NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Care sunt limbile voastre preferate (dacă se poate, în ordinea descrescătoare)?
Bonus (pentru încălzire): http://youtu.be/aKpgb2WrGo0

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca nu ai specificat nicaieri "limbi straine", o sa incep cu romana, pentru ca. Pe urma engleza, germana pentru ca ma descurc acceptabil. Urmeaza portugheza, pentru ca imi place cum suna (mai ales cantata). Italiana, franceza, pentru ca le inteleg destul de bine fara sa le fi studiat. Aici ar merge si spaniola, dar am traume din cauza telenovelelor de pe Acasa Tv si ma cam irita tonul putin isteric. Din orice limba straina, ma incanta dialectele, diferentele dintre limba oficiala, literara si graiul unor comunitati. Cred ca e un domeniu de studiu extraordinar pentru un lingvist :)
Si inca ceva... n-am auzit-o vorbita niciodata, insa am auzit vorbindu-se despre ea, si cred ca ar fi o incantare pentru mine: limba romansa! http://ioncoja.ro/textele-altora/romanasii-din-elvetia/

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Frumos, Kaℓi. love struck

30 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Limba chineza imi pare cel mai greu de inteles, mai ales pentru europeni. Vorba mi se pare mai mult rastita.Se pare ca chineji cam acapareza tot ce insemna industrie si cred ca va fi la fel de importanta ca engleza
Rusa... mi se pare la fel de grea si chineza.Am invatat rusa in liceu (nu am reusit sa o inteleg, dar invatam de dragul profesorului).Nu va ganditi la prostii, cand am intrat eu la liceu isi traia ultimii patru ani inaintea pensionarii.Si nici nu ne gandisem atunci la altceva
Importante si demne de studiat mi se par engleza, spaniola, italiana pentru ca tot mai mult romani se afla in acele tari.Iar daca ii vizitam trebuiesc sa ne intelegem, nu?
Si cui nu i-ar placea dulcea si suava limba romaneasca?

Care a fost bonusul? cafeaua sau clipul? Nu de alta dar mai aveam putin si topaiam prin casa!laughing

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Aproapeţopăitul. :))

Îmi place mult amestecul acesta de culturi, ideea de unitate în diversitate...şi, desigur, ritmurile frumoase şi nebuneşti, care fac adrenalina să galopeze.

Uite şi ceva parţialromânesc: http://youtu.be/6RVJswX9Cfo

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Tot nu am topoait :)), desi aici a nins si cam frig, foc nu am facut
Vizavi de ce-i romanesc, aici aici se tin in fiecare an dupa Craciun, Festivavul de datini si Obiceiuri de iarana,, Porniti plugul feti frumosi''
https://www.youtube.com/watch?v=eBTmQDv-ESg
Uite o monstra

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Nişte tradiţii frumoase, dar prestaţiile-s triste, chinuite şi comuniste.
Dacă nu ar fi atât de verzi, jenaţi, îngheţaţi şi neliberi, poate ar fi reuşit să transmită adevărata energie a folclorului românesc. Aşa, seamănă cu animalele din circ, care execută comenzile din obligaţie, sub presiune, nu din plăcere. S-a pierdut naturaleţea cu bucuria undeva pe drum.

"Grupul ţiganilor", ultimii, au fost cei dintâi. Le-au dat clasă, s-au apropiat cel mai mult de ceea ce ar fi trebuit să fie, nu că au fi avut cine-ştie-ce concurenţă.

Undeva pe la minutul 51:30 zice aşa: "...şi tot spun minciuni şi glume, ca să fiu plăcut la lume".
Imediat m-am gândit la Ponta.hee hee

| LoveSleep a răspuns:

Engleza, engleza și engleza.

| Doub a răspuns:

Japoneza,coreeana,franceza,germana,engleza si desigur romana.

| PedoBarbie a răspuns:

1.Engleza, 2.franceza, 3. spaniola.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cele mai frumoase si mai dulci limbi sunt cele latine, mie imi place in deosebi franceza.
Mai grele si/sau mai putin interesante dar totusi acceptabile sunt limbile germanice : engleza, germana, limbile nordice. Tot in categoria asta intra si greaca.
La polul opus, cele mai grele si mai urate limbi mi se par cele asiatice (chineza, coreana, japoneza), toate cuvintele par latrate (daca or fi cuvinte). Si rusa e groaznica, chiar daca e mai ''omeneasca'' decat celelalte.

| MskDesign a răspuns:

Nimeni care nu a scris de limba romana! Curios!
Franceza,spaniola, engleza, italiana si, bineinteles, limba romana.

| Duucu a răspuns:

Spaniola!

| ALGator a răspuns:

În afară de alte citeva oe care nu le enumăr, două mai trăsnite:
- interlingua www, interlingua.com
- limba pe care o vorbește cineva la care ții mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba Japoneza.

| Happyjump a răspuns:

Japoneza pentru ca suna de parca ai spune totul la întâmplare si spaniola pentru ca suna sexi.

| Admunssen a răspuns:

ภาษาไทยครับ Rusa, Engleza si Franceza.

| 拉维尼亚 a răspuns:

Chineza
Coreeana
Japoneza
Romana

| ThePayback a răspuns:

Franceza, maghiara, germana, romana si (preferata mea) engleza.

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Japoneza pentru muzicalitatea cuvintelor și româna pentru adâncimea lor.

| mius a răspuns:

Japoneza,coreeana,franceza,germana,engleza si desigur romana.

| AlicEcila a răspuns:

Chineza, franceza, turca, germana, spaniola, engleza si romana.

| Alyalexandra15 a răspuns:

ROMANA,franceza si englezawinking

| BucurAlex1991 a răspuns:

Pai poate ca sunt cam mic sa ma credeti dar eu stiu sa vorbesc :Franceza, Engleza, Romana, Poloneza si Germana.

| NOname explică (pentru BucurAlex1991):

Bravo.

| BucurAlex1991 a răspuns (pentru NOname):

Multumesc

| ShinyThing a răspuns:

Bună! Uite un top 3:
3.Franceza
2.Româna
1.Engleza

| FrozenFire a răspuns:

Germana, spaniola, franceza, rusa, engleaza. Parcă toate cuvintele sună mai bine în engleză. laughing

| DidduAlly a răspuns:

Sincer, doar engleza. laughing

| Encefal a răspuns:

Alea care ajuta la schimbul de saliva umana. Nu doresti sa vorbim acceasi limba?

| dodosikkkaa a răspuns:

Engleza.