă voi sinucide, după vârsta aia, sincer, chiar nu-mi va mai păsa de nimic, nici de oameni, nici de țeluri, nici de bani, nici chiar de stat și uitat pe pereți, nici chiar de fantezie sau mâncare.
Deci nu e că mă influențează asta, în vreun fel, psihologic, căci tot voi merge pas cu pas cu speranța că macar 5% din vise mi le indeplinesc și devin versiunea mea mai bună happy dar totuși citirea palmei m-a speriat și chiar mi-a confirmat de ce sunt cine sunt, adică o tipă ciudată și orice aș face parcă fără acel gram de noroc, pe care-l au alții. Iar când spun "gram" de noroc eu nu mă refer musai la proștii care chiar au noroc, deși da, și asta e fain happy dar mă refer pur și simplu la felul meu de a fi, adică poate și prostul sau norocosul a muncit în felul lui, sunt total de acord că în felul nostru, toți depunem măcar minimul efort pentru a face ca lucrurile să se întâmple, e fizică până la urmă, asta, cred, ceva legat de forțe, parcă.
Dar eu mă refer la faptul că eu una am simțit mereu că trebuie să depun și mai mult efort ca să mă ridic la nivelul așteptărilor sau standardelor și că am pierdut multă energie pe acest aspect și uneori tot nu am atins acele standarde, iar în final sunt pe minus cu energia vieții, ceva ce în schimb presimt eu că la ăia cu linia norocului bună, oricâte hopuri sau greutăți ar fi, ei le traversează mai ușor și le mai rămâne și ceva energie de a mai merge și mai departe, evident obținând mai multe de la viață și funny cam pe toate palierele vieții, că așa și eu pot spune că da, doar pe unul sau 2 paliere sunt chiar ok sau chiar pot fi de invidiat, dar pe mine nu mă mulțumește, iar altora parcă le vine mănușă stilul : "Vânează, prinde și ia!" și tot le mai rămâne și energie în desagă. Nu crezi astfel că linia norocului chiar are un cuvânt de spus?

| VoidEternal a răspuns (pentru DarknLight):

Din toate răspunsurile pe care ți le-am dat până acum, chiar crezi că cititul in palma ar fi ceva in care sa cred?

Doar sarcasm, sorry.

Răspuns utilizator avertizat
| CLaludiu1234 a răspuns:

Chestiile astea cu liniile din palma, cu pisca neagra care iti taie calea, cu horoscopul, si toate superstițiile sunt minciuni.In lume sunt fel de fel de superstiții legate de venirea primăverii, legate de anumite sărbători, sunt chiar superstiții legate de mort, cum ca când moare cineva trebuie sa faci nu știu ce, toate sunt minciuni nu au nicio dovada ca sunt reale. Daca se împlinește cumva o superstiție, însemna că e coincidenta nu ca e adevărată aceea superstitie

| DarknLight explică (pentru CLaludiu1234):

Păi stai, oamenii au studiat chestiile astea și așa cum tot ei spun că știința e reală și oamenii cu chiromanția, căci până la urmă așa se numește ramura asta, a cititului în palmă, a fost studiată și para studiată. Deci nu știu ce să cred... poate căci chiar există o legătură?!
Eu una aș vrea să cred că nu e și să am succes, căci pentru ăsta mă lupt all my life, dar dacă ar fi să cred că există ceva, atunci e cam grav, căci, cum spuneam, linia norocului meu e strâmbă și întretăiată pe alocuri. Deci dacă e adevărat asta și oricum mă mai și uit în jur la cât mă lupt să devin o cu totul altă persoană și mi-e foarte greu să devin acea altă persoană care visez, păi atunci ceva, ceva o fi, nu crezi?!

Și da, aia cu pisica neagră, chiar e doar o superstiție și cam atât, deși, până și asta a fost studiat, tot de știință și ea, prin studiile ei, spune că pisicile negre au cele mai puternice energii dintre toată rasa pisicească, so, asta înseamnă că oricum ar fi superstiția, ceva, ceva e pe acolo și nu întâmplător din vechi timpuri se considera pisica neagră protectoarea și amica vrăjitoarelor. happy

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru DarknLight):

Eu sunt un om care iau lucrurile logic de obicei, si nu cred chiar orice fara nicio dovada, de exemplu zodiile, sunt 12 zodii, ma refer decât la romani, nu zodiac chinezesc și altele, și aproximativ 20 de milioane de romani, cum se poate împarte atunci horoscopul zilnic al celor 12 zodii la 20 de milioane de oameni, câți berbeci nu sunt în România, sau tauri, sau raci

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru DarknLight):

Sunt multe chestii care ne depasesc pe noi ca oamenii, dar daca te iei dupa liniile din palma nu stiu daca cei reusi vreodata sa rezolvi ceva. Dacă vrei sa ai succes trebuie sa muncești pentru visul tău, nu îți determina liniile din palma succesul, ci munca și ambiția